SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

elektronik

yok viber22 entegresinin içindeki mosfet D pinine trafo üzerinden geliyor.

Teğmen

trafonun sargısından geçip mi geliyor?

Birde bu feedback devresinde data kısmına göre çizdim optokuplör kullanmanın mantığı nedir?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen Komutanım,
Alttaki diyot,yani ters olan diyot zaten Katod'tan gelen geçmesin diye koyuluyor.
Anod'tan gelen geçsin diye.

Bir Bobine akım yüklediğinde-Şokladığında Bobin akımı artar.Bobin Akımını kestiğinde
Bobin üzerinde birikmiş olan Akım-Enerji,Ters Emk oluşturur bu ise çok büyük bir Pik yapar.
İşte O Pik-(Ower Shut)Feti Deler.Bunun sürekli olduğunu düşünürseniz o Noktada Boost oluşur.
Bu Boost'u bir şekilde Sönümlemek gerekir.İşte Alttaki Diyot bu Boost'u Alır Zener üzerinden
kaynağa akıtır.

Opto kullanmanın mantığı Primer ile Seconderi izole etmek için.

elektronik

trafonun sargısından geçip mosfete geliyor mosfet trafo sargısını tetikliyor trafoda manyetik alan oluşuyor v.s
optokuplor izolasyon amaçlı kullanılıyor

Teğmen

@elektronik
@JOKERAS
Kafanızı şişirdim kusura bakmayın ama şunu da sorayım.1 numaralı okta trafo sargısından geçen gerilim mosfete geliyor.Sonra kırmızı 2 numaralı okla trafonun ilk
sargısına geliyor doğru mu?
Peki 2 numara yazan yerde zaten doğrulmuş DC gerilim yok mu? ikisi çakışmaz mı?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

elektronik

estafurla kafamız şişmez :).

diyotları unut yok farzet. sargı üzerinden mosfete gerilim akıyor. mosfet sargının ucunu toprağa çektiğinde ne oluyor ? bobin üzerine gerilim düşüyor ve trafoda manyetik alan oluşuyor tabi bu sürekli tekrarlanıyor örnek vermek gerekirse 30khz gibi bir hızda.

diyotların ordaki görevi parazitleri yok etmek. trafoda oluşan ters gerilimi kısadevre edip mosfeti korumak

JOKERAS

Teğmen usta,işte Alttaki diyot onun için diyoruzya.
Bak şimdi, 2 numara dediğiniz hattan gelen voltaj Bobin üzerinden dolaşıp
Entegrenin Fetine girer.
Aynı hattaki voltaj dolayısı ile Zener üzerinden geçip Diyotun Katoduna girer.Diyot ters olduğu için
Bu kol Pasif durumda.
Taaki Bobin İndüklenip kesilinceye kadar.
Bobin akımı kesildiğinde 1. Hat, yani Alttaki Diyot, Bobinin ürettiği Ters Emk ile iletime geçer ve
üzerinde oluşan Elektrik enerjisini Zener diyot üzerinden Aynı 2.Hatta aktarır enerjiyi sönümler.

Teğmen

@JOKERAS çok iyi anlatmışın teşekkür ederim ama sadece şu kısım kaldı
Alıntı YapBobin akımı kesildiğinde 1. Hat, yani Alttaki Diyot, Bobinin ürettiği Ters Emk ile iletime geçer ve
üzerinde oluşan Elektrik enerjisini Zener diyot üzerinden Aynı 2.Hatta aktarır enerjiyi sönümler.
Buradaki olayı tam anlayamadım.Ters emk dan voltaj yükseliyor öyle mi iletime geçiyor

JOKERAS

Evet Aynen öyle,Ama bu yükselme çok kısa Pik'ler halinde.
Aslında bir nevi Ark söndürme de diyebiliriz.

Birde şöyle bir durum var.
Primer Bobinini İndüklediğinizde Doğal olarak Nüve Manyetik olur,
eğerki Seconder bobini üzerinden Akım çekmezseniz
Nüvenin manyetiklik etkisi çok yavaş boşalır.Tıpkı doldurulmuş ve sonra yük çekilmemiş kapasite gibi.
Dolayısıyla Primer bobini'de kendi ürettiği manyetikten etkilenir.
Bu Manyetik enerji Bobinin ürettiği Ters Emk ile birleşir,Ters Emk hemen söner fakat Manyetik enerji daha yavaş
boşaldığından Snubber devresi daha uzun süre aktif olur.
İşte tam o sırada Feedabck entegreye derki..
Bak Aga,sen Primere bu kadar akım basıyorsun ama bu Seconder efendi yan gelip yatıyor diye haber verir.
Bunu duyan Entegre devresi Primer'e bastığı akımı,Swic PWM oranınını gerektiğinde de Swic Frekansını düşürür.
Onun içindirki Smps devrelerini her halukarda küçükte olsa yükte tutmakta fayda vardır.

Teğmen

@JOKERAS ve @elektronik açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Eleman hesaplarını yapayım ilerledikçe buradan yayınlarım , sorulara da devam ederim :)

Teğmen

Arkadaşlar elimde arkadaşların açıklamalarıyla oluşan bir trafo hesabı var sayılır ama daha ayrıntılı ve güzel anlatılmış döküman yardımı lazım.
Bilgi paylaşımı yapabilecek olan varsa sevinirim.

JOKERAS

Teğmen usta, internetten araştırıp bul.Bir sürü döküman var.
Sonra tasarladığın Smps'i,tecrübe ettiğin noktaları,işin Matematiğini adım adım anlat.

Üstteğmenliğe terfi et:)

Teğmen

@JOKERAS
En son bir dosya halinde atmayı düşünüyorum zaten :)

Resimde kırmızı ile işaretlediğim noktalardaki elemanların devredeki görevleri nelerdir?Biliyor musunuz

@FxDev sizin sitenizde açıklamaları okudum fakat bu işaretlediklerimi anlayamadım

JOKERAS

Biliyorum.
R1,Opto Transistörüne Voltaj veren direnç,aslında direkt olarakta bağlanabilirdi.
Ama genelde tüm Smsp'ler soft start ile start olurlar.Bu soft start çok çok önemli.
Dikkat ederseniz Trafodan geri besleme alınıyor.Soft start anında geri besleme voltajı
C1 kapasitesini rahat bir şekilde adım adım doldurmalı.Hat üzerinde yük oluşturabilecek
şeylerden kaçınmak gerekli.R1'in illaki orada olması diye bir şey yok,Opto transistörünün Emiterinede
bağlı olabilirdi.

C3,Jitter kapasitesi.Opto'dan alınan Feedback üzerinde parazitik etkileri yok etmek için koyulmuş
bir kapasite.Aslında R1 ile seri bağlı RC filitresi.

C5, Tl431 2.5V Referansın Smps çıkışı üzerinden gelebilecek ripilleri
R3 ile birlikte filire eden RC Filitresi.

R5, Feedback için Gerilim bölücü.

Teğmen

@elektronik
Dün atmış olduğun trafo resmini nasıl çizdin veya sen mi çizdin?