SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

baran123

Öyle bir kitap olacağını sanmıyorum sevgili Teğmen.
Öğrenmeye çalıştığınız konu bir programlama dilinin sytax'ı falan değil.
Çok ciddi derecede bilgi ve tecrübe istiyor.
Görmüş olduğun üzere bu tarz bir "Güç" sorusu sorduğunda öyle pat diye herkes cevap veremiyor.
Bu işin tek çözümü ingilizce kaynakları okuyup sürekli, deneyler ölçümler yaparak tecrübe kazanmak (uzunca bir süre)
En azından benim anladığım bu.
Tabi bu işin ehli birini bulup "ben bu konuyu nasıl öğrenebilirim" diye tavsiye almak lazım.
Yoksa öğrenilen bilgiler yeterli olmamak ile beraber bir çok nokta soru işareti olarak kalır.
Türkçe kaynak varmı diye araştırma zahmetine hiç girme.
Direk olarak ingilizce kitaplara bakmak lazım.
Tabi muhammed rashid'in çeviri bir kitabı olacaktı DR'da
http://www.dr.com.tr/Kitap/Guc-Elektronigi/Muhammad-H-Rashid/Bilim/Fizik/urunno=0000000635160
http://www.dr.com.tr/search?q=G%C3%BC%C3%A7%20elektroni%C4%9Fi

He bir de amazon'a bakabilirsin.
Bu arada sen SMPS kitabı istiyorsun bunun yerine direk güç elektroniği olarak araştırman daha iyi.

Teğmen

@baran123 nette epey bir kitap var ama hepsi ingilizce .İngilizce olması çok önemli değil de kitapla ilgili yorum bulamıyorum.Yani iyi mi, kötü mü bilen yok
Switch mode power supply diye google de aratırsanız birçok kitap var
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

polleme

Gönderdiğim PDF linki hap gibi ve çok iyi. Bu konuda otorite bir çok kişi tarafından da tavsiye ediliyor. Bir de powerint yazılımı ve bunun dökümanlarını da incelemek gerek. Bu da çok faydalı.

Teğmen

@polleme usta birçok döküman tavsiye ettin hangisi :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

gevv

Teğmen

Merhaba şöyle bir sorum olacak ;
12V DC gerilimi 311V DC ye boost convertor ile çevirebilir miyim ? @Zoroaster usta siz bilgilisiniz bu konularda bir ufak bilgi verirseniz sevinirim.

Zoroaster

Bu konulari fazla bilmem. Isin icinde akim bilgisi olmayinca sorunun cok anlami olmuyor fakat 12v dan tabiki boost yapi ile 311v uretebilirsiniz.

Seytan deliginden kacti.

Teğmen

@Zoroaster usta şaka yapıyorsunuz heralde Flyback ile ilgili çok uzun bir ileti dizinizi okudum forumda.
12V 311V a boost edilecek.Akım min 1A max 7A olacak şekilde tasarlanır mı?

neccarzade

Değerli arkadaşlar,
PI Expert programından ben de aşağıdaki devreyi tasarladım. Şematiğini oluşturdum.
kafama takılan konu topraklama oldu açıkçası. işaretlediğim yerlerin topraklaması aynı mı olmalı ayrı mı olmalı?
izoleli olması benim kafamı karıştıran kısım. Belki de kavramları tam anlayamadım.

Teğmen

@neccarzade şemanın en üstünde 2.2nF 250V AC bir kapasitör var onun ne için olduğunu biraz araştır.(Araştırdıktan sonra hemen cevabını yazacağım direk yazarsam araştırmazsın diye düşünüyorum :) )

neccarzade

@Teğmen hocam trafonun primer girişiyle sekonderinin toprağına bağlanmış ama  cevabı bulamadım açıkçası. Aşağıdaki optoküplör sayesinde izolasyon sağlanıyor diye biliyorum. Bu veya başka bir nedenden dolayı ayrı olması bana daha mantıklı geliyor. Yanlışsam düzeltin :)

Teğmen

@neccarzade usta bende yeniyim bu konularda tecrübeli ustalardan aldıklarımızı aktarıyoruz.Yine onlara da sor detaylı anlatsınlar.
Optokuplör primer tarafla sekonder taraf arası izolasyonu sağlamaktadır.
O dediğim kapasitörde iki toprağı birbirinden izole ediyor diye biliyorum ustalar cevap versin

foseydon

İzolasyonu zaten trafo sağlıyor.

Primerden secondere atılan kapasite trafonun oluşturduğu parazitk akımı öldürmek için.

Opto çıkış voltaj örneğini izole şekilde almakta kullanılıyor gibi.