SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

Teğmen

@foseydon usta izole yanlış kelime olmuş sanırım benim anlatmak istediğimde yani global toprakla yerel toprağı birbirine uyumlamak diyebiliriz demek istemiştim tabi tam bilgim yok
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen usta,
Soru sormakta sıkıntı yok,fakat soru soruyoruz sorduk diye Troll'lükle yaftalanıyoruz.

Soru sormuyoruum Artık,yalana Dolana battık,Ele nispet yorumlar,gözü dönmüş yaftalaaar bana uymaz git yazııık.
Bu şarkı benden sana gelsin,efkar dağıt biraz:)

https://www.youtube.com/watch?v=8lpU_PbzT9A

Teğmen

@JOKERAS usta ben kimseye trol filan demiyorum.
Biz işimize bakalım devam edelim konuya boost smps mi push pull mu orda çaktım şimdi de :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen dostum, lafım sana değildi.
Genel bir serzeniş diyelim.

Bazen konulara bakıyorum herkes bir şeyler tasarlıyor,şöyle ups yaptım,böyle Buck,Boost,Flayback yaptım vs.
İyi ne güzel,ne güzelde işin püf noktaları nedir diye sorduğumuzda Pdf önerileri geliyor.

Ben şahsen Matematik bilmediğim için Matematik kısmı beni cezbetmediği gibi soğutuyor.
Ben olayların Mekanik durumunu öğrenmek istiyorum.
Devrenin çalışma yapısını bildikten sonraki iş Matematik.(Onu da öğreniriz herhalde)

DCM Süreksiz iletim Modu, CCM Sürekli iletim Modu, BCM Krıitik iletim modları vs.
Bunların durumlarının ne olacağını devrenin hangi kısmı karar veriyor?
Feedback kontrolleri,Rampa Kompanzasyonu nasıl yapılır,Soft start için ne yapmalıyız,Cycle By Cycle kontrol vs gibi
bana göre işin en önemli noktalarını nasıl tasarlamalıyız.Ne nasıl oluyor?

Hazır Entegre kullanarak bu işleri yapmak çok zor olmasa gerek.
Ama mekanizma nasıl işliyor bilirsek bunu işlemciyle de yapabiliriz diye düşünüyorum.
Eskiden işlemci hızları ve donanımları pek geniş değildi,ama şimdi bir çok işlemci deli hızlarda çalışıyor,
En basit işlemcinin içinde sayısız donanım var.Yani demem o ki bu avantajları kullanıp kendi Smps devrelerimizi tasarlar
kullanırız diye düşünüyorum.
Olmayacak diye bir şey yok!

Bobin konusunda yanlış bildiğim şeyler vardı, sağolsun ZorO ustanın anlattığı konulardan Bobin davranışlarını nispeten anladım.
Bobin deyip geçmemek lazım,çok harika Aletler:)

Teğmen

Ben onun için bu forumda herşeyi ilk ayrıntısına kadar soruyorum ki bizden sonra biri ararsa o hemen öğrensin diye.SMPS kısmını anlatabileceğim seviyeye gelmeye çalışıyorum.Sonra anlatacağım zaten