intercom için örnek devre ?

Başlatan ghistmanzero, 17 Mayıs 2017, 17:38:16

ghistmanzero

merhabalar, bir kaç haftadır iki yönlü bir interkom sistemi için devre arıyorum.  elimde büyük ölçüde yorumlayabildiğim bir devre var ama kurunca çalıştıramadım devreyi. bu konuda bilgisi olan var mı ?  hani iki yönlü şekilde iletişim kuralabilecek bir devre  örneği mevcut mu acaba ?
ben kendim de uğraştım.hatta köprü diyot kullanılarak yapılanlara da baktım.hem gücü hem de veriyi aynı hattan alıyor(ahize kısmı sadece ).onu da kurdum ama yine işe yaramadı. bu konuda biraz bilgi verebilecek birini bulabilirsem çok sevinicem. cevaplar için şimdiden teşekkürler

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

kimlenbu

@mufitsozen'in verdiğine oldukça yakın bir devreyi 10 sene kadar önce kurmuştum. Motosiklet kullanan arkadaşlarım istedi diye hazırladım, telefon kulaklıklarının takılabilmesi için jackları ekledim, kutuladım.

Evde test ettiğimde oldukça başarılıydı, ama yol testi tam bir facia. Çevredeki araçların gürültüsünü yükseltti, korna çalarlarsa beynimizin derinliklerinde yankılandı, düşük süratlerde bile rüzgar sesi oldukça rahatsız ediciydi, motosikletin kendi sesini de yükseltti.

Bu amaçla kullanacaksanız gerçekten tam bir mühendislik işi, ilgili frekansları bastırmak, çevre gürültüleri filtrelemek için iki mikrofondan gelen seslerin farklarını alıp gürültüyü minimize etmeye çalışmak derken başlı başına bir proje...

ghistmanzero

buna benzer bir iki devre denedim ama çalıştıramadım :/  @mufitsozen  bu devreyi denediniz mi  acaba ? bir de resim çok küçük okunmuyor.
@kimlenbu  devrenin seması var mı acaba ? hani nedense beceremedim.

mufitsozen

@ghistmanzero cok seneler once denedim. Detay hatirlamiyorum, Amatorler icin olan bir kit'ti ben monte etmistim. Garajla ust kat arasinda kullanmistim.

resim zaten devrenin semasi. Resmin ustune sag-tik yapip menuden view image dedikten sonra buyutebilirsiniz. Internetde ararsaniz bu sekilde yuzlerce devre bulabilirsiniz, bazilarinin resimleri A4 bounda. Hatta baskili devresinin cizimini verenler bile var.

Amator olarak hobi icinmi yapyorsunuz, yoksa EML ogrencisiniz gibi detaylari bilmeden (teknik olarak konuya ne kadar vakifsiniz?)  sizin neden yapamadiginiz konusunda yardimci olmak imkansiz.

Yaptiginiz devrelerin resimlerini koysaniz belki daha fazla yardimci olunabilir.

Birde amaciniz ogrenmek yada evde bahcede kendiniz kullanmak icin mi yapiyorsunuz yoksa bu bir odev vb gibi birseymi, onuda belirtmemissiniz.

Maalesef bu kadar bilgiyle sizin sorunlarinizi bizim cozmemiz mumkun olmaz.

Kolay gelsin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ghistmanzero

Alıntı yapılan: mufitsozen - 18 Mayıs 2017, 17:58:40
@ghistmanzero cok seneler once denedim. Detay hatirlamiyorum, Amatorler icin olan bir kit'ti ben monte etmistim. Garajla ust kat arasinda kullanmistim.

resim zaten devrenin semasi. Resmin ustune sag-tik yapip menuden view image dedikten sonra buyutebilirsiniz. Internetde ararsaniz bu sekilde yuzlerce devre bulabilirsiniz, bazilarinin resimleri A4 bounda. Hatta baskili devresinin cizimini verenler bile var.

Amator olarak hobi icinmi yapyorsunuz, yoksa EML ogrencisiniz gibi detaylari bilmeden (teknik olarak konuya ne kadar vakifsiniz?)  sizin neden yapamadiginiz konusunda yardimci olmak imkansiz.

Yaptiginiz devrelerin resimlerini koysaniz belki daha fazla yardimci olunabilir.

Birde amaciniz ogrenmek yada evde bahcede kendiniz kullanmak icin mi yapiyorsunuz yoksa bu bir odev vb gibi birseymi, onuda belirtmemissiniz.

Maalesef bu kadar bilgiyle sizin sorunlarinizi bizim cozmemiz mumkun olmaz.

Kolay gelsin.

Benim demediklerim biraz karışıktı. Iki iletken vardı. Mesela bunda hem hoparlörler karşılıklı çekilecek. Hem de  devrelere ayrı ayrı güç verilecek. Bendeki de her iki devre arası sadece iki kablo çekiliyordu. İki kablo dan karşılıklı ses gidip geliyor. Ayrıca devrelerden biri 12v ile çalışırken  diğeri yine aynı iki kablo dan bekleniyordu. Hem sinyal hem de güç taşınıyordu. Bunu da devreye kopru diyot atarak yapmış. Sinyal normal olarak gelip hoparlöre giriyor . Ama aynı zamanda  bir koptu diyot sistemi ile gelen sinyal doğrultuluyor. Bunu da devreye güç sağlamak için yapıyor . Hani bi türkü beceremedim zaten. Hem ödev hem de yapmak istediğim birşey. Verdiğiniz devrede galiba iki ünite arası 4 kablo var. Ayrıca bir de devreler ayrı ayrı güçlendiriliyor. Yanılıyor muyum?

Edit: birer hoparlör ucu gnd ye bağlıymis. Bu durumda hat için 3 kablo oluyor bunda. Şimdi farkettim.