Müzik ve Kod Eslestirme

Başlatan obina, 18 Mayıs 2017, 01:26:52

obina

Merhabalar,

Arduino veya PIC ile kontrol ettiğim 12V röleler var. Amacım bu rölelerin çekme ve bırakma zamanlarını ayarlayarak bazı müzik parçalarını taklit etmek.Program yazmak kolay lakin notalara ve notalar arasındaki boşluklara uydurmak oldukça zor.Deneme yanılma yaparak ve defalarca süre ayarlamasından sonra İstiklal Marşı'nı ancak yapabildim.Özetle tek tek her röle için süre ayarı yapmak oldukça sıkıcı bir yöntem.Sizden isteğim ; bu işi yapmak için bildiğiniz bir yöntem var mı? Notaları fonksiyona dönüştürebilir miyiz? Bazı havuzlarda müziğe göre çalışan fıskiyeler var.Onların mantığı da aynı olmalı.Bir fikir verebilir misiniz?


OG

Havuz su-ışık oyunlarını bilirsiniz.
Alman vatandaş Almanya'dan kalkıp geldi bahsettiğiniz iş için. Akşamdan sabaha kadar soğuk kış gününde bir havuza girdi bir ses ve ışık masasının yanına gitti timingleri tutturmak için.
O zaman gördüm ki bu deli işi. Vardır belki bir kolayı. Ama istediğiniz işlemleri oto yapacak bir sistem bulsanız da yeterince sanatsal çıktı veremez sanıyorum, illa ki bir insan beyni müdahale etmeli, o da yetmez DJ işine vakıf bir insan beyni.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kimlenbu

Kolay bir yolla otomatik hale getiremezsiniz. Benim aklıma ilk gelen ilgili parçanın midi dosyasını bulup bu dosyayı okuyarak istediğiniz kanaldaki enstrümana göre süreleri otomatik ayarlamak. Bir kere tasarlarsınız, bütün parçalar için çalışır.

bu dosyaların nasıl okunacağını anlatan bir kaynak (pek de kolay değil açıkçası) :

http://faydoc.tripod.com/formats/mid.htm

cetin1990

Resmi mozaik hale getirmeye benziyor. Önce resmi, düşük çözünürlüklü hale getiririz. Renkleri aynen bulamasak da en yakın renkleri kullanırız.

Müziğin notası ve süresi midi dosyadan okunabilir.

Donanım, bütün notaları çalabiliyorsa sorun yok. Sadece süreler ayarlanacak.  Çevirici program vardır. Bulunur, yapılır.

Müzik için, orijinal notalarımız aynen yoksa elimizdeki 1-veya 2 notadan  diğer notaların karşılığını belirleyeceğiz.

Röle kumanda programı vasıtasıyla  okunan notalar ve süreler bu yeni belirlediğimiz tonlara dönüşecek. Bir dönüşüm tablosu yapılır.   Tablodan okunur. Do varsa 1 nolu tonu çal, Re varsa yine 1 nolu tonu çal. mi varsa 2nolu ton... nota benzetim tablosu olacak.