Bir kartın üstündeki seriport çıkışı?

Başlatan mir_as82, 20 Mayıs 2017, 12:48:17

mir_as82

Arkadaşlar raspery pi tarzı bir kartın üzerinde seri konsol çıkışını nasıl bulurum? Şimdi bakıyorum kartın üstüne, 8 bacaklı bir entegre var. Aşağıdaki gibi bir yazı var üstünde.
25P&0V6
6012V  VS
CHN     5214
       ST

Bu entegre olabilir mi? Veya bu seri konsol çıkışını nasıl bulurum?
Asıl yapmak istediğim şu, adamlar bana bir SD kart göndermişler, bunun imajını birebir başka SD karta kopyaladım, fakat bu SD kart sistemi kaldıramadı. Bunun nedenini araştırmak için seri konsoldan bağlanmaya çalışacağım. Başka bir yöntemi olabilir mi?

ferdem

Konunun yabancısıyım ama sistem ayağa kalkmıyorsa konsoldan da konuşamazsınız ki, SD kart kopyala-yapıştır ile kopyalanmamış olabilir, sonuçta bootable medya, dosya sistemleriyle de ilgili olabilir, bilmiyorum. SD karttaki imajın versiyonunu öğrenip SD karta yeni bir imaj yazmayı deneyebilirsiniz.

mir_as82

Hocam aynı imajı adamların gönderdiği SD karta yazınca sistem boot ediyor.Ve ssh ile bağlanabiliyorum ubuntuya.
Ama kendi aldığım SD karta yazınca ethernet soketinin altındaki ışıklar bile yanıp sönmüyor. Dolayısıyla sisteme bağlanamıyorum.

muuzoo

@mir_as82 hocam sistemler kart seçebiliyor. Daha önce raspberry ile de olmuştu. örneğin Lexar ya da sandisk ile sistem boot ederken kingston ile etmiyordu aynı imajla. Sizde de böyle bir sorun olmasın.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

mir_as82

Peki adamların engel koyma olasılığı olabilir mi?
Ben bir sistemi illegal kopyalamaya çalışmıyorum yanlış anlaşılma olmasın. Yurtdışından aldığım bir ürün var, onun orjinal sd kartının bozulması durumunda tekrar adamlardan sd kart istememek için bunu yapıyorum.
Adamlar SD kartın bir ID numarasına göre numara falan çevirmiş olmasın?Bunu nasıl öğrenirim?

superconductor

SD kartı bootable kopyalayamamış olabilir misiniz? Linux altında "dd" komutu ile sd kart kopyalayabilirsiniz.

mir_as82

RaMu

Evet birçok şekilde kopyalama-okuma-yazma-silme vb. için koruma koyabilirler.

SD kartda "content protection" "içerik koruması"
diye datasheet de geçen bir bölüm var,
( Physical Layer Simplified Specification part1_410  Bölüm 4.3.8)
tabi ücretsiz datasheet te bu bölüm sadece başlık olarak var,
(ücretli olan datasheet için sdcard.org a üye olup 1000$ vererek işe başlanıyor)
SD kart için bunun dışında başka başka okuma ve yazma korumalarıda var.

Yedek kartı çok pahalıya mı satıyorlar?
İllegal değil bu hakkınızsa sd kart fiyatına 10 tane isteyin olsun bitsin,
yok ben bunu satıyorum fiyatıda şu diyorsa zaten kopyalamak illegal oluyor demektir,
yada satıcı haksız kazanç peşindede denebilir, duruma göre...
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html