IMEI kaydı mevzusu?

Başlatan mir_as82, 23 Mayıs 2017, 10:05:07

mir_as82

Arkadaşlar elimizde bir GSM gateway cihazı var. Bunun IMEI kaydı normal telefonlar gibi mi yapılıyor?
Birde bu sistem nasıl çalışıyor? Yani benim cihazımın IMEI kaydının olmadığını operatör anlayıp devlete mi ispiyon ediyor?Sonra devlet bana mesaj mı atıyor
Bu durumda tüm IMEI kayıtlarının devlette toplanmış olması gerekir ve operatörler bu IMEI kayıtlarını belli aralıklarla kendi veritabanlarına çekmesi gerekir?İşleyiş tam olarak nasıl?

mg1980

Mevzuatı bilmiyorum ama e-devlete girin.Adınıza kayıtlı telefon IMEI no.larını görebilirsiniz.

mir_as82

Başka ülkelerde de IMEI kayıt ücreti söz konusu oluyor mu?
Yurt dışından birisi GSM gateway almış, şimdi tutup 150 TL de ona mı verecekler. Üretici firma ile irtibata geçilip bu IMEI numarası başka bir IMEI numarası ile değiştirilebilir mi?

vitruvius

Alıntı yapılan: mir_as82 - 23 Mayıs 2017, 11:21:12
Başka ülkelerde de IMEI kayıt ücreti söz konusu oluyor mu?

Tabiki de hayır. Ücreti bırak böyle bir kayıt yok, kayıda gerek de yok, herhangi bir fonksiyonu da yok. Yurtdışı çıkış harcı gibi düşünün bunu da.

mir_as82

Bizde 150 TL gibi bir ücret var. Bu nasıl bir iş anlamadım.

engerex

İthalatçılar ithal ettikleri ürünleri BTK'ya bildiriyor. Ayrıca pasaport kaydı ile kullanıcı bireysel olarak edevlet üzerinden bildiriyor. BTK'ya bildirilmeyen cihazlar kayıtsız konuma düşüyor. Eğer veritabanında bulunmayan IMEI numaraları aktif olursa bildirim gidiyor.