Fırtına sensörü, oda ısı sensörü lazım

Başlatan Eugene, 23 Mayıs 2017, 15:03:53

Eugene

Ekonomik olarak kullanacağım bir fırtına sensörü gerekiyor. Termostat mantığında çalışmasını istiyorum.
Örneğin 5-7 kuvvetinde rüzgar esmeye başladığında çıkış vermesi gerekiyor. Piyasada satılanlar genelde
analog olarak hız bilgisi veriyor. Ancak tekrar bir karşılaştırıcı ve devresi kurmam gerekiyor, bunu da istemiyorum.
Karşılaştınız mı böyle bir sensör ile, bilgi verebilir misiniz?

Bir de odada kullanabileceğim tercihen 0-5V çıkış verebilen oda ısı sensörü arıyorum. Sıva üstü şeklinde kullanabileceğim,
ekonomik ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler..

EGE

Salih

Bir fikir olsun diye söylüyorum. Denemiş değilim.
Kontak çıkışlı rüzgar sensörü bulamazsan, analog çıkışlı olanın çıkışına küçük
bir röle bağlarsın.
Devreye koyacağın seri veya paralel dirençlerle rölenin çekme seviyesini
ayarlarsın. Röle bobinine küçük bir paralel kondansatör ekleyince de
kararlı çalışma elde edersin.

harti212

Amerika da Rüzgar sensörü olarak pervane kullanıyorlar bu iş için.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Eugene - 23 Mayıs 2017, 15:03:53
Ekonomik olarak kullanacağım bir fırtına sensörü gerekiyor. Termostat mantığında çalışmasını istiyorum.
Örneğin 5-7 kuvvetinde rüzgar esmeye başladığında çıkış vermesi gerekiyor. Piyasada satılanlar genelde
analog olarak hız bilgisi veriyor. Ancak tekrar bir karşılaştırıcı ve devresi kurmam gerekiyor, bunu da istemiyorum.
Karşılaştınız mı böyle bir sensör ile, bilgi verebilir misiniz?

Bir de odada kullanabileceğim tercihen 0-5V çıkış verebilen oda ısı sensörü arıyorum. Sıva üstü şeklinde kullanabileceğim,
ekonomik ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler..

önce fırtına sonra 5-7 m/sn deyince kafam karıştı..

hassasiyet ne kadar önemli, ne yapmak istiyorsun? analog çıkışlı anemometreler 500 dolardan başlıyor biliyorsun değil mi?

rüzgar ne kadar hız da ne anlama geliyor diye BEAUFORT skalası kullanılır.

http://dosya.co/w9ga4rihlg7p/BEAUFORT_skalas%C4%B1.pdf.html

Eugene

5 kuvveti bofor skalasına göre kuvvetli rüzgar olarak geçiyor. Analog çıkışlı anemometreler şu fiyatlarda : https://www.direnc.net/analog-voltaj-cikisli-anemometre-ruzgar-hiz-sensoru-adafruit?gclid=CNLe5s_HhtQCFYc-GwodxToC_g
Ben bu sensörü yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı istemiyorum. Buna bir komparatör koymam lazım, mecbur kalırsam koyacağım. Aslında hedefim bu işi 20-25 USD seviyelerinde bitirmek(ti) ama olmayacak sanırım. Hassasiyetim eşik seviye kullanım olacağı için çok kritik değil. Fırtına çıktı, uyarı ver, bu kadar aslında.

ahmet_zxc

öncelikle ne istediğini doğru anlatman gerekiyor. bunu henüz yapabilmiş değilsin.

benim beaufort dediğim skala ya tr de bofor derler. yani aynı şeyden bahsediyoruz.

ama sen dedin ki;"Örneğin 5-7 kuvvetinde rüzgar esmeye başladığında çıkış vermesi gerekiyor."

5-7 kuvvetinde(m/sn, knot, km/h, mph hepsi için geçerli) rüzgar estiğinde fırtına olmaz.

17,2 m/sn rüzgar estiğinde yaklaşık yada tahmini dalga yüksekliği 5,5-7,5 metre olur. (sen galiba bunu demeye çalıştın) tabii bu bizim denizlerde olmaz. okyanusta olur.

linkini verdiğin ürünü almaya çalış alabilecekmisin bakalım! yada o fiyata alabilecekmisin.(stok 0 gözüküyor fiyat çok eski !)

çinde bile 50 dolar altına satılmazken bu ürünler burda 25 dolara bulabilmen çok zor.

sonuç olarak yaptığı işer devlet sırrı olan arkadaşlara, çok ta fazla yardımcı olamıyoruz maalesef.

ahmet_zxc

bu arada hayatımda hiç ısı sensörü görmedim.

gören varsa bana da göstersin çok merak ediyorum.

Eugene

Bu kadar sinir stres yapacak bir durum yok ortada ama neden kendini cevap vermeye kastın o da muamma. sıcaklık sensörü diyeyim gönlün olsun.
ahmet_zxc senin konuya cevap vermemeni rica ediyorum. üslup konusunda sıkıntın olduğunu düşünüyorum. seninle tartışmaya girmek istemiyorum.
neyse. devlet sırrı değil aslında. beaufort, bofor ya da ne ile adlandırılırsa, kuvvetli rüzgar olduğunda sensör çıkış verecek, röle çekecek, led yanacak, vs.
Şu sensör ilgimi çekti adetli getirtilebilir belki :
http://www.jinci.cn/en/showgoods/853.html
18 dolar civarı TR teslim fiyatı görünüyor.