Punta kaynak makinesi yapımı

Başlatan ÜC, 23 Mayıs 2017, 22:39:09

ÜC

Amacım el yapımı ufak bir punta makinesi yapmak ama trafonun sekonderini çıkartırken sacları ayırdım birkaç yerinden. Resimdeki gibi 2 parça ama birçok sacda ayrıklar var.Japon yapıştırıcı denedim ama pek fayda etmiyor.Yanlardan çizgi halinde boydan boya kaynakla doldursam bir sorun olurmu çalışmasına ?  Kaynak yalnızca sacların dağılmasını engellemek amaçlı.

cetin1990

Sacları kaynakla birleştiridiğinizde sorun çıkıyor, trafo eskisi gibi çalışmıyor diye hatırlıyorum.

ÜC

Alıntı yapılan: cetin1990 - 23 Mayıs 2017, 23:04:02
Sacları kaynakla birleştiridiğinizde sorun çıkıyor, trafo eskisi gibi çalışmıyor diye hatırlıyorum.

Haklısın Çetin , trafocuya götürdüm bügun kaynak olmazmı dedim randumanı %20 düşer dedi. 2 tane  C işkenceyle  sıktım çalışıyor şu an. Saclar arasında yalıtım var kaynak olursa tüm saclar birbirine kısadevre olacak sanki hiç çalışmaz diye düşünüyorum.

Cemre.

Alıntı yapılan: umitco - 24 Mayıs 2017, 23:19:56

Haklısın Çetin , trafocuya götürdüm bügun kaynak olmazmı dedim randumanı %20 düşer dedi. 2 tane  C işkenceyle  sıktım çalışıyor şu an. Saclar arasında yalıtım var kaynak olursa tüm saclar birbirine kısadevre olacak sanki hiç çalışmaz diye düşünüyorum.

Sacları kısadevre etmek çekirdekte eddy akımları akmasına sebep olur. Bunu hiç istemezsiniz.

Zoroaster

Alıntı yapılan: umitco - 23 Mayıs 2017, 22:39:09
Yanlardan çizgi halinde boydan boya kaynakla doldursam bir sorun olurmu çalışmasına ? 

Saç paketin sadece kenarından çizgi şeklinde ince bir kaynak yapabilirsin. Bu zaten güçlü transformatörlerde vınlamaya engel olmak için uygulanan bir yöntem.
Seytan deliginden kacti.

ÜC

Bülent hocam zamanında bu konuyla ilgili açıklamaları yapmışsınız ulaştım o bilgilere.

https://forum.donanimhaber.com/trafo-saclarinin-kaynatilmasi--12134695-2
  Ben başta yanlış yapmışım , trafoyu hiç sökmeden sekonder sargıyı üzeride keserek çıkartıp yeni kabloyuda çıkartılan sekonderin boşluğuna monte edsem hiç sorun olmayacakmış , denemek isteyen arkadaşların bilmesinde fayda var.
  Makineyi bitirdikten sonra denemek istiyorum kaynağı. Şu an mekaniğini yapmaya çalışıyorum, takıldığım yerlerde yardımcı olursanız memnun olurum

Cevaplar için hepinize teşekkür ederim..

polleme

Saçları 4-5 mm matkapla delip yüzüne yalıtkan geçirilen veya bant sarılan bir uzun vida ile sabitleyebilirsin.

Zoroaster

Mikrodalga fırınların transformatörleri de genelde yandan kaynaklı oluyor.

https://www.bing.com/images/search?q=microwave+owen+transformator&id=5F678F9EB5497D0D8CBCA8B3B9B483D035E2014D&FORM=IQFRBA

Seytan deliginden kacti.

ÜC

Alıntı yapılan: polleme - 25 Mayıs 2017, 13:23:06
Saçları 4-5 mm matkapla delip yüzüne yalıtkan geçirilen veya bant sarılan bir uzun vida ile sabitleyebilirsin.

polleme hocam bunun için bir şablon hazırlığım vardı , zira aynı yerlerden delinmesi lazımki kapak rahat otursun

Bülent hocam resimdeki trafo olsaydı hiç bu sıkıntılara gerek kalmayacaktı benim trafoyu reçine ile doldurmuşlar tornavida keski çekiçle saatlerce uğraştım zarar vermeden çıkartayım diye haliyle bu kadar işkenceye dayanamadı trafo. Nerden kaynak yapılacağına daha emin oldum şu an.

Zoroaster

Bu trafolar (hurdacılarda) sağda solda bolca bulunuyor.

Ayrıca mikrodalga fırınından sökülen trafolarla punta kaynak makinesi yapma konusunda internette ve "youtube"da bolca çalışma var.
Seytan deliginden kacti.

ankyra

Alıntı yapılan: umitco - 25 Mayıs 2017, 13:41:02
  polleme hocam bunun için bir şablon hazırlığım vardı , zira aynı yerlerden delinmesi lazımki kapak rahat otursun

Bülent hocam resimdeki trafo olsaydı hiç bu sıkıntılara gerek kalmayacaktı benim trafoyu reçine ile doldurmuşlar tornavida keski çekiçle saatlerce uğraştım zarar vermeden çıkartayım diye haliyle bu kadar işkenceye dayanamadı trafo. Nerden kaynak yapılacağına daha emin oldum şu an.

Trafoyu ne ile sürmeyi planlıyorsun?
Kaynak süresini kontrol edecekmisin (pil puntalamak için mi yapıyorsun?) yoksa manuel mi yapacaksın?
Kutu tasarımın var mı?

ÜC

Trafo 220 ile çalışıyor bir şalter yeterli olabilir. Kaynak süresiyle ilgili bir tecrübem yok ama punta kaynak için süreye ihtiyaç varmı ? Kızardımı pişmiş demektir. 1mm sacı puntalaması yeterli bana.Bir Avusturya videosunda 2.trafoyu eklemişti punta zayıf kaldı diye ama orada sac en az 2mm idi..Deneyip göreceğiz.
    Kutu olarak makas dizaynında basit ama işlevli bir düzenek tasarladım.Punta elektrodu araştırmasındayım şu an.

Zoroaster

Punto işinde önce elektrondlar kaynatılacak saçlara baskı yapıp sıkıştıracak ardından elektrik uygulanacak. Bu önemli bir trik. Aksi halde elektrodlar kısa zamanda aşınır ve yapılan kaynak sağlam olmaz.
Seytan deliginden kacti.

ankyra

Bülent hocam, bakır bara ya da topraklama çubuğundan elektrot yapılsa sağlıklı olur mu?

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.