AC TIG Kaynak Makinesi

Başlatan DEno_12, 24 Mayıs 2017, 14:54:05

DEno_12

Merhabalar,

TR de AC TIG kaynak üreten firma araştırdığım kadarıyla bulunmamakta. Konu hakkında bilgisi olan var mıdır? AC TIG Kaynak makinesi üretimi yapan var mıdır? Bu konu hakkında çalışma yapanlar var mıdır? Bu arada sadece ac makine yok sanırım. AC/DC TIG kaynak makinesi diye geçiyor.

İyi çalışmalar.

eeburakdemir

merhaba,
Antep'de Işık Kaynak isminde kaynak makineleri üreten bir firma var. Oldukça da tecrübeliler. İsterseniz onlardan destek alabilirsiniz konuyla alakalı.
http://www.isikkaynak.com.tr/
Asla pes etme...

engerex

Kilmak markalı makinalar var.
Yerli üretim yapan firmalar tüm makinalarını yerli mi üretiyor bilemiyorum.

DEno_12

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 24 Mayıs 2017, 15:35:08
merhaba,
Antep'de Işık Kaynak isminde kaynak makineleri üreten bir firma var. Oldukça da tecrübeliler. İsterseniz onlardan destek alabilirsiniz konuyla alakalı.
http://www.isikkaynak.com.tr/

Sitelerinde ac tig kaynak yok. Üretiyor olsalar muhakkak koyarlardi.

Alıntı yapılan: engerex - 24 Mayıs 2017, 16:30:56
Kilmak markalı makinalar var.
Yerli üretim yapan firmalar tüm makinalarını yerli mi üretiyor bilemiyorum.

Yerli üretim yapan firmalar dc tig kaynağı Türkiye de üretirken ac tig kaynağı direk ithal getiriyor.

engerex

Fiyatlarda da çok fark var. DC'ler 1000TL'nin altında fiyata sahipken AC/DC'ler en ucuzu 5000 TL'nin üzerinde.

DEno_12

Alıntı yapılan: engerex - 25 Mayıs 2017, 10:40:41
Fiyatlarda da çok fark var. DC'ler 1000TL'nin altında fiyata sahipken AC/DC'ler en ucuzu 5000 TL'nin üzerinde.

Aynen öyle. Bu kadar özel kılınan ac tig kaynak teknolojisinin ne olduğunu merak ediyorum. Biz 5000 tl ye bulamadık hocam. Hangi model sizin dediğiniz?

ahmet_zxc

bilmediğim için soruyorum ac ile dc nin farkı ne?

DEno_12

Teknik olarak bende bilmiyorum net olarak ama işlev olarak AC olanlar alüminyum tig kaynağı yapabiliyor. Kritik nokta bu.

engerex

Alüminyum alaşımına göre ~660 C de erir.Alüminyum çok hızlı oksitlenir ve oluşan oksit tabakası ~2000 C de eriyor. AC ile kaynakta akım yönü değiştiğinde bu tabaka parçalanıp kaynak bölgesinden uzaklaşması sağlanıyor.

DEno_12

Kaç volt kaç hz lik bir AC den söz ediyoruz?

ahmet_zxc

teşekkürler yeni ve önemli şeyler öğreniyoruz.

engerex

25-35V 240Hz gibi. Ürün detaylarında belirtiliyor.
Birde pulse olayı var. Amperin yükseldiği an dış yüzey ergitilip düştüğü an kaynak işlemi gerçekleşiyor gibi detaylar var.

DEno_12

Hocam dc tig deki pulse olayından mi bahsediyorsunuz? Pulse olayı derken.

engerex

Pulse her ikisinde de var. Daha sağlıklı kaynak elde ediliyor. Ayrıca ince malzemeler ve alüminyum gibi özel malzemelerin kaynağında etkili.

engerex