Soft starter

Başlatan kudretuzuner, 25 Mayıs 2017, 12:42:54

kudretuzuner

Merhaba,
3000 lik inverterin 1/2 hp lik ekovatı kaldırmakta zorlanıyor.İnverteri değiştirmeden soft starter olarak başlatabileceğimiz bir ürün var mı yoksa şema da olabilir.Teşekkürler.
Amatör

yesilu

Kalkış kondansatörünün sığasını yükselterek olabilir (mi?)

MC_Skywalker

Siemens, Pilz vb.  soft start röleleri iş görebilir.

muhendisbey

Soft starter inverter cikisina baglanabilir mi ki? Baglanamaz sanki. AC motorda frekans hiz demek. Baglansa bile inverterin frekansi motora soft starter uzerinden gitmez diye dusunuyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Cemre.

Ekovat dediginiz motorun tipi nedir?

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Cemre. - 25 Mayıs 2017, 19:50:09
Ekovat dediginiz motorun tipi nedir?
Merhaba,
Arkadaşlar konuyu ben açtım ama konuya yabancıyım.Daha geniş bilgi vereyim belki daha çabuk yardım alırım."Ekovat"bildiğiniz buzdolabı motoru.Kompresör olarak kullanılmaktadır tankta ortalama 4,5-5.0 bar basınç elde edilmektedir.Elektrikler kesildiğinde inverter ile çalıştırılması istenmektedir.Tankta çek valf olmasına rağmen(yani motor serbest basınçta sıfır yükte dahi)motor inverter ile kalkmamaktadır. 3kVA lik inverter start veremiyor.Ekovat tam bilmiyorum ama 1/2 HP diye geçiyor.Teşekkür ederim.
Amatör

tunayk

Hocam bakacağınız iki nokta var;
1- Ekovat devreye girdiğinde, inverter kapanıyor mu ya da aşırı yükten korumaya geçiyor mu? Böyle ise inverter demerajı kaldırmıyor. Soft starter çare olabilir ancak bunun da çalışması sinüs siyal gerektirir.
2- Inverter kapanmıyor çıkış veriyor ancak ekovat mı çalışmıyor? Böyle ise muhtemelen inverteriniz modifiye sinüs olan kare dalga veriyor bu da ya ekovatın trafosunu kilitliyor veya yada inverterdeb aşırı akım çektiriyor

muhendisbey

inverter ve motor denince, AC motor inverter geldi aklıma.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

Tam sinüs  inverter işinizi görecektir. Büyük ihtimal kalitesiz üzerindeki değerleri çakma  ürün  kullanmaktasiniz.