TP4056 modülleri nasıl seri bağlarım?

Başlatan cevat1, 26 Mayıs 2017, 17:13:23

cevat1

Arkadaşlar merhaba,

Şarjlı matkapta (18V) kullanmak üzere 5 li tp4056 modül ile seri bağlantı yapmak istiyorum. 5 modül ile seri bağlantı düzeneğini kurdum.
Modüller seri olarak boşta iken çalışıyor , ayrıca piller tek tek şarj olurken  de çalışıyor.
Piller modül uzerinde seri bağlantı da, şarj olmuyor ...
Çözüm arıyorum.

Yardımcı olacak arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

cevat1

Çözüm arıyorum

HexfeT

5 pili birden şarj edecek bir çözüm gerekli. Seri bağlı pillere tek tek şarj modülü bağlayıp hepsinin girişine tek kaynaktan besleme veremezsiniz.

cevat1

Evet, sizinde yazdığınız, aşağıda şemada da görülüyor.  -OUT ile GND ortak olduğunda çalışmıyor.

Aşağıdaki çizimde, girişlerin hepsine ayrı kaynak gerekiyor. Şarjlı matkapta  yer yok, sorun olur. bu zor iş...

Modülün açık şeması

cevat1

TP4056 modül  yerine, 5   li-on pilli başka modül buldum. Bundan alacağım.
Yanıt veren hexfet arkadaşa teşekkür ederim.

bocek

Yalnız hocam o modül şarj modülü değil, "battery protection module". Yani li-ion pilleri aşırı-şarj, aşırı-deşarj, aşırı-akım çekme vb tehlikelere karşı koruyan devre. Bu korumalar olmazsa li-ion piller çok tehlikeli olabilir. Bu devrenin ucuna uygun bir şarj cihazı/devresi bağlamanız gerekiyor. Şunun gibi:

https://www.aliexpress.com/item/CE-Smart-21V-10A-Lithium-Battery-Charger-For-18V-18-5V-5S-Li-Ion-Lipo-Battery/32711202000.html
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

bocek

Evet ben de aslında tam olarak onu önerecektim ama adını hatırlayamamıştım. Güzel bir cihaz.

cevat1

Bu cihazı biliyorum. Amacım ni-cd pillerin yerine 18650 pillerle beraber batarya kutusunun içerisine modülleri de sığdırıp, komplike olmasını istiyordum. 5 li balanslı modül bulamadım, 3 lü var. 5 li yok.
Cihazı aldıktan sonra,

şimdi başka bir sorun var.

18650 piller batarya kutusuna konulacak kutuya cihazla baglanti için, 6  lı konnektör gerekiyor. Ne tip konnektör öneriniz olurdu.
Teşekkürler

bocek

bocek

Yalnız o modülün yorumları pek iç açıcı değil. Aşırı akım korumasının çalışmadığını filan yazmışlar. Balans özelliği de yokmuş zaten.
Şu daha iyi gibi.

https://www.aliexpress.com/item/5S-10A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Board-18-5V-21V-Cell/32612650940.html

Yorumlara göre elektrikli tornavidada kullananlar memnun. Balans özelliği çalışıyormuş.

cevat1

Üstad; Konnektöre gerek yoksa, Şarj cihazı ile batarya kutusunun içerisindeki pilleri, nasıl şarj edeceğim.

bocek

Fotoğraflarda bağlantı şemaları verilmiş usta.