Eski 10KVA UPS Nasıl Değerlendirilir?

Başlatan Mucit23, 26 Mayıs 2017, 20:26:03

Mucit23

Bir yerden elime Siemens Masterguard 10KVA UPS geçti. Bu UPS nasıl değerlendirilir? Satmaya kalksam para edermi? Akü vs hiçbirşey yok. Çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Arka Tarafta 3faz Hat girişi, Batarya Girişi ve Monofaze çıkış bulunmakta.

Bir yandan aklıma dağıtıp parçalarını kullanmak geliyor. Ne işime yarar kestiremiyorum ama içerisinde Devasa kapasitörler Transformatörler ve Diğer Yarı iletken elemanlar var.

engerex

Elektriğin tek zamanlıda birim fiyatı ~41kuruş. 3 zamanlıda gece 23 kuruş. (vergiler dahil) Yani neredeyse yarı yarıya fark var.
Cihazı sayaçtan sonra bağlayıp gece elektriğin yarı fiyata sahip olduğu vakit şarj edip gündüz kullansak ne kadar kaç KW'lık tüketime kadar yararlanabiliriz? Ayrıca bunu nasıl ayarlayabiliriz?

muhendisbey

Sarj desarj kayiplari akunun fiyati kari goturur tahminen
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mert3162

aküsüzde sistemi kaldırabilirsin aslında.basit bir gerilim katlayıcı yapıp akü yerine bağla çıkışı ölç yük bağlama bakalım 220v üretilebiliyormu ? üretilebiliyorsa akü almayı sonraki evrede düşünebilirsin ancak 10kva  Sıfır bir ups 5000-6000 TL arasında.(1500$)

Alacağın aküler şunun gibi olsa iyi olur daha ucuzu var ancak 2-3 yıl ömürleri olmayacak

http://www.hepsiburada.com/yuasa-12v-7a-bakimsiz-kuru-aku-p-BD97468 (ortalama ömrü yuasa'nın 7 yıl civarıdır.)

bu üründen 20 adet alırsan 2650 TL + kargo masrafları ki aküler ağırdır kargoda az bir rakam olmayacaktır.

Ki bu tam yükte 15 dakika yapar.(ortalama)

Önemli olan attığın taş ürküttüğün kuşa değecekmi ? Bu hesabı sen yapmalısın.Devam etme kararı alırsan biz buralardayız :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

engerex

UPS akülerinin fiatları neden oto akülerine göre çok yüksek? Ömür mü?

Mucit23

Bu ups in çalışıp çalışmadığını nası test ederim? Elimde hiç akü yok. Ama girişe 3 faz gerilim uygulayabilirim ? Batarya gerilimi kaç volttur acaba?

mert3162

20 tane oluyor genelde 10 seri şeklinde iki grup paralel buda 120v civarıdır devrenin akü girişinin oldugu bölgede genelde yazar incelermisin yada foto alabilirmisin
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Mucit23

engerex

Alıntı yapılan: mert3162 - 26 Mayıs 2017, 23:08:56
aküsüzde sistemi kaldırabilirsin aslında.basit bir gerilim katlayıcı yapıp akü yerine bağla çıkışı ölç yük bağlama bakalım 220v üretilebiliyormu ? üretilebiliyorsa akü almayı sonraki evrede düşünebilirsin ancak 10kva  Sıfır bir ups 5000-6000 TL arasında.(1500$)

Alacağın aküler şunun gibi olsa iyi olur daha ucuzu var ancak 2-3 yıl ömürleri olmayacak

http://www.hepsiburada.com/yuasa-12v-7a-bakimsiz-kuru-aku-p-BD97468 (ortalama ömrü yuasa'nın 7 yıl civarıdır.)

bu üründen 20 adet alırsan 2650 TL + kargo masrafları ki aküler ağırdır kargoda az bir rakam olmayacaktır.

Ki bu tam yükte 15 dakika yapar.(ortalama)

Önemli olan attığın taş ürküttüğün kuşa değecekmi ? Bu hesabı sen yapmalısın.Devam etme kararı alırsan biz buralardayız :)

Diğer bir çok sitede KDV ve kargo dahil ~75TL. Üründe fark mı var? Örneğin : http://urun.n11.com/yedek-aku-ve-sarj-cihazlari/yuasa-np7-12-yuasa-12v-7ah-kuru-bakimsiz-aku-P108889707

HexfeT

Fark pahalı olan modelde yazan "36W/Cell 10min" ifadesinde. Normal bir 7Ah aküyü bu şartlarda deşarj ederseniz ömrü çok kısa olur.

Mucit23

UPS'in fotoları bunlar

yalnız arka tarafta 3'lü Seramik sigortalar yok. Yuvalarıda baya kararmış. Belliki zamanında baya şiddetli bir şekilde patlamış. Girişe 3 Faz gerilim uyguladım herhangi bir tepki vermedi . Sanırım o sigortalar attığından dolayı böyle

vedo35

Bizim isyerinde kullanilmayan, saglam akuleri olmek uzere olan bir ups verildi. Bende bir guzel parcaladim. Icinden cikan 12v 30 amperlik trafoyu punta yapma isinde kullaniyoruz. Arasira lazim oluyor. Iyide is goruyor.  ;) ;)  Yanliz hersey elle kontrol. Kisa devreyi uzun bekletmemen lazim. Pil, iki metali puntalama isi icin bire bir. Sen elle degilde otomatik bir sistem yaparsan al sana citir bir punta makinesi.  :) :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.