Motor Sensör (Hall) Sinyallerinin Düzeltilmesi (Çözüm Önerileriniz).

Başlatan mr.selim, 27 Mayıs 2017, 05:37:03

mr.selim

Alıntı yapılan: mg1980 - 27 Mayıs 2017, 18:33:32
Hall sensörün çıkış ucunu içindeki transistörün kollektörü olarak düşünün.R4 ile ona ve aynı zamanda MCU pinine pullup bağlantısı yapılmış oluyor. Sensör manyetik alana girince pinin durumu 0-1 olarak değişecek.Belki pine girmeden önce @skara1214  hocanın söylediği 74HC..
kullanılabilir.R4'e +5v yakışır.

Anladım şema doğru o zaman. 74 Hc bide LS serileri var.  Elimde 74LS06 var onla da denemeyi düşünüyorum. Belki bu şemaya da gerek kalmaz.

skara1214

Bu arada yanlış yazmışım 74hct14 olacak. Direk giren sinyali okumak istiyorsanız çıkışı bir daha invert etmeniz gerekiyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mr.selim

Alıntı yapılan: skara1214 - 27 Mayıs 2017, 20:53:41
Bu arada yanlış yazmışım 74hct14 olacak. Direk giren sinyali okumak istiyorsanız çıkışı bir daha invert etmeniz gerekiyor

Sinyale göre komutasyon sağladığım için direk sinyal gerekli diye düşünüyorum. invert edilmeyen hali olsa güzel olucaktı. Hocam elimde bir kaç böyle kapılar var Schmitt trigger  olarak kullanılan 0 5 volt gerilim saylayan kapı türevleri olur herhalde dimi eldekileri değerlendiriyim.

skara1214

bu entegrenin özellliği  2.5 volt karşılaştırıcı olması(5 volta beslemede). sinyallerinizi filtreleyip buna girerseniz temiz bir sinyal okursunuz.

mr.selim

@skara1214 Elimde 74ls serilerinden bi kaç ürün var da dediğinizi yapmaz mı acaba.

Denilenleri not aldım yarından itibaren deniyeceğim inş. Teşekkür ederim tüm destek verenlere.

skara1214

mr.selim

Bu filtre devresini yapıp sonra 74ls06 veya 04 elimde olanları denesem ufakta olsa sonuç alırmıyım.

Birde 74hc32 buldum. OR kapısı. 2.1V da high seviye input var. Filtre çıkışından bir ayağını alsam, Bir ayağı gnd yapsam güzel olabilir sanırım dimi ? Ben bunların hepsini deniyim en iyisi teşekkürler aydınlandım baya :)