Extruderiniz ne kadar iyi?

Başlatan Zoroaster, 27 Mayıs 2017, 07:55:43

Zoroaster

Internette gordugumuz 3D yazicilarin sicaklik regulatoru haric diger tum aksamlari acik cevrimli sistemlerden olusuyor ve bu nedenle de kalibrasyon cok onemli hale geliyor.

Eger nozzle icindeki plastigin basinci kontrol altina alinirsa akan plastigin hacmi tamamen kontrol altina alinabilir.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Extruderi tam olarak basınçla değerlendirmemek gerekli, miktar olarak düşünün.
Örneğin: ilk katmanda yapışmanın sağlanması için 1.5 ya da 2 kat daha fazla filament kullanılması gerekli
Bunu basınca nasıl oranlayabiliriz?

Şu var: filament üzerine encoder takılarak tıkanıklık olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bence bu şekilde basınçtan daha doğru bilgi elde edilir.

Neden basınç olamaz (bana göre):
Farklı malzemelerde farklı basınç oluşması gerekebilir, oluşturabilir (örneğin PLA vs TPU)
Basıncın sabit olması çıkışın sabit olması demektir ancak homojenliğin bozulması, sıcaklığa bağlı viskosite değişimi, farklı malzeme kullanımı, daha kalın ya da daha ince nozzle kullanımı bütün oyunu bozar.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Sicaklik zaten sabit tutuluyor. Eger basinci da regule edersen nozzledan akan plastik miktari da sabit kalir. ABS ya da PLA olusu onemli degil. O sadece bir parametre.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Akan plastik her yerde sabit kalması istenmiyor ki? Her yerde eşit hızla hareket etmiyor ki? İstenilen basınca ulaşılana kadar uç kapalı da kalmayacak nasıl basıncı ölçtüm deseniz nasıl bir yöntem izleyeceksiniz?

Böyle bir düşünceniz varsa bir haznede granülleri eritip ince bir helezondan eriyiği göndermeyi düşünebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Alıntı yapılan: Zoroaster - 04 Haziran 2017, 07:31:34
Bu deneyi yaparken fani kapamistim.

Fani acinca plastik kalinligi 0.48 mm'ye indi.

Nozzle icindeki erimis plastigin basincini nasil bir sensorle olcebilirim?

Motorun hareketli iken sıcaklık devir motor akım ilişkisi kursan?

trgtylcnky

Aslında basınç ilişkisi de çok iyi anlaşılmış değil. Polimerlerin basınç-akış hızı ilişkisi çok karmaşık. Viskoelastik dediğimiz yapıda oldukları için harekete başladığında ayrı devamında ayrı tepki veriyor. Filament extruder projesi yaparken bu konuda bilgi bulmak gerçekten çok zordu. Biz de deney yaparak empirik bir değer bulmaya çalıştık. O da pek işimize yaramadı aslında ama zaten pek iyi bir mühendislik örneği değildi, neyse.

Zoroaster

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Haziran 2017, 18:08:09
Akan plastik her yerde sabit kalması istenmiyor ki? Her yerde eşit hızla hareket etmiyor ki? İstenilen basınca ulaşılana kadar uç kapalı da kalmayacak nasıl basıncı ölçtüm deseniz nasıl bir yöntem izleyeceksiniz?

Böyle bir düşünceniz varsa bir haznede granülleri eritip ince bir helezondan eriyiği göndermeyi düşünebilirsiniz.

Flament ihtiyaci da kalkar.

Ayrica basinci regule etmekle tek noktada regulasyondan bahsetmiyorum ki. Servo duzenek olacak. Refereans girisine ne verdiysem basinc o degerde sabitlenecek. Basinc bilgisi XY hareketlerinden turetilecek.

Mevcut 3D yazicilarda step motor belli bir hizada dondugunde belli hizda plastik akittigi varsayiliyor. Ben varsaymaktan vazgecip gercekten de o miktarda plastik akitmanin yoluna kafa yoruyorum.

Bu sistem yapildiginda flament homojen yapida olmasa bile (kemirilmis yer yer capi dusmus flamentle bile)   baski kalitesi bu durumdam etkilenmeyecegi icin basinc olcumu 3D yazicilarda onemli bir gelismeye neden olacaktir.

Seytan deliginden kacti.

trgtylcnky

Bence filamenti ittirme kuvvetini (motor torkunu) ölçmeniz faydalı olacaktır. Arada yine bir dönüşüm olacak tabii ama dediğim gibi basınç-akış ilişkisi zaten karışık.
F ~ i bağıntısını kullanarak bir dc motoru sabit akımda çalıştırdığınızda torkun da sabit olduğunu varsayabilir miyiz?

Eugene

Endüstriyel ekstrüderlerde bir adet vida kovan, bir adet şanzuman, bir adet motor, bir adet de eriyik pompası bulunur.
https://is.alicdn.com/img/pb/365/430/310/310430365_287.jpg
Bu eriyik pompasının görevi basıncı hep sabit tutmaktır. İçeriği basittir. İçerisindeki iki adet dişli, plastiği aynı tempoda devamlı öne basar. Arka besleme, melt pump ın girişindeki sensöre göre hızlanır ya da yavaşlar. PID ile kontrol edilir. Uygun düzeyde beslenen melt pump, hep sabit basınç yaratacak şekilde döner. Çıkışında bulunan basınç sensörü PID kontrolör vasıtasıyla melt pump ın servosunu hızlandırır veya yavaşlatır. Böylece hep sabit basınç elde edilir. Ancak,
Plastiğin doğası gereği (özellikle stiren grubu, PS ve ABS) rejime girmesi biraz zaman alır. Bu tip makineler dur kalk çalışmaz. Ürün vermeye başladı mı kesintisiz uzun süreler (haftalar) aynı tempoda gider. Dur kalk nasıl çalışır, o çapta vida kovan nasıl olur, besleme nasıl olur, bence olmaz ama deneyin.

erhanmete

muhendisbey

@Zoroaster  dediğiniz çok düşük miktarlarda gerçekleşen bir olay. Filament ne zaman kaçıyor benim sistemimde söyleyeyim:

Extruder sıcak ve havada beklerse haznedeki plastik akar. Bir miktar bunu dolduramadığı için yazmaz, çözüm yazmadan önce bir miktar yazarak gezinmesi.

Extruder bazı filamentleri eksik miktarda alabiliyor:
Çözüm filament çarpanı: filament miktarını 1.1 oranına kadar yani yüzde 10 artırabilirsiniz tolere eder. Sadece vazo baskılarında bozulmaya neden olur.
Farklı filament kalınlığı: bunun için kalınlık sensörleri var (bildiğiniz optik anahtardan bozma)
Filament kaçırma: encoderli geri besleme mekanizması filament üzerine takılıp, filament bitmiş mi? extruder çok mu adım kaçırdı takibi yapılıyor.

Granülden üreterek yapacaksanız: extruder ünitesi dışarıda olsun, plastiği eritip filament haline getirerek teflon tüp içerisinden göndersin. Güzel bir cihaz olur. Artı bozuk baskılar geri değerlendirilebilir.

Zoroaster

Sorun yazilimdan kaynaklaniyormus.
Seytan deliginden kacti.

trgtylcnky

@Zoroaster hocam yazılımda ne sorun çıkıyormuş tam olarak? Ticari sır değilse anlatabilir misiniz?

Zoroaster

Ektruder step motoruna ait yazilimda set position komutuna ait rutinde hata yapmisim. Aradan zaman gecti detayini hatirlamiyorum.
Seytan deliginden kacti.