Extruderiniz ne kadar iyi?

Başlatan Zoroaster, 27 Mayıs 2017, 07:55:43

Zoroaster

Extruderiniz ne kadar iyi? Merak ediyorsanız aşağıdaki test dosyasını basmayı deneyebilirsiniz. Son derece az flament harcıyor ve çok çabuk basılıyor.

Extruder motoru dönmeye başladığı andan itibaren motordaki dönme miktası ile extruderdan akan plastik arasındaki alakayı görmenizi  için güzel bir baskı.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/test.zip
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Baskı alıp fotografını yayınlayacak yok mu?

w w w.facebook.com/bulent.unalmis/videos/1377590912278111/
Seytan deliginden kacti.

engerex

Böyle bir sonuç bekliyor muydunuz?

ladybird

Hocam bu şekilde basıyor 8 dk sürdü bende. Birde hocam sizden yardım isteyecektim.Bu sorunu bir türlü çözemedim sizce sorun ne olabilir ?

https://www.picproje.org/index.php/topic,69746.0.html

"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

ilyas KAYA

O nasıl kaymış o kadar eksende boşluk var sanki. Sürekli bir yöne kaysa anlarımda altta başka orta da başka üstte bambaşka. Step motor tork ayarını biraz arttırın motor kaçırıyor yada kayis ta boşluk da olabilir.

muhendisbey

Yigilma ve buzusme hatasi. Parca katmanlari yeterli soguma olmadan basilirsa akmalar, extruderin gittigi yonde egilir. Bunlar genelde ince unsurlarda meydana gelir. Parcayi sogutmak icin fan gerekir.

Bir diger hata ise retraction hatasi. Bir yerden baska yere baskisiz gidecegi zaman filamenti bir miktar geri ceker boylece akma damlama azaltilir. Fakat bazi extruderlarda geri cekildikten sonra bosluk meydana gelebilir yani filament hemen cikmayabilir. Bu da yer yer incelmelere ve kalinlasmalara neden olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Soldan sağa doğru baskı yapılırken sol tarafta gözenekler oluşuyordu o sorunu hallettim.
Solda bir miktar yığılma var. Fakat en sağda fazlaca yığılma var. Normalde uç kısımların da orta bölge gibi olması gerekiyordu.

Makinesinin ayarlarına güvenen birisinden bu test baskısını alamayacakmıyız?

İki baş ucu da jilet gibi tertemiz basabilecek varmı?
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Yazıcım evde olsa basardım.

Test parçası vazo baskı gibi ince baskı yüzeyi.

https://www.thingiverse.com/thing:37327

Ben bu vazoyu yırtılma olmadan çıkaramadım. Hep bir yüzeyi bozuk çıkıyor. Acaba filament mi az geliyor diye filament çarpanını 1.1 yapmama rağmen yırtılıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

@Zoroaster  Bülent hocam,

Facebook da 3d Yazıcı Paylaşım adlı bir grup var. Orada bu soruyu sorarsanız çok fazla sayıda yanıt alacağınıza inanıyorum. Sırf bu işle uğraşan tecrübeli arkadaşlar var.

erhanmete

serdararikan

Zoroaster

Tam emin değilim ama makinemdeki sorunun ne olduğunu anladım. Sanki Z ekseni 1 sonraki katmanı basmak üzere kalktığında damlama yapıyor gibi geldi.

Sorunu sanırım hızlı çekim yapan kamera ile yakalayabileceğim.
Seytan deliginden kacti.

felix_eray

Z nin başı z ekseni ile dertte  ;D

Bende yakın zamanda 3d yazıcı yapmaya başlayacağım. Bu işin dikkat edilmesi gereken bir çok detayı var. Genel bilinenler dışında ki püf noktalarını, işin uzmanı arkadaşlar paylaşırsa, daha verimli aletler üretebiliriz sanırım.

Eugene

Alıntı yapılan: Zoroaster - 29 Mayıs 2017, 05:14:21
Tam emin değilim ama makinemdeki sorunun ne olduğunu anladım. Sanki Z ekseni 1 sonraki katmanı basmak üzere kalktığında damlama yapıyor gibi geldi.

Sorunu sanırım hızlı çekim yapan kamera ile yakalayabileceğim.

Z ekseni kalkmasına (ya da diğer deyişle sona) geldiğinde ekstrüder filamenti sürmese? ya da bir-iki adım geride iken malı kesip o fazla gelen damlama kısmı oraya verilse?