Extruderiniz ne kadar iyi?

Başlatan Zoroaster, 27 Mayıs 2017, 07:55:43

trgtylcnky

Sorunun sebebi şu: Filament ittirilirken bizim ayarladığımız parametre aslında akış hızı değil. Biz içerinin basıncını arttırıyoruz ve bizim filament ittirme hızımızın erimiş plastiğin çıkış hızıyla doğru orantılı olmasını umuyoruz. Köşelerde hareket hızıyla beraber filament akışını aniden kestiğimizde içeride kalan basıncın da etkisiyle bir miktar filament daha çıkıyor.
Bu soruna çözüm olabilecek bir yazı okumuştum. Hıza bağlı filament ittirmeye dayanan bir yöntem kullanmış ama kendim uygulamayı deneyemedim.
http://basdebruijn.com/2014/05/machinekit-and-additive-manufacturing/

Zoroaster

Benim karsilastigim sorun nicin @erhanmetenin basina daha az gelmis?

Cep telefonu ile hizli cekim yaptim ama ise yarar sonuc elde edemedim. En uca gelirken nozzledan akan plastigi gormek istiyordum fakat bu cep telefonu ile olacak is degil.

Flament surme isini koseye gelmeden once daha erken bitirip ne olacagina bakacagim.

Fakat erhanmetenin baskisinda bu durum neden rahatsiz edici boyuta cikmadi onu merak ediyorum.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

retraction yapmıyor musun? Yani katmanlar arası gezinirken filamenti geri sardırmıyor musun?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Bir diğer husus da filament sıcaklığı. 5 derece çok fazla şeyi etkiliyor. 5 derece düşük olursa katmanlar yapışmaz ele alındığında paramparça olur, 5 derece yüksek olursa oozing'e neden olabilir. Yani ideal bir sıcaklığı var, kaçırmamak gerekli. Bu benim yazıcımda ve filamentlerimde ABS için 260, PLA için 220

Filamentin kalitesi bile bunda çok önemli. Ama gördüğüm kadarıyla çok sızdıran bir extruder'in var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

slicerda retraction oldugu halde solsan saga dogru baski yapip en saga geldiginde Z yi kaldirip baski yapmadan en sola giderken retraction yapmiyordu ve baskinin en sol tarafinda yirtilmalar oluyordu.

Bunun uzerine makinemin kendi yazilimlarina bu durumda retraction yapacak eklentiyi yaptim ve yirtilma sorunu ve de en sag ile en soldaki kalinlik farki sorunu bitti.

Fakat en sagda asiri yigilma var.

Flament itici motor dursa bile nozzle haznesinde hala basincli plastik oldugu icin o en sonda XY motorlari durdugu halde erimis plastik akmaya devam ediyor ve bu noktada yigilma yapiyor.

Extruderda 1/32 reduktor kullanmistim. Erhanmetenin makinesindeki durumu bilmiyorum ama en onemli fark bu reduktor olabilir. Fakat reduktorun boyle bir soruna neden olmasi mantikli degil.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Minimum retraction aralığı ile ilgili. Çok sık yapmamak için atıyorum 2mm lik mesafeler için retraction yapma diyebildiğiniz ayarı var. Muhtemelen geri çekmemesi bu yüzden.
Basıncı düşürmek için retraction mesafesini de artırabilirsiniz. Bu sefer filamenti 1mm değil de 3mm çeker.
Zaten basınç 2 şekilde düşüyor, birincisi çekmeden kaynaklı olarak ikincisi de teflon tüp ile boşluğu az olduğu için vakum oluşturması. Zaten bu sebeple retraction çok hızlı yapılır.

Redüktör şöyle bir hataya neden olabilir. Dişli arası boşluk mesafesindeki işlemlerde filament hareketsiz kalabilir. Çünkü benim extruderim de dişlili yapıda (redüktörlü denebilir).

Zoroaster

0.4 mm delik capli nozzle ile deneme yapiyorum.

Flamenti elimle ittigimde nozzledan 0.58mm capinda plastik akiyor.

Itme islemini biraktigim andan itibaren sistemi kendi haline birakirsam nozzledan bir muddet plastik siziyor. Bu plastigin capi tami tamina 0.4mm.

Bu olay icin ne dusunuyorsunuz?
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Bir miktar akıtması normal, ancak çok fazla çıkıyorsa "leaky" yani "sızdıran" bir ekstruderiniz var demektir. Bunun temel nedeni plastiğin eridiği kısmın extruderinizde fazlaca olması. Ne kadar az bölgede kalırsa sıcaklık o kadar az akar. Tabi bunun da dezavantajı yazılabilecek maksimum hızın azalmasıdır.

0.58mm olarak ölçümünüz tahminen yanlıştır. Nedeni filamentin extruderdan çıkarken eşit gerilme ile çıkması gerekir. Aynı erimiş Al yada Cu bloklardan kablo yapmak gibi. Plastiği hemen katılaştırırsanız (extruder ucundan doğrudan soğuk suya) ancak doğru sonucunuz olur.
Bu da kesin olmama sebebi: filament tam homojen kalınlıkta değil. Bu nedenle kalınlık sensörü (optik switch) eklenen yazıcılar mevcut.

Eğer sızdıran bir ektruder varsa retraction çok iyi ayarlanmalı, gerekirse geri çekme miktarı artırılmalı. Bazı dilimleyicilerde oozing azaltma ile ilgili ayarlar mevcut. Ekstradan bu ayarlar da iş görebilir.

certy

TA1USS

Zoroaster

0.58 mm defalarca denedim.

Extruder havada iken yukaridan flamenti parmaginizla itin asagidan akan flament sogudugunda capini olcun.

Komutla 10mm flament akit diyorum. Tami tamina 10mm flament yuruyor.

Akan plastik 91 mm uzunlugunda 0.58 mm capinda.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Bu deneyi yaparken fani kapamistim.

Fani acinca plastik kalinligi 0.48 mm'ye indi.

Nozzle icindeki erimis plastigin basincini nasil bir sensorle olcebilirim?
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Çıkan filamenti çekerseniz çok daha fazla inceldiğini de görürsünüz.
Filament aslında nozzle kalınlığında çıkıyor, ancak gerekli çekme kuvveti olmazsa plastik yığılıyor ve kısalıp kalınlaşıyor.

Basınç ölçmeniz ne için gerekli? Farklı bir parametre ölçülerek istediğinizle ilişkili ölçümler elde edilebilir. Doğrudan basınç pek mümkün görünmedi bana. Ama filamenti belirli bir kuvvette ittiğinizde kullandığınız kuvvet basınç ile ilişkilidir.

trgtylcnky

Basıncı ölçmek için şöyle bir yöntem önermişti bir hoca: Metalin dışına strain gauge takılır. Bu basıncın bu metalde nasıl bir deformasyona sebep olacağı hesaplanır. Sonra buradan basınç çekilir.
Ama şöyle sorunlar var: Nozzle düzgün bir geometrik şekle sahip olmadığı için analitik çözümü yapılamaz. Yine de belki simülasyonlardan bir şey çıkabilir.

Şöyle yapabilirsiniz: extruder step motor torkunu ölçersiniz. Önce nozzle'ı çıkarır ve ittirirsiniz, buradan nozzle harici sürtünme kuvvetlerinin etkisi bulunur. Sonra nozzle'ı da takıp bulursunuz. Gerçi bu değerin içinde viskoziteden gelen etkiler de bulunacaktır ama yine de işe yarar bir şeyler çıkabilir.

Basıncı ölçüp ne yapmayı düşünüyorsunuz?

trgtylcnky

Alıntı yapılan: Zoroaster - 03 Haziran 2017, 13:29:29
0.4 mm delik capli nozzle ile deneme yapiyorum.

Flamenti elimle ittigimde nozzledan 0.58mm capinda plastik akiyor.

Itme islemini biraktigim andan itibaren sistemi kendi haline birakirsam nozzledan bir muddet plastik siziyor. Bu plastigin capi tami tamina 0.4mm.

Bu olay icin ne dusunuyorsunuz?

Plastik havaya çıktığı zaman en dıştaki basınç atmosfer basıncına eşitlenir fakat çıkan silindirin içinde daha fazla basınç olur. Filamenti ittirme hızı ve sıcaklık çapı etkiler. Hatta çıkan plastiği aşağı çeken ağırlık giderek arttığı için o da etkileyebilir.