Wifi routera baglanmayan kablolu yazicilar!!!

Başlatan vedo35, 28 Mayıs 2017, 12:25:15

vedo35

Arkadaslar Internet servis saglayicimiz ( Hollanda, Ziggo Firmasi )  bize yeni bir wifi router verdi. Daha iyisiymis, evin her yerinde cekiyormus diye. Evimizde kullandigimiz bir renkli Canon lazer ve kucuk bir Hp siyah beyaz yazici var. Her ikisinide routera baglayinca network ledleri yanip sonmesine ragmen ben routerin web arayuzune girince kesinlikle bagli olduklarini goremiyorum. Evde kullandigimiz android kodi cihazi bagli oldu gorunuyor ama printerlar yok. Eski routerda boyle bir problemim yoktu. Ama yeni routerda bu sacmalik neden kaynaklaniyor bulamadim. Kablolar normal calisan kablolar, ben yinede baska saglamlarla degistirdim sonuc ayni. Internetten bu sorunu arastirdim, hatta ziggonun forum sayfasindada  bir suru  tavsiyeleri okudum sonuc gene sifir. Network switch alayim dedim ama baska biri onuda yapmis gene ayni, adam bir turlu baglanamiyormus. Sizin bir fikriniz, bir cozum oneriniz varmi? Simdiden cok tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

engerex

Anlatımına göre durum biraz karışık görünüyor.
Genelde aynı IP aralığında olmaması bu soruna neden olabilir. Önceden routera hangi adresten ulaşıyordur şu an hangi adresten? 192.168.0.1 gibi.
Yazıcı üreticisinin yazıcıyı ağdan kurmak için yardımcı kurulum aracı olabilir.

polleme

Yazıcıda DHCP desteği varsa aktif edilmelidir. DHCP aktif değilse router IP grubunda olan statik bir IP adres verilmelidir.

vedo35

Arkadaslar verdiginiz tavsiyeler icin cok tesekkur ederim. Ama sorunu cozdum. Benim hp ve Canon bazen gorunuyor bazen kayboluyor,  bunu bugun fark ettim. Wifinin arayuzune erisimi http://192.168.178.1/ buradan bagli cihazlar listesinde bahsettigim cihazlar ne yapti isem kesinlikle gorunmuyordu ama diger wifi cihazlari goruyordum. Bugun nasil olduysa geldi ve bir sure sonra tekrar gittiler. Ben o ara iplerini alip printer tanimlamadan printerlari tanittim. Bu arada printerin web arayuzne printerin ip adresi uzerinden eristigimi gordum ama router o adresi gostermiyordu. Bunun uzerine googledan  ip scan programi aradim Angry IP Scanner diye bir program bulup indirdim. Kurarken java scripti kurmami istedi, kurdum. Benim routerin http://192.168.178.1/ adresinde 1 den 255 e kadar yada ayarlardan sadece aktif ipleri goster diye tekrar tarattim, oradaki aktif tahmini ipleri sirasi ile kopyalayip chroma a yapistirip arattim. Hp ve Canonun web arayuzu gelince benim printerlerin iplerini buldum ve tekrar printerlari test ettim. Printerlerini ikiside su an calisiyor ve sorun halloldu, ilginiz icin tesekkurler. Bu tur problemi baska birilerindede  gormustum. Router degistikten sonra guvenlik sistemine baglanip cepten bir daha isyerini seyredemiyorlardi. Ip de gorunemedigi icin havlu atmistim, sorun ping olayimidir yoksa DHCP sorunmudur bilemedigim icin birakmistim. Hepinize iyi gunler dilerim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.