PIC ile bilgisayara veri gönderme.

Başlatan ugursirin, 29 Mayıs 2017, 11:21:41

sovalye

Hocam pic yerine arduino kullansaniz sizin icin cok daha kolay olmaz mi? Nano nun klonu hem masrafli olmaz hem de pic le devre kurmaktan kurtarir. Uzerine iletisim protokolunu iki uc komutla halledersiniz.

ugursirin

Alıntı yapılan: sovalye - 05 Haziran 2017, 16:06:57
Hocam pic yerine arduino kullansaniz sizin icin cok daha kolay olmaz mi? Nano nun klonu hem masrafli olmaz hem de pic le devre kurmaktan kurtarir. Uzerine iletisim protokolunu iki uc komutla halledersiniz.

Arduino konusunda çok cahilim ondan çekiniyorum.

kimlenbu

pic, arm, arduino farketmez, en kolay çözümlerden birisi ftdi usb/seri dönüştürücü ile pc'ye seri olarak veri gönderip pc'deki programından "ödendi" verisini kontrol etmek olur.

Bana aşağıdaki ürünü temin edersen, donanım ve yazılımı halledip yollarım, sana sadece usb kabloyu ve jeton otomatının kontrol ucunu bağlamak kalır. pc tarafında yazdığın programdan nasıl okuyacağın konusunda da yardım edebilirim. fiyatı sen belirle.

http://www.elektrodukkan.com/ftdi-ft232rl-usb-to-ttl-cevirici

Ek : Ayrıca @sovalye'nin söylediği çözüm en pratik olanı. dönüştürücüye de gerek kalmaz. direkt usb porta bağlarsın arduino'yu. sadece dışardan bir kontrol ucu bağlantısı olur. usb stick şeklinde olanları var (elimde sadece bir tane var)

https://hackaday.io/project/10210-dixi-arduino-sam-d11-usb-stick

sovalye

Alıntı yapılan: ugursirin - 05 Haziran 2017, 16:14:16
Arduino konusunda çok cahilim ondan çekiniyorum.

Hocam pic le aram yok dediniz. Arduino pic e gore cok cok daha kolay bir platform. Max 1 gunluk ugrasma ile istediginiz projeyi calistirirsiniz. Serial la direkt yollarsiniz.

ugursirin

Alıntı yapılan: kimlenbu - 05 Haziran 2017, 16:54:50
pic, arm, arduino farketmez, en kolay çözümlerden birisi ftdi usb/seri dönüştürücü ile pc'ye seri olarak veri gönderip pc'deki programından "ödendi" verisini kontrol etmek olur.

Bana aşağıdaki ürünü temin edersen, donanım ve yazılımı halledip yollarım, sana sadece usb kabloyu ve jeton otomatının kontrol ucunu bağlamak kalır. pc tarafında yazdığın programdan nasıl okuyacağın konusunda da yardım edebilirim. fiyatı sen belirle.

http://www.elektrodukkan.com/ftdi-ft232rl-usb-to-ttl-cevirici

Ek : Ayrıca @sovalye'nin söylediği çözüm en pratik olanı. dönüştürücüye de gerek kalmaz. direkt usb porta bağlarsın arduino'yu. sadece dışardan bir kontrol ucu bağlantısı olur. usb stick şeklinde olanları var (elimde sadece bir tane var)

https://hackaday.io/project/10210-dixi-arduino-sam-d11-usb-stick

Alıntı yapılan: sovalye - 05 Haziran 2017, 18:24:38

Hocam pic le aram yok dediniz. Arduino pic e gore cok cok daha kolay bir platform. Max 1 gunluk ugrasma ile istediginiz projeyi calistirirsiniz. Serial la direkt yollarsiniz.

Aslında doğru söylüyorsunuz. Biraz düşündüm de mantıklı geldi. Peki jeton makinesinden gelecek bağlantıları bu uçlara bağlamam yeterli olacak mı ? Çünkü o milisaniye ile röle atıyor diye biliyorum..
Ayrıca seri üretimde mecburen bunu kullanmam gerekecek, hem maliyet açısından uygun hem de fiziki materyal olarak çok daha mantıklı.. Böyle bir aparatla bu işi görebileceğimi bilmiyordum. Ben de evdeki klavyelerden birisini bozdum. Visual Basic'te KeyDown yöntemiyle başladım projeye.. ATM ekranındaki gibi tuşlarım var fakat benim tuşlarım 20 tane falan. Ekranın sağ ve solunda butonlar var. Hangi butonu tıklarsanız Keydown ile program algılayıp ilgili dilekçe şablonunu ekrana getiriyor ve jeton makinesinden bilgi bekliyor. Jeton veya para atılınca da yazdırma butonu aktif oluyor ve basınca seçilen dilekçeyi yazdırıyor. Şimdi butonları ve yazılımı bitirdim. Stand olarak düşündüğüm büyük kasasını 5mm kalınlığında demir sac ile yapmaya çalışıyoruz sanayideki bir arkadaşımla.. İftardan sonraları günde bir saat falan bakabiliyoruz. Ramazandan sonra biterse burada çalışma videosunu paylaşmak istiyorum.

Tabi bütün bunların yanında Arzuhalmatik adını verdiğimiz bu proje bitince "ftdi-ft232rl-usb-to-ttl-cevirici" gibi aparatlarla çalışmak gerekecek. Çünkü seri üretimde her bir ünite için bir klavye bozamam.. Kaldı ki klavyeyi bozunca bir sürü masrafa giriyoruz onu uyarlayabilmek için.

A harfine sağ üstten alta 1. buton
B harfine sağ üstten alta 2. buton
.
.
.
J harfine sağ üstten alta 10. butonu atadım.

K harfine sol üstten alta 1. buton
L harfine sol üstten alta 2. buton
.
.
.
U harfine sol üstten alta 10. butonu atadım.

Yön tuşlarını da yine ATM'lerdeki gibi rakamların yazıldığı yere yön tuşlarına atadım.
Jeton makinesinden gelen tetikleyiciyi de elektronikçi bir arkadaşımın yardımıyla "1" tuşuna atadım. Jeton makinesine para atılınca "1" tuşuna basıyor ve VisualBasic 2008'de KeyDown özelliği ile yazdırma butonunu true yapıyorum.

Tüm bunlar tamamlanınca ekranda yeşil renkte yazdır butonu geliyor ve kullanıcı yazdır butonuna basınca dilekçe ekranın alt kısmında yazıcının ucuna bağladığım ince dilimli boşluktan kullanıcının eline veriyor. Tüm bu işlemler boyunca SpyCam isimli yazılım ile dilekçe yazdıran vatandaşın fotoğrafları bilgisayara kaydediliyor. Bunu güvenlik için gerekli buldum. tarih ve saat notuyla birlikte bunu da arşivliyor.

Bu cihaz için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum.

Umarım anlayabileceğiniz şekilde anlatmışımdır. Sizce daha iyi hale getirebileceğim bir tavsiyeniz var mı ? Tüm tavsiyeleri yazılımı daha iyi hale getirmek için olumlu/olumsuz dinlemek istiyorum.

Teşekkürler..