Bildiğiniz maliyet çıkartma programı var mı / Yoksa nasıl olmalı ?

Başlatan boreas, 30 Mayıs 2017, 13:08:32

boreas

Merhaba arkadaşlar,
yaptığım kartlarda genellikle aynı malzemeyi kullanıyorum. Ama oturup tek tek maliyet çıkartmak güncellemek zor oluyor. Bildiğiniz BOM listeye göre maliyet çıkartan bir progra var mı ? Yoksa kendim yazacağım bu konuda da önerilerinizi söylerseniz memnun olurum.

mistek

Hocam kendiniz yazarsanız paylaşırsınız değil mi? Banada lazım böyle bişey  :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mufitsozen

Digikeyde BOM Manager tool var.  listeyi hazirlayinca kendi fiyatlarindan toplam fiyati da belirliyor.

Onun disinda bazi free/open source PLM yada warehouse management yazilimlari var. Onlarda kullanilabilir.

yada excel ile quick-and-dirty kendin pisir kendin ye turu bir spreadsheet yapabilirsiniz.

http://hackaday.com/2014/01/09/a-simple-and-dirty-bill-of-materials-and-stock-management-utility/
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

boreas

@mistek programı yazarsam (ki %90 öyle olacak ) tabiki burada paylaşırım.

controller

Bazı programlar (ör. Altium) gerekli bilgileri girdiğinizde tasarımdan BOM maliyeti hesaplıyor.
Kullandığınız tasarım programının böyle bir eklentisi olabilir.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

boreas

Kullandığım program kicad csv formatında istediğin gibi bom list veriyor. Ama bu kez maliyet listesi hep bom listelerin üzerinde gidiyor. Birşey değiştimi ya hepsini güncelleyeceksin ya da atlarsan maliyeti üstlenmiş olacaksın.

caliskan

Altium'un supplier desteği çok fazla, şahsen bunu kullanmanı tavsiye ederim.

Ama yine yönetimin kendinde olmasını istiyorsan, aşağıda fotoğrafta belirttiğim gibi bir hücre oluşturarak buraya fiyat bilgisini yazarsın.
BOM oluşturduğunda "Birim Fiyat" Sütununu eklediğinde fiyatları csv veya excell formatında alabilirsin.

İnsanların ne kadar kötü olduğunu görmek beni şaşırtmıyor; fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce hayrete düşüyorum....

yas

mert3162

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan