Renkli grafik ekran tavsiyesi.

Başlatan poke53280, 31 Mayıs 2017, 10:28:20

poke53280

Selam,

#PicBasic, #MikroC, #MikroPascal, #18F46K22.

Ek Ram vs. ihtiyacı olmadan spi ya da i2c ile çalıştırabileceğim 2.5" - 5" arasında RENKLİ ekran tavsiye eder misiniz.
320 x240 veya yüksek çözünürlük gerekiyor.

Daha evvel karakter hariç grafik lcd kullanmadım, fakat bir haritalama işini gerçek zamanlı olarak grafik lcd'de göstermem gerekiyor.

Sitelerde Ek ram vs. deniyor, bunları içinde barındıran sadece komutlarla kullanabileceğim bir grafik lcd illaki vardır diye düşünüyorum ve kullanan tavsiyesi işi hızlandırır, ya da şöyle yap derseniz o da değerlendirilebilir.

Mucit23

İli 9341, SSD1289 Serisi bir tft lcd işinizi görür diye düşünüyorum. 320x240 boyutlarında piyasada bolca lcd ekran var

fahri-

Kullanımı çok pratik. Fiyat da uyarsa NEXTION lcd leri tavsiye ederim.

skara1214

nextion ekran al hemde dokunmatik ,programlaması 5 dakka
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

HexfeT

Nextion ekranlar uart üzerinden haberleşiyor. Kendi grafik olanakları dışında kullanmaya kalkarsak... Mesela tamamen kendi oluşturduğumuz bir frame'i basmak gibi, mcu'dan lcd'ye yoğun veri akışı gerektiren bir uygulamada iletişim arayüzünün hız sınırına mahkum olacaktır. Uygulama böyle bir kullanım gerektiriyorsa nextion uygun bir seçim olmaz sanırım.

fahri-

@HexfeT Lcd de kullanacağın frameleri tasarım sırasında önceden hazırlıyıp nextion hafızaya gömüyorsun. Sonra bu frame leri tek bir komutla çağırıyorsun. Yoğun bir veri akışı hiç bir zaman olmuyor.

HexfeT

Konuyu açan arkadaş "gerçek zamanlı haritalama" gibi bir cümle kurunca kısıtlı alana depolanmış hazır grafikle yapılamayacak bir iş olma ihtimalini düşünerek uyarmak istedim.

Murat Mert

S.A.
Ucuz istiyorsan 2.8 ili9341 spi lerden kullan
mert07

poke53280

Şöyle ki; saniyede 1 veri alındıkça, ekranda aşağıdakine benzer "Kriging" ya da "Triangulation with Linear Interpolation" metodunu kullanarak harita oluşturacağım.

Haritayı, her veri aldığımda arkaplanda güncelleyip ekrana göndereceğim ve gerçek zamanlı olmasını sağlayacağım,
burada işlemci veya ekran açısından yetersizlik olur mu deneyince çıkacak.

RaMu

Ekrana göndereceğin veri nereden geliyor,
bilgisayarda mı, nasıl bir kaynakta?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

poke53280

RaMu,
1- 18f46k22 ile sensörden 24lc512 ye alinan veriler anlık hesaplanıp ekrana.
2- 24lc512den Sd kartta kaydedilen veri dosyalarından seçilen hesaplanip ekrana.

skara1214

spi yada paralel çalışan bir ekran seçmelisin ,görünen o
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz