Win 10 makinemi win7'ye cevirmek istiyorum fakat ....

Başlatan Zoroaster, 03 Haziran 2017, 04:52:02

Zoroaster

Win10 hazir yuklu aldigim makinemde isletim sisteminden hic memnun degilim.

Daha once kullandigim makineye SSD disk almis ve win7 kurmustum ve inanilmaz memnundum.

Makinandam SSD diski sokup getirmistim. Artik makina Turkiye'de kaldi.

1) Elimde 500 GB mekanik diski olan win10 yuklu makine var. Bu HDD yi asla bozmayi dusunmuyorum.

2) 240GB GB win7 yuklu SSD diskin uzerindeki verileri  gerektiginde tekrar bootable hale getirebilmek uzere bir baska HDD'de saklamak ve bu HDD'yi bosa cikarmak istiyorum.

3) Elimde 80 GB external USB HDD var.

4) Makinemde CD rom yok.

5) 16 GB lik bir kac tane USB flashim var.

6) win7 ISO dosyam var.

7) Ara islemleri yapmak icin CD surucusu de olan PC var.

Elimdeki 240GB SSD HDDyi bu sartlar altinda nasil makineme win7 ile acilabilir hale getirebilirim?

-------------------------------------------------------------------------

Zamaninda bu durumun basima gelecegini tahmin ettigim icin asagidaki basligi acmistim ve bazi cevaplar gelmisti ve beraberimde getirdigim SSD disk icin onerilen islemi yapmistim.

Fakat bu HDD'yi su anda kullandigim makineye baglayip cihazi calistirdigimda isletim sistemi bulunamadi mesaji aliyorum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,66445.msg518908.html#msg518908

Seytan deliginden kacti.

HexfeT

Bios ayarlarını bir karıştırın. Yeni nesil makinelerde UEFI üzerinden boot etme durumu var, eğer UEFI etkinse eski sistem kurulu disk takınca boot etmiyor. Sorun bu ise bios'dan Boot Mode: UEFI yerine Legacy moda alınırsa boot edebilir.

cetin1990

Eski win7 diski hangi bilgisayara takarsam çalışıyor, sadece yeni sürücüleri yüklemek yeterli oluyordu. Lisans kontrolü iptal.  Sonra yeni Asus bilgisayar aldım. Sadece Windows 10 sürücüsü yayınlanmış. Win7 çok berbat çalışıyor. Sürücüleri yok. Yapılmamış.

Uefi iptal ederek, Win 7 olarak Boot edebilseniz. veya sıfır win 7 kursanız bile bazı sürücüler eksik kalır, sıkıntı yapar.

Cemre.

Intel 7. Nesil işlemcili bilgisayarlar (mesela i5 7500 işlemci. Koddaki 7bin kısmı nesil belirtiyor) Win10 dışında driver desteği verilmeyeceğini okumuştum bir yerde. Hatta daha sonra bir arkadas bu tür bir laptop alip win7 kurunca hic bir usb portu çalışmamıştı (chipset driver) mecburen win10'a geçmiştik.

felix_eray

Acronis true image ile diskin imajını alıp, yedekleyip, hdd yi istediğin şekilde kullanıp daha sonra işin bittiğinde imajı tekrar yükleyip ilk haline getirebilirsin. Tek sıkıntı tüm dosyaların tek dosyada saklanır, gerektiğinde erişebilmek için tekrar imajı yüklemen gerekir.

muhendisbey

Windows10 GPT dosya formatını kullanır, Windows7 ve aşağısı ise MBR
Bu nedenle bütün ayrılan alanlar (partitionlar) silinip tekrardan formatlanarak kullanılması tavsiye edilir.
Birçok bilgisayar UEFI yada Legacy bios yöntemini otomatik seçer, ama UEFI olarak ayarlanmışta olabilir. Bu ayar biostan düzeltilmelidir.
Bir diğer husus güvenlik, bazı anakartların biosunda güvenlik seçenekleri vardır, bilgisayara virüs müdahalesini kısıtlamak için konmuştur. Ancak windows kurulumunu bazen sekteye uğratır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Çeşitli disk imajı alma yazılımları var. Birini kullanabilir daha sonra tekrar geri yükleyebilirsiniz. Bazıları ile aldığın imajın içeriğine daha sonra sıkıştırılmış dosya gibi erişebilirsin. Hatta sanal disk olarak tanıtabilirsin.

Zoroaster

Sans eseri mevcut makinemim bir alt modeli Win7 yuklu olarak elime odunc gecti.

Benim makinem I7 islemcili. Alt modeli I5 islemcili. Belki donanimsal bazi farklliklarda vardir bilmiyorum.

I5 islemcili makinenin HDD'sini benim makineye takip denemek istiyorum ancak isletim sistemi HDD'ye bir sey yazar da odunc aldigim makineyi bir daha hic acamam diye korkuyorum.

Boyle bir risk varmi?
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Büyük donanımsal fark varsa taktığın bilgisayarda açılmaz zaten. Ama ufak farklarda tanınmayan driver problemi olur.
Eski bilgisayara taktığında fazladan driver, daha fazla ilerlemiş com port numarası, hata log dosyaları oluşabilir. Onun dışında bir problem olmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

Microzoft yaptığı antlaşmaşar neticesinde yeni donaımlar artık sadece win10 ile uyumlu. Hatta yeni nesil core i3,5,7 ve yeni çıkacak olan i9 sadece w10 ile çalışacak, findowsun eski sürümlerini çalıştırmayacak.

Ayrıca Microzoft Findows için yıllık abonelik çalışmalarını sürdürüyor. Artık satın al ömür boyu kullan devri bitiyor.

Zaten server tarafında 3-5 yıllık open lisans sattıyordu.