1TB SSD için Okuma 540MB / Yazma 520MB ne demektir

Başlatan OG, 04 Haziran 2017, 00:00:44

OG

PC HDD değişimi için 1TB gibi yüksek kapasitede SSD arayışı içindeyim, teknik anlamda ne özelliklere sahip olduklarını bilmiyorum.
İlk aramada karşıma çıkan üründe "Okuma 540MB / Yazma 520MB" terimini gördüm.
Bunun anlamı nedir?
540MB mı depolayabilmekte?

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-1tb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-yazma-520mb-ssd.html 
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mg1980

OG

Evet öyle imiş, bende sorunun cevabını yeni buldum, teşekkürler.

muhittin_kaplan

Evet hocam okuma yazma hızı saniyedeki. Ama okadar 1tb lık ssd epeyce fiyatlı olur

OG

Emin değilim ama o terim MB (mega byte) değil Mb (mega bit) olsa gerek. Düşüncem doğru ise Mb yazmaları ve Mega bit demeleri gerekir

muhittin_kaplan

muuzoo

@muhittin_kaplan @OG hocam o değerler belirli koşullar altındaki megabyte cinsinden değerler. megabit değil. Düşünürseniz 500 megabit demek yaklaşık sniyede 50 megabyte (yuvarlak hesap yaptım) yapar ki klasik mekanik disklerden yavaş olur bu durumda.

şu sayfadan test sonuçlarını inceleyebilirsiniz:

https://forum.donanimhaber.com/samsung-850-evo-inceleme-ve-test-sonuclari--101450682
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

ziyaretci

Hocam, 2 yıl önce 256GB için yaklaşık 450 TL ödemiştim.
Dediğiniz yazma ve okuma hızları için SSD'yi takacağınız portun sata 3(6.0 Gb/s) desteği olması gerekiyor.

@muuzoo 'nun dediği gibi. MegaByte.

Aşağıda bendeki SSD'nin değerleri mevcut.

OG

MC_Skywalker

Okuma yazma değeri MBayte ama ürün modelini dikkatli imceleyin. firmalar kelime oyunu yapıyor. bazı modellerede 540MB/520MB kadar derken bazı modellerinde bunu garanti ediyor. Samsung pro modellerinde garanti ediyor.

Maxim

ayrıca şunu atlamayın
alacağınız ssd disk şu an dünyanın en hızlısı bile olsa, taktığınız makinanızdaki sata portununda versiyonları var
o diski eski bir makinadaki sata portuna takarsanız, tam performansını alamazsınız

engerex

32Gbit destekli M2 ve U2 arayüzünden 3200/2500 MegaByte hızlarına erişiliyor.

ido2323

iki farklı sata3 portunda 2 farklı ssd olsun ve bu ssd lerin okuma yazma hızı yukarıdaki gibi olsun, bu durumda çok rahatlıkla o hızlarda okuma ve yazma yapabiliyor. Ancak usb 2.0 portuna bağladığınız flash bellekteki bir filmi ssd ye kopyalamak isterseniz, bu hıza ulaşamazsınız, çünkü flash belleğin okuma hızı ssd den düşük olduğu için ssd yazma hızıda düşük olacaktır.

engerex

Olayı dosya kopyalama olarak görürseniz zaten SSD lüks olur.
İşletim sistemi ve uygulamalar çok daha hızlı açılıp kapanıyor. Program derlemeleri çok daha hızlı gerçekleşiyor. Çok daha konforlu daha az takılan uygulamalar ile daha iyi bir deneyim gerçekleşiyor.
Sisteminizde SATA3 port olmasa da SSD şart.