Ceviz ve Badem kırmak için motor seçimi

Başlatan ihead, 05 Haziran 2017, 14:53:15

ihead

Alıntı yapılan: Eugene - 07 Haziran 2017, 19:05:28
@ihead: silecek motoru denmesinin sebebi aslında ekonomik olması. hassas bir iş olmadığı için çıkma oto parçası satan herhangi bir parçacıdan 40-50 liraya alabilirsiniz. 12V ya da 24V olması sizin tercihiniz. Çıkmacılarda 12V olanı vardır muhtemelen, onu alırsınız. Ortadaki parçayı tornada yaptırırken bu motoru tornacıya götürün. İki mili birbirine akuple etsin (bağlantı yapsın). Sac büken bir yerde de sacını büktürürsünüz. Hatta açabiliyorlarsa milin delik yerlerini de açsın.
Bunun gibi iki tane de badem yatak alırsınız : http://www.teknikrulman.com.tr/images/thumbs/0077048.png
Orta düzey bir tornacı dahi yapar bunu, zor değil.

Mekanızmayı da dediğiniz gibi tasarlayıp tornacı da yaptırdım. metalcide gövdeyi kaynak yaptırdım. Çıkma ford transit silecek motoru aldım 12v. 12v 2amper adaptörle kullandığımda dahi kırıyor bademleri zorlanınca güç düşüyor. onu da sanıyorum ki 10 amper bir adaptörle çözeceğim. Şimdilik sonuç gayet başarılı. 10 amper adaptörle denediğimde çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Tam olarak istediğim gibi çalıştığında malzemeleri ne kullandım ne kadara kullandım yazacağım burada resimleri ile birlikte.

muhendisbey

10A'lik bir adaptör kullandığında motoru da yakabilirsin.

Motor çalışırken kaynak gerilimini ölç. Gerilim düşmüyorsa, adaptör de ısınmıyorsa daha yüksek akımlı güç kaynağı alman gereksiz. Zaten çekeceği maksimum akımı çekebiliyor demektir.
Gerilim çok fazla düşüyorsa bu sefer de yüksek güç kaynağının motor sarımlarını yakma ihtimali olur.
Motorun etiketine bakarak güç kaynağı seçersen daha sağlıklı olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ihead

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Haziran 2017, 13:03:39
10A'lik bir adaptör kullandığında motoru da yakabilirsin.

Motor çalışırken kaynak gerilimini ölç. Gerilim düşmüyorsa, adaptör de ısınmıyorsa daha yüksek akımlı güç kaynağı alman gereksiz. Zaten çekeceği maksimum akımı çekebiliyor demektir.
Gerilim çok fazla düşüyorsa bu sefer de yüksek güç kaynağının motor sarımlarını yakma ihtimali olur.
Motorun etiketine bakarak güç kaynağı seçersen daha sağlıklı olur.

haklısını multimetre ile ölçtüm 2 amperde zorlanınca voltaj 8v'lere düşüyor. üzerinde 3.9A yazdığını gördüm bir yerde zorlanma akımı 10a demişti ondan yanıldım galiba bana en fazla 4-5 amper adaptör yetecek galiba. çok şeyler öğrendim sayenizde