yüksek akımlar için baskı devre sorunu

Başlatan analog06, 07 Haziran 2017, 01:51:53

tekosis

100th bir inç = 2.54mm
mehmet hocam t40 = 40th = 10,16mm
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Zoroaster

1 Th incin binde biri demek.  (Thousandth of an inch=Th)

40 Th 1 mm demektir.
Seytan deliginden kacti.

tekosis

Pardon hocam yanlış yazmışım, haklısınız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ghistmanzero

Yüksek akımlı kısımları olabildiğince geniş çizip via ile çift taraflı olarak çizerek akımı ikiye bölmeyi denediniz mi? Eger bunlar da işe yaramazsa aynı pinler arasına yüksek güçlü düşük direncli(sifir da olabilir)  bir eleman bağlayarak yine akımı bolebilirsiniz.

cak28

Öncelikle lehim teli ile akım yollarını güçlendirme yoluna gitmenizi tavsiye etmem. Tek taraflı baskı devre yaptığınızı düşünüyorum, eğer devrenizde alan problem değilse akım yol kalınlığını arttırmanızı tavsiye ederim. t40 demişssiniz, t40 ve t50 ile genellikle sinyal hatları ve düşük güçteki dirençler için kullanılan yol kalınlığıdır.
Maksimum 10 amper akacağını düşünüp ona göre hesap yapar isek, aşağıdaki linkte verilen siteye değerleri girelim;
Akımı 10 amper olarak girelim, thickness dediği bakırın kalınlığıdır ve standart bakır plakette bu 0.035mm dir. "Temperature rise" dediği ise sizin gireceğiniz maksimum sıcaklık yükselme değeridir bunu da 10 derece C değerinde bırakalım.
Algoritmanın bize çıkardığı sonuç, dış tabaka baskı devrede minimum 7.19 mm yol kalınlığıdır, yani t300 ile yollarını tekrardan oluşturursanız ki t300 de 0.3 inç ten 7.62 ye tekabül eder, uygulamanızı rahatça yerine getirebilirsiniz. Ya da kendiniz oluşturacağınız t250 kalınlığındaki yok ki bu da 6.35 mm genişliğe tekabül eder, minimal düzeyde sıcaklık artışı ile uygulamanızı yerine getirebilirsiniz. Hesabınızı kendiniz rahatça yapabilirsiniz. Bu cevabı baskı devrenizde alanın kısıtlı olmadığını varsayar verdim velev ki baskı devrenizde alan probleminiz varsa o zaman sizin dediğiniz şekilde lehim teli ile yolun kalınlığını arttırmanız gerekmektedir lakin bu metodta sıcaklık artışı önem arzeder. Lehim telleri kalitesine bağlı olarak sürekli sıcaklıkta kolayca eriyebilir.
Size şöyle bir tavsiye de verebilirim. Çin menşei motor sürücülerinde , özellikle küçük boyutlu olanlarda, akım yollarını aliminyum ince bir sac ile güçlendirdiklerine çoğu kez şahit oldum. Böyle çözümler de uygulayabilirsiniz.
Kolay gelsin

ilyas KAYA

T150 yolu kendim yapıp üstüne de bakır tel lehimleyerek 35 Amper motor surdum.
Bakır teli hat üstüne aynı formda komple lehimleyerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

muhendisbey

Çift katmanlı pcb kullanıp hem bottom hem de top layerdan kalın bir yolla akımı taşıyın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

analog06

t100 le çizip bakır tel ve lehim teliyle güçlendirme yaptım yarın deneyip sonucu yazacağım

OG

Yüksek akımların tel ile desteklenmemesi sağlıklı olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Yuunus

@OG hocam neden? biraz aciklar misiniz.Power gnd nin omajini  mininmum turmak degil midir amac?

OG

Desteklenmemesi dedim zaten, yani tel ile destek iyidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

algorist

Alıntı yapılan: digiman - 08 Haziran 2017, 22:31:18
@OG hocam neden? biraz aciklar misiniz.Power gnd nin omajini  mininmum turmak degil midir amac?
Power gnd nin omajını minimum tutmak ne demek?
e-e-e

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Yuunus

Cizilen pcb hatlarindan yuksek akim gecerse gerilim dusumlerine sebep olur, bu da devrede geri besleme vs icin alinan olcumlerin hatalı okunmasina sebep olur bu yuzden power gnd hatlari kalin cizilir ki amac yuksek akimlara dayanimini saglamaktir, yani ne kadar az gerilim dusumu olursa okadar iyidir. Bazi guc kaynaklarinin cikisinin yaninda bir de sense uclari vardir bu uclar alicinin baglandigi en yakin noktaya monte edilir ve aliciya verilecek gerilimin tam olarak ayarlanmasini saglamaktir(guc kaynagi cikisi ile alici arasindaki kablo vs lerdeki gerilim dusumlerini elimine etmektir.).
Ben OG nin aciklamasini yanlis anladigim icin aciklama istemistim, kafanizi karistirdiysam yazdiklarimi dikkate almayin.