tek sürücü devresi ile 2 motorun sürülmesi ve elektronik diferansiyel

Başlatan analog06, 07 Haziran 2017, 01:57:37

analog06

Merhabalar arduino ve ir2110 larla kurulmuş bi motor sürücü devrem var bunlarla elektrikli araç projemin 2 motorunu sürmek istiyorum virajları  dönerken sağ sol motorun pwm oranını nasıl ayarlayabilirim acaba önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

apsis

İnternette aramayı denedin mi?
www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/ek_elektrikli_araclarda_diferansiyel.pdf

Çok basit bir şekilde anlatmış.
Diferansiyelde sabit bir oran yoktur. Aracın boyutları ile ilgilidir.
Linkteki bilgiler işini çözecektir
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Zoroaster

Iki ayri surucu kullanman ve motorlara encoder baglaman sart. Bu durumda suruculeri elektronik disli modunda kullanman mumkun olur. (Tabiki servo rutinlerini sen yazacaksin)

Bir diger cozum ise virajlarda motor suruculerden birisi tamamen devre disi birakilabilir. Tork duser fakat motorlari senkron etmeyle ugrasmana gerek kalmaz.
Seytan deliginden kacti.

apsis

Hocam dönüş oranını algılaması için direksiyon şaftına da encoder bağlaması gerekmez mi?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

cann

elektrikli scooter lerde arkada differansiyel mekanizmalı tek motor var ama direksiyonda da potansiyometre var, sanırım pozisyon ölçülüyor.

Zoroaster

Alıntı yapılan: apsis - 07 Haziran 2017, 12:03:47
Hocam dönüş oranını algılaması için direksiyon şaftına da encoder bağlaması gerekmez mi?

Direksiyon acisini olcme isi sana kalmis. Encoder, potans vs...
Seytan deliginden kacti.

analog06

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Haziran 2017, 11:57:50
Iki ayri surucu kullanman ve motorlara encoder baglaman sart. Bu durumda suruculeri elektronik disli modunda kullanman mumkun olur. (Tabiki servo rutinlerini sen yazacaksin)

Bir diger cozum ise virajlarda motor suruculerden birisi tamamen devre disi birakilabilir. Tork duser fakat motorlari senkron etmeyle ugrasmana gerek kalmaz.

hocam devre dışı bırakmak verim konusunda sıkıntı yaratırmı ve amatörce yapılmış bir devre için devre dışı bırakıp tekrar devreye alırsak stabil çalışacagı konusunda şüphe yarattı

Mucit23

Bölümden bir hocamız yüksek lisans tezini bu konuda yapmıştı.
http://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7394567/?reload=true
İki motor için çalışma yapmışlardı. Sonradan 4 motoruda denediler.

cak28

Normal elektrikli araçlarda bu sistem benim bildiğim kadarı ile eksen sensörleri ile yapılıyor. Yaw hareketine bağlı olarak da motor hızlarına müdahil olunuyor.
Siz direksiyon şaftına bağlı bir dişli ve bu dişli ile potansiyometre bağlantısı yaparsanız direksiyonun dönüşüne bağıntılı olarak belirli bir pwm uygulama oranı elde etmiş olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse arduino kullandığınızı söylemişssiniz, arduino sanırım analog değeri 10bit okuyor. Direksiyon doğru konumdayken analog değer 500 olur dersek, bu değerin artı veya eksi yönünde oluşan değişime göre bir ağırlık fonksiyonu oluşturupi bu fonksiyona bağlı motorlara farklı pwm sinyalleri gönderebilirsiniz.

muhittin_kaplan

Paletli bir aracta bu sistemi kullandim.
RC icin kullanilan fircali motor kontrol kartlarina ki bunlarda pwm ile calisir aliciya baglidir. Enkoder vs hakgetire dogrudan bagladim. Uzak kumanda ile istedigim donusu ayarlayabiliyordum.

muhendisbey

Motorlari farkli hizlarda ya da zit calistirmayacaksaniz bir surucu 2 role yeter. Viraj donebilmesi icin yon tekeri ya da sarhos teker olmali. Paletli sistemde istediginiz kadar donmez. Daha dogrusu her zaman ayni donmez. Donme islemi yuzeyin kaygan ya da surtunmeli olmasina gore farklilasir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.