FFT deki "Real Time" konusu

Başlatan Mucit23, 07 Haziran 2017, 22:41:59

Mucit23

FFT gibi sinyal işleme konularında "real time" meselesi var. Bu işin aslı nedir? Real Time yada gerçek zamanlı fft nasıl alınır?

kantirici

Diyelim ki  mikrofonla konuşuyorsun. t0 anında hatta hiç ses olmasın. t1 anında aaa diye bağırdın. Olayın gerçek zaman ilişkisi şu: senin çıkışın t1 anından ne kadar sürede bu değişimi gösteriyor. Eğer çok hızlı ise gerçek zamanlı olur. Geriden gelirse, yani hissedilir derecede bir süre geçerse olmaz. Yani mümkün olduğunca aynı anda olmalı. Kısaca girişteki değişime ne kadar sürede tepki verdiği ile alakalı.

Bu süre şu kadar ms, us olmalı diye bir kural var mı onu bilmiyorum.

ferdem

Bir ara forumda sorulmuştu, güzel anlatılmıştı diye hatırlıyorum, hızlıca baktım bulamadım. Şöyle bir örnek vereyim:
Bir öğretmen arka arkaya 10 matematik sorusu sorsun, her soruyu 20 saniyede okusun, soru aralarında 5 saniye beklesin. Gelen soruya o 5 saniyede cevap veren öğrenci gerçek zamanlı çalışan öğrencidir.
Soruları deftere not alıp 3-5 dk içinde çözüp cevap veren öğrenci de çözmüştür ama gerçek zamanlı çözememiştir. Gerçek zamanlı çalışan öğrenci cevabı 1 saniyede mi verdi, 3 saniyede mi verdi... öğretmen olayı gerçek zamanlı olarak algıladığı sürece gerçek zamanlıdır.
FFT de de durum aynı, işlemin yavaş veya hızlı yapılması meselesi. Hızlı yapabilirseniz spektrum analizörde olduğu gibi kullanıcıya anında gösterir gerçek zaman hissi verirsiniz ama ben bu hızda FFT alamam, önce kaydedeyim sonra FFT alayım derseniz yine FFT almış olursunuz ama gerçek zamanlı hıza yetişememiş olursunuz. 1 MSPS hızındaki bir ADC çıkışında gerçek zamanlı FFT ile 100 MSPS ADC çıkışındaki durum aynı değil tabi, FFT uzunluğu(1024,2048 gibi), örnekleme hızı, ADC bit sayısı bu süreleri etkileyen parametreler.

mehmet

Malumunuzdur ki; resim işlemek ses
işlemekten daha uzun sürmektedir.
Tv yayın sistemlerinde ses için bilerek
gecikme konur bu yüzden. Ses ve
görüntü senkronu 200mS den sonra
belli olur. Elden geldiğince bu bunun
altında tutulur. Cihaz ayarları buna
göre yapılır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MC_Skywalker

Şunu sorsam;
0 ile 199ms arasında örnek alıp, işleyip 200. ms den sonara 0 anında aldığımı gösterem vebu şelide devam etse göz yanıltma ile gereçek zaman hissi vermiş olurmum ?

tekosis

200. msn den sonra işleyip ekrana basma süresine göre etki değişir. ama 5-10msn içinde görüntü oluşturulursa bence göz bunu yakalayamaz ama yinede beyin bir sıkıntı olduğunu hisseder.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

berat23

real time demek tanımlı işi tanımlı bir süre içinde yapmak demektir.

fft dersek, burda tanımlı iş veriden fft almak, süre ise diyelim 1khz ile alacağız, bu durumda her örnek için 1ms den kısa sürede fft almalıyız ki diğer veri geldiğinde devam edelim.

Mucit23

Cevaplar için teşekkürler

Hocam diyelim 16Khz örnekleme hızıyla ADC den örnek aldık. Ve FFT uzunluğumuz 256 olsun. Toplam 256 adet ADC örneğine ihtiyacım var. Bu işi donanımım otomatikmen hallediyor. istediğim kadar örneği arka planda diziye atıp işlem bitince bana haber veriyor bende gelen örneklerin FFT'sini alıyorum.

16Khz ile örneklediğim için 256 adet örnek alınma işlemi 256x0.0625ms = 16ms eder. Yani her 16ms aralıklarla FFT almış olmalıyım. Bu durumda örnek alma işlemi bittikten sonra yeni bir örnek gelene kadar 16ms içerisinde FFT alıp ekrana sonucu gösterip işlerimi bitirirsem Real Time FFT almış olurmuyum? Anladığım kadarıyla Real Time FFT bundan ibaret.