3D metal printer kullanan var mı?

Başlatan mir_as82, 09 Haziran 2017, 15:55:24

mir_as82

3D metal printer kullanan ve memnun olan var mı?
Bu 3d yazıcılar ile hangi tür materyaller eritilip model oluşturulabiliyor?
Ortalama maliyetleri nedir?

skara1214

titanyum yapıldığını biliyorum...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

engerex

Toz haline gelen bir çok metali kullanıyorlar diye biliyorum.

ahmet_zxc

eritme yok toz birbirine yapıştırılıyor. benim gördüğüm modelde ardından fırına veriliyordu. hepsi öylemi bilmiyorum. belki benim gördüğüm bir tür ısıl işlem di.

mir_as82

Evet hocam videoları izledim şimdi. Toz bir tabaka üzerinde duruyor, üstten tabaka halinde lazer ile eritmeye başlıyor lazer. Erittikçe aşağı kayıyor tabaka.

barisertekin

Evde bulunan eski kullanılmayan hurda metal parçalarını değerlendirmek mümkün mü acaba?
Bunlar nasıl kullanılabilir toz haline getirilebilir. Sanayide bu tarz işler yapan yerler var mı?
Veya gelecekte "kendi sarf malzemeni üret" pazarlama başlığı altında bunu da yapan makineleri yanında ek olarak satarlar mı?

engerex

Metal tozu deyince kulağa çok uçuk geliyor. Ancak Sinterleme ile zaten yıllardır metal tozları kullanılıyor. Üretmenin bir kaç yolu var. Biri elektroliz.

3D metal printerın sanırım bir kaç modeli var. Birinde zemin mikron seviyesinde komple metal tozuyla kaplanıyor. Ardından tozun katılaşması istenen kısımları lazer ile ergitiliyor. Her defasında katman katman bu iş gerçekleşiyor. İşlemin bu kısmı tamamlandıktan sonra katılaşan ürün tozların içerisinden çıkarılıyor. Fırında ısıtılarak sanırım daha sağlam bir yapı elde ediliyor. Eğer İçi boş bir ürün yapacaksanız içindeki boşlukta tozla dolacağı için bu tozu dökmek için delik bırakmalısınız. Bir diğer yöntemde toz püskürtülüyor ve yine lazer ile metal eritilerek ürün ortaya çıkarılıyor.