3 Faz motor sürüde tek fazın ısınma sorunu

Başlatan analog06, 10 Haziran 2017, 13:59:02

analog06

klasik 2110 , arduıno ve ırfp serisi mosfetlerle 3 faz bir motor sürücü yaptım bu sürücü çalışırken sürekli A fazının low mosfeti ve c fazını tetikleyen ır2110 çok fazla ısınıyo bunun sebebi ne olabilir acaba yardımcı olursanız sevinirim

fbkaya

Yazılımsal bir problem olabilir. Kodu ve devre şemanızı görebilirsek yardımcı olabiliriz belki.

ladybird

Isınan low mosfetin gate gerilimini ölçüp baka mısınız ? Tetikleme gerilimi düşmüş olabilir.
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

muhendisbey

Bazen komponentler fabrikasyon olarak hatalı olarak üretilebilir ve hata da toplanarak artar.

Optokuplör gibi bir elemanla sürdüğünü varsayarsak:
Direnç toleransı optokuplörü tam tetiklemeyebilir
Tam tetiklenmeyen optokuplör transistörü tam tetiklemez ve ısınmaya neden olabilir. Ama aynı zamanda optokuplörde, aynı zamanda transitörde aynı zamanda motorun sarımlarında da bozukluklar olabilir.

Yani hataya bakarken kökten uca, ya da uçtan köke inceleme gerekir. Öyle hatalar vardır ki multimetre gibi ölçü aletleri bile yakalayamayabilir.

Zamanında devremde bir diyot arızalanmış, belli bir akımı geçince diyotun çalışması bozuluyor ve yeterli akımı göndermiyordu. Ama çalışmaması için illa o akım değerini geçmesi gerekiyordu.
Devreyi ayırıp bakıyorum problem yok, diyota bakıyorum istenilen değerlerde çalışıyor.
Bu olayı fark etmem baya vaktimi almıştı. Aynısını zamanında 1117 regülatörü de yapmıştı.

Genel olarak söyleyecek olursak: p mosfetler bana hep bir problem çıkarmıştır. Özellikle IRF'de kopya transistörler fazlaca bulunur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fbkaya

Mosfetler vücudumuzda biriken statik elektrikle bile bozulabiliyorlar. Eğer elinizde başka mosfet yoksa ısınan mosfeti devredeki diğer çalışan bir mosfetle yer değiştirerek bir deneyin. En azından sıkıntının mosfetten mi kaynaklandığını bulursunuz.