Mili Amper yada Volt Çıkışı sağlamak

Başlatan tekniker_murat, 11 Haziran 2017, 05:42:49

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım.

Epeyce uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu var içinden çıkacak teorik bir bilgiye sahip olmadığım için size sormak istedim.

Sorum şöyle: Elimde bir tane sensör olduğunu farz edelim bu sensör icabında bir LDR yada bir loadcell yada pt100 yada analog her hangi bir sensör olsun ilk örneği basit bir tane ldr ile düşünelim...

Ldr'yi lisede öğrettikleri basit bir iki transistörlü devre ile kontrol etmekten ziyade bir döngü oluşturmak istiyorum örneğin ldr hiç ışığı görmediği zaman devremin çıkışında 0 volt göreyim ldr tam ışık gördüğü zaman 10 volt elde edeyim. aradaki ışık şiddetlerinde ise aradaki voltajları elde edebileyim ve ldr bir plc ye bağlanabilecek sensör olma özelliğini kazanmış olsun.

Devre şeklini düşünüyorum opamplar ile yapsam işin içinden çıkamıyorum farklı bir mantık aklıma gelmiyor... Ama bunu yapan insanlar bir mantık mutlaka kullanıyorlar ve bunu öğrenmek istiyorum.

İkinci durum ise mili amper olayı yine aynı ldr yi kullanarak çıkışını istersem 0-20mA aralığına istersem -20mA aralığına duyarlı hale getirmek istiyorum ama bu iki çıkış şekli için de elimde örnek hiç bir devre şeması yok aklıma yatan...

Bana bu devre şemaları hakkında örnek devre gösterip mantığını açıklayabilir misiniz rica etsem ?

Özetlersem her hangi bir analog sensörün ölçüm sağası içinde max limitte 10 volt yada 20mA minimum limitte ise 0 volt yada 0mA yada 4mA e nasıl scale edebilirim ? nasıl bir devre şeması kullanmam gerekir ? bu işin temel mantığı nedir ?

Otomasyon ürünleri adı altında panolarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve satılan çok değişik sinyal çeviriciler var örneğin adam pt100 için yapmış iki telli pt100 ü bu çeviriciye bağlıyorsunuz sinyal çevirici üzerinden almak istediğiniz çıkış şeklini vs ayarladığınız zaman atıyorum 0-100 derece arasındaki ısı değerini size 4-20mA olarak çıkışına yansıtıyor işte bunun mantığı nedir acaba ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

ido2323

Dostum opamp devrelerine çalışmalısın ve mümkünse elinde bir kağıt  kalem ve hesap makinası kullanarak hesaplayarak yapmalısın, bir müddet dişini sıkıp, sıkı çalışırsan bu sorduğun soruların cevaplarını bulmuş olursun.

MC_Skywalker

National'in AN-31 kodlu uygulama notu opamlarla ilgili bir çok konuda yardımcı olur
https://www.ti.com/ww/en/bobpease/assets/AN-31.pdf

tekniker_murat

Ben konuyu anlatamadım sanki  ;D

Şimdi üniversitede gördüğümüz konular vardı...

Doğru akım devre analizi dersimizde Akım kaynaklarını gerilim kaynaklarına gerilim kaynaklarını akım kaynaklarına dönüştürmek konuları vardı.

Aklıma geldiğince akım kaynağını gerilim kaynağına çevirirken önündeki direnci kaynağa paralel bağlıyorduk gerilim kaynağını akım kaynağına çevirirken seri bağlıyorduk ve kaynak dönüşümü yapabiliyorduk tabi inceden formülleri de vardı...

İlk olarak o formülleri ele almak istiyorum ama en sade halini ele alıyorum, Örneğin 20mA veren bir transmitterin önüne 500 ohm direnci seri bağlarsam 0,02 amper * 500 ohm = 10 volt elde etmiş olurum.

Peki bu neyime lazım olur orasını açıklayayım : Örneğin elimde s7 1200 plc nin 1215 dc dc dc serisi bir plc var ve üzerinde iki adet analog giriş ve iki adet de analog çıkış var. Analog girişleri 0-10 volt olarak ayarlanmış yani akım olarak konfigüre edilemiyor. Şimdi elimdeki transmitter akım transmitteri ben bunu bu şekilde kullanırsam otomatik olarak akım transmitterini 0-10 volt gerilim girişine bağlayabilirim ha program yazarken sabun kullanmam gerekir tabii ki ;)

Şimdi bunun tam tersini ele alalım çıkışımız akım çıkışı yani konfigüre ile 0-20mA yada 4-20mA olarak ayarlanabilir olsun. şimdi kullanacağımız çıkış elemanı da 0-10 volt ile kontrol ediliyor olsun yani plc nin akım çıkışı ile sürücünün 0-10 volt girişinden sürücüyü kontrol edecek olalım...

20 mA * 500 ohm dediğiniz zaman 10 volt çıkışını elde edebiliyoruz evet sihirli sayı 500 sihirli elemanımız da Basit bir omik direnç :D

Buraya kadar sıkıntı yok şimdi olayı bir tık derine taşıyalım...

Bir tane loadcell var 0 ile 50 kg arasında tartım yapan bir loadcell olsun ve ben bunu şöyle bir scale yapmak istediğimi düşünelim.

Loadcell in üzerinde hiç ağırlık yok iken benim çıkışım 0 volt tam 50 kilo varken 10 volt olsun ben bu loadcell i bağlayabileceğim nasıl bir giriş devresi kullanmam lazım bunu loadcell değil de pt100 diye düşünürsek sistem nasıl değişmesi gerekir ?

Olayı çıkış olarak değerlendirirsek mesela 4mA çıkışını ve 20mA çıkışını nasıl bir devre ile hangi hesaplar ile elde edebilirim...

En basit şeklini ise şöyle sorayım ya bu sinyal çeviricilerin devreleri nasıl bişiydir sinyal çevirici devre şemaları hakkında yardım lazım daa :D

ibocakir

Hocam analog devrelerin mantığını mı öğrenmek istiyorsunuz ya da işiniz mi görülsün istiyorsunuz tam anlamadım ama bu konuda hazır entegreler mevcut.

Google : Industrial Analog Output. yazarsanız kaynak geliyor baya.

Örnek IC : http://www.ti.com/lit/ds/symlink/xtr300.pdf

tekniker_murat

ibocakir hocam vallahi yorumunuzda haklısınız :D ama şöyle bir açıklama yapayım :

Aklımda yapmak istediğim projelerim var yani çok önemli değil ama yapabilirsem yani bişiyler öğrenip ortaya bir ürün koyabilirsem çok güzel olacak projeler...

Yani öğrenmek istiyorum ki üretebileyim.

Malum ülkemizde eğitime öyle baltalar vurulmuş durumda ki hani kendi yaramı kendim deşip bir yazmaya başlasam millet okumaktan sıkılacağı için kimse okumaz :D

Ama amacım üretmek için gelişmek için öğrenmek hocam...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet_zxc

tekniker_murat

@ahmet_zxc  hocam vallahi tam aradığım cevap ve cuk diye de oturdu.

Şimdi geriye analog sensörleri scale yapmak kaldı onu da biraz düşüneyim olmazsa ;)