robot kol tasarımı

Başlatan bbs2006, 13 Haziran 2017, 23:34:36

bbs2006

Merhaba
3 eksenli veya 4 eksenli  servo motorlarla gerçekleştirilmiş robot kol yapımı ile bilgisi olan var mı? ne tip servo ve kaç kw lık olması gerekir.

apsis

Siz profesyonel bir şey mi yapmayı planlıyorsunuz yoksa hobi amaçlı küçük bir şey mi?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ido2323

bbs2006

Çok profesyonel bir şey olmayacak. Kol ile parçaları istediğim yere aktarabilmem. Okulda tanıtımlada göstermek için. Küçük kw li olabilir. Bir serwo en az ne kadarlık bir ağırlık kakdirabilir

ihead

SG90 mini servo'lar var en küçüğü 10 tlye satılan servo motorlar 1.3 kg'a kadar taşıyabilir. servo motorlar kullanacaksan dişli seçimi önemli plastik dişliler ağır şeyleri kaldırırken diş kırar atlar. ağırlığına göre bir seçim yapman gerekmekte. bakır dişli servolar var HD-1250MG gibi bunlar 5 kg'a kadar kaldırır ve fiyatları 40 tl civarlarındadır. ben arduino ile yapmıştım benzer bir şeyi. bir tane youtube'da örneği var onu gerçekleştirmiştim. bundaki servolar hep sg90. uygun olsun diye çin sitesinden satın alabilirsin

https://www.youtube.com/watch?v=Gn222Ak582A

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: bbs2006 - 14 Haziran 2017, 08:36:27
Çok profesyonel bir şey olmayacak. Kol ile parçaları istediğim yere aktarabilmem. Okulda tanıtımlada göstermek için. Küçük kw li olabilir. Bir serwo en az ne kadarlık bir ağırlık kakdirabilir
baya kaldırır

apsis

ihead ' in  gösterdiği gibi bir şey yapacaksanız çinden de alabilirsiniz, 3D yazıcılardan çıktı alarakta yapailirisniz. Ama yok boyut biraz büyük olsun diyorsan kinematik(ve ters dinamik), hadi hiç olmadı dinamik(ve ters dinamik) seni bekliyor.
Tool ucunun koordinatları önemli değilse, ağırlık ve ivmelenmelerle ilgi hesaplamalar dinamik konularını içerir.

Bunları yazdığıma bakma. Eğer yukardaki gibi basit birşey istiorsan gerek yok :). Ben sadece, siz gücü kw cinsinden verince "acaba buna gerçekten iş yaptıracak mı?" diye düşündüm :)
"Makineye Beyin" MEKATRONİK