Igbt pim modul nedir

Başlatan izturk, 17 Haziran 2017, 01:08:01

izturk

Merhaba arkadaslar

3 fazli 36v fircasiz bir motoru 200hz de surmek icin pic ir2131 ve mosfetlerle bi kart yaptim. Ancak guc elektroniginde acemi oldugum icin saglikli bi kart olmadi. Mosfetler ve surucu ara sira patliyor.

Bir hocam igbt modulle yap rahatca surersin problemsiz olur demisti. Bunun uzerine igbt leri arastirmaya basladim.

Arastirmam sirasinda igbt pim modul ve ipm modul denen seyler cikti karsima.

Anladigim kadariyla pim moduller igbt surucu ve igbt iceriyor. Ipm modullerde ise ekstra olarak kopru diyot da icinde.

Ogrenmek istedigim kisim igbt surucu + igbt cok pahaliyken bu modullerin fiyatlari daha uygun. Bir mikrodenetleyici  ve pim veya ipm modul kullanilarak bahsettigim motor surulebilir mi.
Ya da bu motoru surmek icin siz nasil bir yol tavsiye edersiniz.

Herkese iyi geceler

vardal57

İpm modül bile olsa 3 ayrı faz yaparak sürmen gerekiyor ipm modüllerin küçük güçleri ucuzdur yuksek gucler el yakar

izturk

3 ayrı fazın high ve low kısımları mikro denetleyici ile üretilecek zaten. genel olarak yapıda bi sıkıntı var mı? ipm modül direk işlemciden sürülebilir mi. Araya başka birşeyler gerekir mi?

vardal57

Direk işlemciden sürmek pek mantıklı değil (zaten yalıtıyor ama sen yinede yap röle vs devreye girince iş karışmasın) arayı yalıt artı low kısımları işlemciden yapmakla uğraşma sn74hc04 kullan ters alternansa gir

skara1214

74hc04 gibi bir şey kullanıldığında dead time nasıl verilecek?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

exmachine

Hocam kurduğunuz devrede bir akım ölçme noktası var mı? Eğer akım kontrolü yapmadan motoru sürmeye çalışıyorsanız başınız çok ağrır.
Bence şemayı paylaşırsanız arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.

vardal57

Dead time yi onunla değil yazılımla verecek onu kullanmasının nedenı eksi alternansı yaratmak ıcın boşuna uğraşmasın diye
Şöyledirki genellikle bu tür uygulamalarda gördüğüm kadarı ile inverterlar dahil olmak üzere eksi alternansı yapmazlar sadece 3 faz artı alternans yapılır tablolar oluşturulur bunlar terslenir ve uygulanır boşuna pin harcanmaz vs vs..

skara1214

dead time i bir araştırın.dediğiniz şekilde olması mümkün değil

Zoroaster

Olur da simetri bozulur ve yuk akiminin dalga seklinde bozulmaya neden olur.

Seytan deliginden kacti.

skara1214

@Zoroaster  tek giriş kullanılarak 2 giriş arası farkı nasıl sağlayacaksınız yazılımsal olarak?

Zoroaster

Yazilimsal degil. Tek pinle de degil. Sadece H yada L cikistan birisine deadtime eklemekten digerine eklememekten bahsediyorum.

Eger MCU'nun tek pin cikisindan H ve L sinyalleri uretilecekse IR suruculerdeki gibi donanimsal olarak basitce olusturulur.
Seytan deliginden kacti.

Mnemonic

Merhaba;
bu motor ne amaçlı kullanılıyor faz başı kaç amper çekecek ?
bu tarz ürünlerle çok fazla ilgilendim yardımcı olmaya çalışırım

skara1214

hocam zaten bende ondan bahsediyorum. Arkadaş h ve l kısmını tersleyici entegre kullanarak tek pinden alıyor.  yazılımsal olarak yapmak imkansız hale geliyor

vardal57

Skara bence sen araştırsan daha iyi olur :)
Bir faz için konuşuyorum

1)Öncelikle 2 adet tablo oluşturulur (sin table) tek tablo ilede yapabilirsin uğraşırsın neyse..
2)Tablonun teki artı diğeri eksi alternans içindir
3)Artı alternans için oluşturduğun tabloyu H1 mos a diğeride sinyal terslenerek h2 mos a girilir
4)Eksi alternans yine aynı şekilde terslenerek L1 mos ve L2 mos a girilir
Buradaki amaç senın H/L arandaki dead time dir. Şimdi hayalinde umarım birşeyler canlanmıştır...[size=78%]                    [/size]

skara1214

"low kısımları işlemciden yapmakla uğraşma sn74hc04 kullan ters alternansa gir" diye başlamıştın muhabette bende buna istinaden tek fazı kendi içinde 74hc ile bölemeyeceğini belirtmiştim.Neyse en azından doğrusunu öğrenmissin