Notebook bilgisayarda ekran genişletme(1 notebook+2 harici monitör)

Başlatan ziyaretci, 17 Haziran 2017, 01:55:25

ziyaretci

Merhaba.

Bilgisayarımda 2 tane ekran kartı var, Nvidia GT635M ve Intel grafik 4000. Birde 2 tane portum var(VGA, HDMI). Elimde bir tane VGA CRT monitör vardı  bağladım ekranı genişlettim burada sorun yok. Dedim harici 2 monitör kullanmak istiyorum bilgisayarı denemeden yeni monitör almayayım. Evdeki TV 'de HDMI girişi vardı. Bilgisayarın HDMI çıkış portunuda TV 'ye bağladım. Yani bilgisayarın görüntü çıkış portlarında VGA 'da CRT monitör, HDMI'da TV var.

Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi sorun şu ki harici bağladığım TV ve CRT monitörde aynı anda görüntü alamıyorum, notebook ekranıyla genişletemiyorum. İki ekranda bağlı olduğunda sadece HDMI çıkışına görüntü aktarıyor ve sadece TV 'yi notebook ekranıyla genişletebiliyorum. HDMI bağlı olduğunda VGA çıkışının bağlantısını kesiyor ya da hiç aktif etmiyor diyebilirim.

Bilgisayar her iki ekranıda algılıyor. Fakat her iki ekranda bağlı iken "VGA monitörüde genişlet"(3. ekran olarak) seçeneğine tıklayıp "Uygula" dediğimde direkt devre dışı(Bu ekranın bağlantısını kes) bırakıyor, yani hiç aktif etmiyor zaten. Sabah HDMI - VGA dönüştürücü alıp TV'yi VGA portundan çalıştırıp deneyeceğim. Sizce bu bir çözüm olabilir mi?

Nette araştırdım biraz birkaç kişide benim yaşadığım sorunu yaşamış fakat pek tecrübe eden ve kesin bilgi veren yok halen. En büyük ihtimal olarak ekran kartının desteklemeyeceği yönünde paylaşımlar var. Fakat monitörleri sistem algılıyor. Bende buradan şüpheleniyorum kıt bilgim dahilinde.

Bu konu hakkında tecrübeli veya bilgili arkadaşların düşüncelerini, fikirlerini ve çözümlemelerini merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

İki farklı ekran kartını aynı anda çalıştıramazsınız.
Eğer ekran kartları birbirlerinin aynısı olsalardı mümkündü.
Bir aralar HDMI çoğullayıcı duymuştum. Ancak detaylı incelemedim. Eğer HDMI çıkışın var ise ve DUAL desteği var ise HDMI-VGA +VGA kablosu ile sorunu çözebilirsin.
Ancak 3 ayrı monitör genellikle çoğu ekran kartları için ağır bir seçenektir ve desteklenmesi beklenemez.
Bir ekran kartının destekleyebileceği max. yatay çözünürlük zaten teknik verilerinde verilmiştir. 3 Ayrı monitörü bağlamaya çalıştığınızda, en baba ekran kartı dahi olsa destekleyebileceği şüphelidir.

ziyaretci

@Mr_YAMYAM   verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Biraz önce denedim HDMI-VGA dönüştürücü ile herhangi bir değişme olmadı. Bilgisayarın monitör ekranı hariç en fazla ek olarak 1 tane daha monitör çalıştırıyor portlar, laptop ekranı hariç 2 tane monitör çalıştırmıyor.

Artık son çare olarak HDMI+USB 3.0 'dan 2 adet VGA veya DVI dönüştürücü kullanacağım. Youtube'da birkaç video izledim. Sorunsuz çalıştırıyorlar. Aynı durum düşen veya düşebilecek arkadaşlara yol gösterir diye belirtmek istedim.

https://www.youtube.com/watch?v=z6lDarrT6Vo

Mr_YAMYAM

Tüm sistemin ve harici ekranların çözünürlüğünü en az seviyeye indirip bir test daha yapabilirsin.
ÖNEMLİDİR.
Kullanılan ekran kartının destekleyebileceği max yatay çözünürlük aşılmamalıdır. Bunun için de belirlenen çözünürlük 1024:768 olmalıdır. Yani tüm ekranlar (PC dahil) bu çözünürlükte çalıştırılmalıdır. Hatta kesin olması için 800:600 çözünürlük bile denenebilir.
3 adet monitörün yatay çözünürlüğü 1024X3=3072P olacağı için Nvidia kartın destekleyebilir. Yine de ekran kartının teknik verilerini incelemelisin.
USB dönüşümlü çoğullayıcılar pek randımanlı çalışmazlar. Ama işlemci gücün iyi ise nispeten tatminkar netice alınabilir.

Veli B.

Bir yerde hata var.
7 yıldır(hatta 4,5 ay fazlası var) bu şekilde kullanıyorum.
Asus NV56VZ
kendi monitörü + 1 VGA + 1HDMI.

hwdesigner

İşlemci ve ekran kartının resmi verilerini ve notebookcheck verilerini inceleyin. Orada aynı anda kaç monitör desteği vereceği yazmakta

ziyaretci

800x600 'de denedim. Sonuç yine aynı. Görüntü portları dolu iken yani toplamda bilgisayar ekranı dahil 3 ekran var iken en fazla iki ekrana görüntü veriyor. Harici monitörleri seçsem bilgisayar ekranı kapanıyor, bilgisayar ekranını seçsem VGA çıkışı kapanıyor.

Ekran kartı sitesine baktım ama çoklu ekranla ilgili bir şey göremedim. En alakalı aşağıdaki değerler var:

• Maximum Digital Resolution : Up to 2560x1600
  • Maximum VGA Resolution : Up to 2048x1536
Bunlarıda her bir portun desteklediği çözünürlük değerleri olarak algıladım.

http://www.geforce.com/hardware/notebook-gpus/geforce-gt-635m/specifications

USB 3.0 dönüşümlü çoklayıcılarda da randıman sorunu olur mu? Zaten alırsam 3.0 alırım. İşlemci i5 - 2.6GHz, Ram 8 GB bu sistemde sorun olur mu? Oyun oynadığım yok, üç ekran için genel olarak birinde derleyici, diğerinde PCB simülasyon, diğerinde tarayıcı(datasheets, veritabanı, vs.) açık olur.

Veli B.

Intel HD Graphics 4000
GeForce GT650M

Konfigürasyon çok yakın, driverların güncel olmayabileceği veya hatalı kurulum olabileceği geliyor aklıma.
Team verirseniz ayarlarınıza beraber bakalım.

ziyaretci

muhendisbey

Bilgisayarın ekran kartının 3 monitör çıkışını desteklemesi gerekir. Ekran kartı desteklemedikçe en fazla ekranı yineleyebilirsiniz, genişletemezsiniz.

Gördüğüm kadarıyla bilgisayarınız 3 monitöre genişletmeyi desteklemiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Veli B. - 18 Haziran 2017, 07:01:39

Intel HD Graphics 4000
GeForce GT650M

Konfigürasyon çok yakın, driverların güncel olmayabileceği veya hatalı kurulum olabileceği geliyor aklıma.
Team verirseniz ayarlarınıza beraber bakalım.
@Veli B.  konfigürasyonunu doğru yapmış.
Görüldüğü üzere onboard (İntel) ekran kartını da aynı anda kullanabiliyor. Bu durumda bu ekran kartı ile 3. monitör çalıştırılabiliyor.
Sizin PC de intel ekran kartı aynı anda aktif edilebiliyorsa (BIOS kontrolü ile) 3. monitörü de çalıştırabilirsiniz.