Web sayfasi hazirlamak

Başlatan Zoroaster, 17 Haziran 2017, 05:41:18

Zoroaster

Lokal network uzerinde calitirmak uzere word ile web sayfalari olusturdum.

Ancak  wod ile hazirladigim sayfa hep sola dayali cikiyor. Istiyorumki ekran boyutlarindan bagimsiz sekilde ortada ciksin.

Bunun icin elinizde basit bir sablon varsa paylasabilirmisiniz.

Aslinda tek bir tablo, ekranda sagli sollu ortalanmis sekilde nasil olusturulur onu bilsem yeterli.

Seytan deliginden kacti.

Epsilon

Üstad
Tabloda ,örneğin sola almak istediğiniz metni fare ile ilk karekterden başlayıp son karaktere kadar seçiyorsunuz ,Ctrl+L tuşuna basıyorsunuz (Ctrl+G ,sağa yanaştırır ,Ctrl+O da ortalar)

Zoroaster

Tablo icindekilerden bahsetmiyorum. Tablonun kendisini ekranin ortasinda ciksin istiyorum.

Ne yaparsam yapayim tablo sola dayali cikiyor.

Engel olmak icin tablonun soluna bos sutun ekleyip genisligini goz karari ayarliyorum fakat bu durumda farkli ekran cozunurlugundeki makinelerde sorun cikiyor.

Atiyorum tasarim yaptigim makine ekrani yatayda 1000 pixel ve hazirladigim tablom 800 pixel ise tablo sagli sollu 100'er pixel bos kalacak sekilde ekrana otursun.

Izleme makinesinin ekran cozunurlugu 1200 pixel ise bu kez tablo ekranda sagli sollu 200 pixel bosluklu olacak sekilde goruntulensin.

Seytan deliginden kacti.

cetin1990

Ortada tablo

<div align="center">
   <table border="1" width="50%" style="border-collapse: collapse">
      <tr>
         <td width="33%">&nbsp;</td>
         <td width="33%">Tablo001</td>
      </tr>
      <tr>
         <td>&nbsp;</td>
         <td>&nbsp;</td>
         <td>&nbsp;</td>
      </tr>
   </table>
</div>

Sağda Tablo

<div align="right">
	<table border="1" width="50%" style="border-collapse: collapse">
		<tr>
			<td width="33%">Tablo001</td>
		</tr>
		<tr>
			<td>&nbsp;</td>
			<td>&nbsp;</td>
			<td>&nbsp;</td>
		</tr>
	</table>
</div>

Epsilon

O zaman:
Tüm tabloyu seçin,sağ klik,çıkan menüden "Tablo özellikleri"ni seçin açılan sayfada hangisini seçmek istiyorsanız ona tıklayın sonrada tabiki "Tamam" ı seçin

engerex

Word ve benzeri uygulamalar ile web sayfası hazırlarsan 50KB-1MB arası sayfa boyutuna sahip olursun. En güzel yöntem @cetin1990 örneklediği 1KB boyutunda tutabilecek elle yazılmış sayfalar.

Tagli

Web konusunda epey cahil sayılırım ancak bildiğim kadarıyla böyle şeyler genelde CSS ile yapılıyor. Google amcaya sorunca şöyle bir sayfaya ulaştım, belki işine yarayabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

makdeniz

Word ile yapmak biraz zor olabilir ama Frontpage ile sanırım daha kolay olacaktır.
Ayrıca ücretsiz CSS tabanlı temalar'da kullanılabilinir. örnek  :

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Epsilon

Kusura bakmayın ama siz wordu çok küçümsüyorsunuz.Aşağıdaki linkte word (ve office ile)le yapılan örnekler var.

https://templates.office.com/tr-tr/Takvimler

mesela excele veritabanı bile eklenebilir örneğin bir fatura şablonunu ilişkilendirdiğinizde bir firmanın  isminin ilk harflerini yazdığınızda o  firmanın adresini telefonu,sattığınız malın başlangıcını yazdığınızda  fiyatını getirir miktarı girince çarpar toplar faturayı keser.150 000  kayıdı eski excel tutabiliyordu şimdikilerde çok daha fazla tutuyor.(Dosya optimizasyonu yapılmış bir veritabanında )
Enson excelde bir maliyet programı hazırlamış 150 civarında ürüne ait 500 kadar malzemeyi kullanarak yaklaşık 70 yarı mamülü kullanarak 15000 kaydı güncelliyor dolar ,euro kurunuda internetten alıyordu.

Bir amerikalının excel ile 3D simülasyon yaptığını görmüştüm.

1 MB lık word tablosuda hiç görmedim .Böyle uzun bir  listeyi sayfaya koymanın ne anlamı olabilir ki.
Ya üst kısma A....Z arasında kutular eklersin  yada uzun listede link  olmayacaksa download edilmesi için link eklersin

muhittin_kaplan

word excel access le , metin yazılır, hesap yapılır, veriler tutulur. Bunlar birbiriyle iletişim içerisinde olsada tercih edilmez. İki satır yazı için Access kullanılmadığı gibi veritabanı işlemleri içinde Excel kullanılmaz. Ofis ortamında bilgisayarı sadece Daktilo olarak kullandığımızdan bu tür "mutant çalışmalar" ortaya çıkıyor.
HTML Web yapmak için not defteri yeterli. yada olmaz ben biraz daha hızlıca yapayım diyorsanız web expression (frontpage artık yok, bu var) kullanınız. Yoksa word ile web yaparsanız "hiç gerek olmayan header ekliyor"
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Başlık</title>

<style type="text/css">
body
{
        margin: 0 auto;
        background:pink;
}
.container
{
        margin: 0 auto;
        width:960px;
        background:#47D1FF;
}
</style>

</head>
<body>           
    BODY İÇERİĞİ
    <div class="container">        
        CONTAINER İÇERİĞİ
    </div>
</body>
</html>

Not: "width: 960px;" ayarını kendinize göre değiştirebilirsiniz. Bu kod sayfa ortasının 960 piksel olmasını sağlar.

Kodlar Alıntıdır : http://hakantasan.com/index/makaleler/5/css-ile-sayfayi-ortalama

Epsilon

@muhittin_kaplan
Ergenlerin midik yarıştırma sorusu gibi algılamayında ,yazdığınız en büyük veritabanında kaç kayıt,kaç tablo vardı?

Bu soruyu güncel olarak kaydı girilmiş çalışan programda kayıt sayısı  olarak soruyorum yoksa veritabanı programlarına milyar tane kayıt giriliebilir sizin yazdığınız programda da milyar kayıt yoktur. (Devletin hastane- hasta kayıtlarını tutan programı yazmadığınızı varsayarak)

Siz konuyu anlamadınız.
@Zoroaster soruda "Word ile web sayfaları yaptım " tabloyu sağa sola nasıl alırım diye soruyor.

CCS ,frontpage önerliiyor.Dere geçilirken at değiştirilmez. Ayrıca yazımda ne olursa olsun excel kullanın denmiyor.

muhittin_kaplan

son projem de günlük 600bin kayıt giriliyor. ve yaklaşık 5 aydır çalışıyor. (7gün 24 saat kayıt alınıyor) ve mysql kullanıyorum.

Alıntı Yap(Devletin hastane- hasta kayıtlarını tutan programı yazmadığınızı varsayarak)
varsaymayın belkide yazıyorumdur.

Ayrıca konuyu anladım, yapılanın baştan yanlış olduğunu yazdım bende.

Epsilon

Demekki ihtiyaca göre program kullanılmalı
mysql sorgulamalarda hızlı olduğundan kullanılıyor ve çok fazla kaydın girilmesine izin veriyor
Bende sizde aynı şeyi söylüyoruz.

muhittin_kaplan

Yok hocam aslında sql server kullanırdım. Ortam linux olunca Mysql da karar verdik.
Su an üzerinde çalıştığımı da pythonla kodluyorum bundan dolayı sqlite kullanacağım.(diğerleri için connectorler var ama sqlite daha hızlı kodlanabiliyor.)

Velhasılı uygun ortam seçmek projenin yarısını tutmasa da önemli bir bölümünü oluşturuyor.