Android telefonlarda AT komutları ?

Başlatan tekniker_murat, 17 Haziran 2017, 21:21:45

tekniker_murat

Selamun aleyküm iftar oldu her kes iftarını açtı Allah kabul etsin inşallah...

Değerli ustalarım eski NOKIA gibi telefonlarda at kodu denen birşey vardı ve bu at komutları ile telefona veri yollanarak arama mesaj yazma gelen mesajları değerlendirme gibi olaylar değerlendirilebiliyordu.

Peki aynı olay acaba Android telefonlar için de var mı ? yani elimizdeki o akıllı telefonların mini şarj soketine ( usb ) bağlantı kurup rs232 protokolü ile AT komutları yollama imkanımız var mı acaba ?

Yada o sistem android telefonlarda kablo kullanarak nasıl yapılabilir ? örneğin arama yaptırmak mesaj yollattırmak yada gelen mesajların içeriğini öğrenmek gibi işlemleri yeni nesil akıllı telefonlarda nasıl yapabiliriz acaba ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

E-x8

Aracı bir uygulama yazarak yapabilirsiniz. Bence rootsuz olmaz ayrıca AT komutlarını destekleyeceğini de pek düşünmüyorum :)

tekniker_murat

Hocam bu aracı bir uygulama ve root olayını biraz açıklama imkanınız var mı ?

Ben navigasyon cihazı ile uğraşırken de root olayını çok duymuş bir çok yerde okumuştum ama hiç üzerine düşmemiştim imkanınız varsa konu hakkında biraz aydınlatabilir misiniz ?

kimlenbu

aşağıdaki kaynaklarda bundan bahsediyorlar. telefonun sürücülerini yükledikten sonra telefonun modem gibi görünüyor ve baudrate/port'u bulup at komutlarını göndermek kalıyor sana. okuduklarımın özeti budur, kendim denemedim. Android programlamayla daha esnek bir şeyler yapılabilir.

https://stackoverflow.com/questions/28629692/samsung-at-commands
https://stackoverflow.com/questions/26781901/at-commands-and-samsung-modem

E-x8

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 17 Haziran 2017, 21:37:07
Hocam bu aracı bir uygulama ve root olayını biraz açıklama imkanınız var mı ?

Ben navigasyon cihazı ile uğraşırken de root olayını çok duymuş bir çok yerde okumuştum ama hiç üzerine düşmemiştim imkanınız varsa konu hakkında biraz aydınlatabilir misiniz ?

İşletim sistemini cracklemek de denebilir.
Android bir işletim sistemi olduğu için her işletim sistemi gibi son kullanıcıya zarar vermemek adına bütün yürütülen işlemleri izler ve gerekli durumda bazı aktiviteleri engeller.
"Root Atma" diye tabir edilen eylemdeki Root kelimesinin kökeni Linux'tan gelmektedir(Android Linux'un bir dağıtımıdır). Root yöneticidir ve tüm eylemlere izin verir/vermez.
Root atıldıktan sonra artık yeni yönetici kullanıcı olur. Root'un izin vermediği tüm fonksiyonlara ulaşabilirsiniz. Tabi bunu yapmanız durumunda garanti kapsamındaki cihazınız artık garanti dışı olur ve Root atılırken genelde hata yapıldığı için cihazlar hurda olur.
Yani riskli bir olaydır. Tavsiye etmem.

Aracı dediğim uygulama, akıllı telefon ile yönetici paneliniz arasında bilgi alışverişini yapan uygulama olarak özetleyebiliriz.
Bu uygulama, telefon üzerine yüklenerek sürekli panelden gelen bilgiyi dinleyecek ve sizin yapmasını istediğiniz olayları bir maşa gibi kendisi yapacak.

AT komutlarını ESP üzerinde temel komutlar olarak kullanıyorum. Şansım olsa daha basit kodları denerim. Hele ki akıllı telefonda programlayabileceğiniz Java gibi bir nimet varken açıkçası AT komutlarıyla uğraşmanızı tavsiye etmem.

ÜC

Telefonu usb ile bağladığında ve hata ayıklama açık olduğunda modem ve seri aygıt bağlantısı oluşuyor , aygıt yöneticisinde bunları görebilirsin. Modem bağlantısını çift tıkladığında bağlantı noktası hangisi ise o bağlantı noktasına bir arayüz ile bağlanıp telefonun deteklediği at komutlarını kullanabiliyorsun.
    Detaylı bilgim yok yalnızca yukardaki yol ile birkaç defa bağlantı yapıp birkaç komut denedim o kadar.Telefonun default bağlantı  hızı 115200.

Samsung AT komutları

AT+CLAC

&C
&D
&E
&F
&S
&K
&V
&W
E
I
L
M
Q
V
X
Z
T
P
\Q
\S
\V
%V
D
A
H
O
S0
S3
S4
S5
S6
S7
S8
S9
S10
S11
S30
S103
S104
+FCLASS
+ICF
+IFC
+IPR
+GMI
+GMM
+GMR
+GCAP
+GSN
+DR
+DS
+WS46
+PADNTEST
+PFDNTEST
+PSDNTEST
+OWNNTEST
+PSMSTEST
+PNWSELECT
+TIMEMENU
+EVHANDLE
+SECUTEST
+CAMETEST
+CBST
+CRLP
+CV120
+CHSN
+CSSN
+CREG
+CGREG
+CFUN
+GCAP
+CSCS
+CSTA
+CR
+CEER
+CRC
+CMEE
+CGDCONT
+CGDSCONT
+CGTFT
+CGEQREQ
+CGEQMIN
+CGQREQ
+CGQMIN
+CGEREP
+CGPADDR
+CGDATA
+CGCLASS
+CGSMS
+CSMS
+CMGF
+CSAS
+CRES
+CSCA
+CSMP
+CSDH
+CSCB
+FDD
+FAR
+FCL
+FIT
+ES
+ESA
+CMOD
+CVHU
+CSQ
+CBC
+CPAS
+CPIN
+CMEC
+CIND
+CMER
+CGATT
+CGACT
+CGCMOD
+CPBS
+CPBR
+CPBF
+CPBW
+CPMS
+CNMI
+CMGL
+CMGR
+CMGS
+CMSS
+CMGW
+CMGD
+CMGC
+CNMA
+CMMS
+CHUP
+CCFC
+CCUG
+COPS
+CLCK
+CPWD
+CUSD
+CAOC
+CACM
+CAMM
+CPUC
+CCWA
+CHLD
+CIMI
+CGMI
+CGMM
+CGMR
+CGSN
+CNUM
+CSIM
+CRSM
+CCLK
+CLVL
+CMUT
+CLCC
+COPN
+CPOL
+CPLS
+CTZR
+CTZU
+CLAC
+CLIP
+COLP
+CDIP
+CTFR
+CLIR
+VTS
$QCSIMSTAT
$QCCNMI
$QCCLR
$QCDMG
$QCDMR
$QCDNSP
$QCDNSS
$QCTER
$QCSLOT
$QCPINSTAT
$QCPDPP
$QCPDPLT
$QCPWRDN
$QCDGEN
$BREW
$QCSYSMODE
$QCCTM

tekniker_murat

@umitco ustam
Alıntı YapTelefonu usb ile bağladığında ve hata ayıklama açık olduğunda modem ve seri aygıt bağlantısı oluşuyor , aygıt yöneticisinde bunları görebilirsin
demişsinizya işte bana tam burası lazım...

Peki telefondan pc ye de aynı şekilde veri yollamak mümkün olabiliyor mu ?

Ve bu bağlantı com port olarak mı oluyor yoksa usb olarak mı konuyu biraz daha detaylı şekilde açmanızı arz etsem mümkün olur mu acaba ? hatta örnek varsa o kadar çok makbule geçer ki anlatamam...

ÜC

Telefonunuzun usb kablosunu pc ye taktığınızda aygıt yöneticisinde aşağıdaki gibi 2 cihaz görünüyor.Biri modemlerde diğeri bağlantı noktalarında

Modemlerdeki cihazı seçip Özellikler/Modem tabına girdiğinizde bağlantı noktasını görebilirsiniz.

Herhangi bir seri iletişim yapan arayüz programında bağlantı hızını 115200  bağlantı noktasını modem özelliklerinde gördüğümüz bağlantı noktası olarak seçiyoruz. Bağlantı ayarları 8N1

AT komutlarını yazdığımızda bize o komuta ait geri dönüşüm yapıyor.Kırmızı ile yazılanlar pc den yazılan komut.

Ben komutları tek tek çalışıyormu diye incelemedim.Yalnızca birkaçını çalıştırdım.

Peki telefondan pc ye de aynı şekilde veri yollamak mümkün olabiliyor mu ?  Diğer bağlantı şekilleriyle bu mümkün ama  bu bağlantı üzerinden olabileceğini sanmıyorum yalnızca at komutlarına cevap veriyor o kadar. PC ye bağlanan telefona çağrı geldiğinde RING bilgisini arayüzde görebiliyorsunuz.
   Örnek olarak ne istediğinizi anlamadım eğer koddan bahsediyorsanız AT komutları işletiliyor.

Android 2.1 sürümü ve XP işletim sistemi var.

tekniker_murat

@umitco hocam benim telefonum asus z010d ve youtubede izlediğim videolardan anladığım kadarı ile geliştirici seçeneklerinden hata ayıklama modunu açmam gerektiği anlatılmış bunu yaptım lakin usb kablosunu pc ye bağladığım zaman sizin dediğiniz gibi resimlerde verdiğiniz gibi bir port çıkmıyor özellikle com port durumuna baktım ama yok zaten o portu açabilirsem sıkıntı aradan kalkacak gibi...

Lakin verdiğiniz resimler çok işe yaradı çok teşekkür ederim.

Ama bu com port açıldığı zaman ki baud rate 115200 den farklı bir limite ayarlanabiliyor mu mesela 2400 yada 9600 gibi ?

ÜC

Bağlantı noktalarında gösterilen cihaza bağlanmayı denemeyeceksiniz , Modemler de modem olarak görüyorsanız sağ tıklayarak özelliklerine girip modemin bağlı olduğu portu öğreneceksiniz ve bu porttan bağlantı deneyeceksiniz. Modem olarak göremiyorsanız bir fikrim yok açıkcası.
   Eğer hata ayıklama devrede olmazsa aygıt yöneticisinde modem olarak görünmüyor  , hata ayıklama devredeyken kapatılırsa var olan modem  bağlantısınıda sonlandırıyor.
  Eğer bağlantı yapabilirseniz haberleşme hızını değiştiren AT komutu var

tekniker_murat

Abi benim aygıt yöneticisinde modemler diye bir şey yok ki abi onu bulamadım...

ÜC

Bende modem driveri kurmayınca aygıt yöneticisinde modemler çıkmıyor.