Bu da benim LM 3886 GAIN CLONE procem.

Başlatan Mr_YAMYAM, 19 Haziran 2017, 23:59:16

Mr_YAMYAM

Yıllardır alışagelmiş olduğum STK power modüllerini, artık bu ürünlerin üretimlerinin olmaması, olanların da oldukça kötü üretim olmasından dolayı bırakmayı düşünüyorum.

Ne yazık ki genel araştırmalarımda çoğu entegrelerin artık hiç te kaliteli olmadığı, kaliteli üretimlerin bulunmasının neredeyse imkansız olduğu anlaşılmıştır. Üstelik transistörlerde bile durumun hiç te içaçıcı olmadığı gözlemlenmiştir.

Bu sebeple kaliteli olarak bulunması zor olsa da, hala üretimde olduğu bildirilen LM 3886 entegresini test etmeye karar verdim.

Çoğu amatör olsun, DIY meraklıları olsun, bu entegre ile yapmış olduğu amplilerden memnun oldukları gözlemlenmiştir.

Doğal olarak ben de bu çıkış katını test etmeye karar vermiş bulunuyorum.

İlk prototip üretimim tamamlanmış olup resimleri aşağıdadır.

Testlerden müspet netice alınması halinde PCB ve teknik dökümanlarımı bu konu altında paylaşacağım.

एक होना

Hocam Kaç wat ve teknik özellikleri nelerdir.
Kaç kanal ?

Mr_YAMYAM

Maxim

Mr_YAMYAM

irdal

Lm 3875 ile gainclone yaptım bir dönem,  orta ve yüksek frekanslarını beğendim, lakin alt frekanslarda biraz eksiklik var gibi. Bass ağırlıklı parçalar dinliyorsanız lm 3886 vy lm 4780 daha iyi bir seçim olur gibi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: irdal - 20 Haziran 2017, 15:43:59
Lm 3875 ile gainclone yaptım bir dönem,  orta ve yüksek frekanslarını beğendim, lakin alt frekanslarda biraz eksiklik var gibi. Bass ağırlıklı parçalar dinliyorsanız lm 3886 vy lm 4780 daha iyi bir seçim olur gibi.
Bir amplifikatörün bass veya tiz karakteristiği kullanılan yarıiletkenlere (entegre veya transistör) bağlı değildir.
Tasarım belli kriterler doğrultusunda yapılmış olsa da, tasarımcı bir devreyi istediği gibi konfigüre edebilmelidir.
Bu işlemlere TASARIM PROSEDÜRLERİ denilmektedir.
Tek yapılması gereken şey, tasarımdaki amplifikatörün hangi frekansları ne seviyede yükseltmesi gerektiği, bu kriter için ise hangi elemanların önem arzettiği, cinsi, cibileyiti, değeri ve hatta toleransları oldukça fazla etkendir.
Benim tasarımımda dikkat edilirse giriş dirençleri şemadaki değerden iki kat fazla seçilmiştir. (49.9Kohm) Bu değer giriş empedansımızı yaklaşık 50K seviyesine çekecek ve ROLL-OFF denilen frekans bölgesini daha aşağı frekanslara çekecektir.
Bu da entegreye girişte empedanstan dolayı oluşan muhtemel bass kayıplarını tolere edecektir.
Diğer üretimleri de incelersek giriş empedanslarının yaklaşık 22K civarı olduğu gözlemlenecektir. Bu empedansta ROLL-OFF frekansı daha yüksek olacağı için ya empedans yükseltilmeli ya da girişe BUFFER konularak kayıplar tolere edilmelidir.

Epsilon

@Mr_YAMYAM

Bahsettiğiniz Tasarım Prosedürlerini biraz açmanız mümkünmü ?
Yani  nasıl hesaplıyorsunuz falan
Ayrıca minimum 20 volt ile çalışan entegreye 25 volt luk elektrolitik kondansatör bağlamakta biraz ilginç olmuş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Epsilon - 21 Haziran 2017, 12:45:56
@Mr_YAMYAM

Bahsettiğiniz Tasarım Prosedürlerini biraz açmanız mümkünmü ?
Yani  nasıl hesaplıyorsunuz falan
Ayrıca minimum 20 volt ile çalışan entegreye 25 volt luk elektrolitik kondansatör bağlamakta biraz ilginç olmuş.

Açamam  ;D
Bir sub bass ampli yapmak istediğini varsayalım. Bu ampli bass bölgesi frekanslarını yükseltecek diğer frekansları yükseltmeyecek. İlgili hesapları yapmak yine kullanıcıya kalır.

Formülleri ise google amcadan temin edebilirsiniz.
Oradaki 25V luk kondansatörün ne olduğunu anlayabilmek için ŞEMA okumayı pekiştirmelisiniz.
Dikkatinizdenj kaçmamış ama o kondansatörün işlevi konusunda pek kafa yormadığınız belli.