Eğim sensorü tavsiyesi

Başlatan MC_Skywalker, 22 Haziran 2017, 15:50:28

MC_Skywalker

Google amca ile haşırneşir olurken birde sizlere sormak istedim.

Amaç bisiklet/motosiklet üzerine monte edip sağ-sol vb.. eğim değerini derece cinsinden  göstermek için tavsiye ne tür bir sensör tavsiye dersiniz.

ghistmanzero

Cemre.

MPU6050 değil de 9250 gibi bir model vardı manyetometreli 9DoF. Bu ürün DMP özellikleri aktif edildiğinde hiç bir hesap yapmadan euler açıları cinsinden veri üretiyor.
Adafruit hala satıyorsa BMO095 (yanlış değilse) de aynı şekilde daha zahmetsiz üretiyor bu veriyi...

MC_Skywalker

HMC6253  te olabilir diye düşünüyorum çok detaylı veri istemiyorum. düşük güç tüketimi önemli

I2C arayüzü ile minik 20mmX20mm pcb bulabilirsem iyi olur. zira STM32L0 (STM32L031K6T6) kartı bu boyda yapmayı düşünüyorum. veriyi şimdilik grafik olmadan 0,96" OLED üzerinde göstermek niyetindeyim.

Şu boy bir pil kullanmayı planlıyorum.

Cemre.

Ben en tatmin edici sonucu 9DoF ile elde ettim. Tabi seçim sizin ancak manyetometre olmayınca Yaw ekseninde kaymalar olacak vs. bir sürü iş. Kolay çözeyim diyorsanız direkt euler açısı cinsinden sonuç üreten bir modül alıp geçmenizi tavsiye ederim. Bkz. BNO055 (Bir önceki mesajda yanlış yazmışım.)

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Cemre. - 22 Haziran 2017, 20:09:37
Ben en tatmin edici sonucu 9DoF ile elde ettim. Tabi seçim sizin ancak manyetometre olmayınca Yaw ekseninde kaymalar olacak vs. bir sürü iş. Kolay çözeyim diyorsanız direkt euler açısı cinsinden sonuç üreten bir modül alıp geçmenizi tavsiye ederim. Bkz. BNO055 (Bir önceki mesajda yanlış yazmışım.)

Kesin ve kolay bir çözüm sunuyor olmalı. Çünkü fiyatı 180 lira :D

Cemre.

Alıntı yapılan: ghistmanzero - 22 Haziran 2017, 20:19:01
Kesin ve kolay bir çözüm sunuyor olmalı. Çünkü fiyatı 180 lira :D

Donanım gerekli hesaplamaları yapıp size doğrudan yaw-pitch-roll açısı veriyor. Daha ne yapsın?  ;)

Uğraşmak istiyorum derseniz MPU6050 de DMP sunuyor, fena değil ancak Manyetometre bulundurmadığından drift sorunu yaşayacaksınız. Manyetometer olanla ise bir sürü kalibrasyon problemi vs. Hızlı sonuca ulaşmak istiyorsanız bu tip tek-çip çözümlere yönelmek daha doğru diye düşünüyorum. Tercih sizin  :)

MPU9250'yi DMP özelliğini aktif ederek kullanmak da daha uygun fiyatlı çözüm olabilir.

MC_Skywalker

ADXL345 ile başlayıp, HMC6253 ile devam eden araştırmalarımda sizlerin verdiği, MPU9250ve BNO055 sensörlerini inceledim. bir çoğu çok pahalı.

Amaç bisklet/motorsiklet'in nekadar yan yatığığnı göstermek. şukadar derece sağa yattı veya şukatada derece sola yattı. drone vb. gibi sitemlerdeki gibi çok detaylı bir veri istenmiyor.

MC_Skywalker

https://youtu.be/FW8ivDylOr8

https://youtu.be/sYREhMF5dAI

şu iki video ilk etapta yapmak istediğimi gösteriyor

Emre_Tuncay_

mpu6050 ile ugraşmstım daha önceden ama çok gürültü karışıyordu sinyale 9dof lu olanında buna uygun bir çözüm sunuyormu.

apsis

Küçük bir sorum olacak. MPU6050 kullanmaya çalışıyorum. Örneklere baktığım own adress kullanılmış. Sorum şu: Bu sensörü kullanırken işlemcimizi slave olarak mı kullanmamız gerekecek?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Cemre.

Normal senaryo için hayır, sensörün slave adresi üzerinden okuyup yazacaksınız.
MCU ne zaman isterse o zaman okuyacak yani..

Cemre.

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 23 Haziran 2017, 00:14:55
mpu6050 ile ugraşmstım daha önceden ama çok gürültü karışıyordu sinyale 9dof lu olanında buna uygun bir çözüm sunuyormu.

MPU6050'de Digital LowPass Filter mevcuttu. 9250 de de olmalı.

I2Cdevlib sitesine bir bakın.

apsis

Cemre. stm örneklerinde oar1 registeri kullanılmış. Bu da slave kullanım için. Master olarak kullanmaya çalışıyorum ve her zaman kullandığım kodlarım bu sensörde çalışmıyor. Yoksa bozuk olduğunu düşünmeye başlıyacam.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK