otomatik anten rolesi

Başlatan coco, 29 Haziran 2017, 22:29:12

coco

otomobil otomatik anten zamanlama devresi yapmak istiyorum Pic ile zamanlama devresi yapilabilir fakat otomobil calisirken olusan parazitletden ve icine konucak rolelerden Pic etkilenebilir diye dusunuyorum Radyo Acildiginda belli bir süre motora 10 volt civari bir elektrik vericek ve durucak radyo kapaninca motora belli bir sure elektrik verip durup antenin kapanmasini saglayacak baglanti olarak dlrek aküden gelen 12volt sase kablosu ve radyodan gelen 12volt baglanacak
Nasil bir devre tasarlayabilirim?

yesilu

Bildiğim kadarıyla oto teyplerde otomatik anten için çıkış oluyor, sarı kablo diye hatırlıyorum. Yoksa radyo modunda elektriklenen biryerden tetikleme almak lazım, bir transistörle röle sürülebilir, mcu kullanmak gerekmez.

coco

radyodan gelen uç mavi
Tamam transistör ile roleyi sürdükden sonra belli bir süre sonra nasıl duracak?Mavi kablodan gelen 12volt kesildiğinde başka bir role ile antenin motoruna ters elektrik verip belli bir süre sonra durması lazım
Transistör ile roleyi sürebilirim ama nasıl kendiliğnden duracak?

coco

videodaki anten modelinde switch sistemi var benim işimi görmez
anten çubuğu yukarı tam aşağı tam inince motorun çevirdiği dişli çark switch sistemini hareket ettiriyor
bendeki antende switch yok sadece motor uçları var
şema işimi görebilir
şemadaki soldaki tek transistör nedir?

ipek

motorlu antenlerin içinde kendi zamanlayıcı devresi mevcut. normalde 3 tel gider,biri gnd,diğeri kontaktan gelen pozitif gerilim ,sonuncusu ise radyo'nun düğmesinden açılınca gelen pozitif gerilim ,ister radyoyu kapat ister kontağı kapat anten otomatik iner,veletlere karşı..iki dişli arasında keçe ile kumaş arası bir zımbırtı debriyaj vazifesi görür sıkışırsa dişli parçalanmasın diye..

google görsellere oto otomatik anten bağlantı şeması dersen fikir verebilir..

ahmet_zxc

sökülen anten devresindeki büyk direnç büyük ihtimalle akım ölçmek için kullanılıyor. anten tam açıldığında yada kapandığında motor fazla akım çekmeye başlıyor ve enerji kesiliyor.
aynı mekanizma cam modüllerinde de mevcut.

coco

sanırım o direnç motorun daha yavaş dönmesini sağlıyor
12volt ile hızlı inip kalkarsa son kademelerde anten çubuğuna bağlı plastik ispirali koparmasın diye

Şemadaki soldaki transistör ne olabilir?

ipek

klasik Elektor çizimi TUP PNP cinsi önemi olmayan herhangi bir transistör misal BC557 eğer TUN olsa idi NPN örnek BC547...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

uçan osmanlı

Merhaba; benimde yalnızca artı eksi ucu olan otomatik anten var. İçerisinde herhangi bir devre röle yok. Çok anlamıyorum esasen ama kolay bulabileceğim bir devre tavsiye eder misiniz?

Endorfin35+

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."