Ev ve yazlıkta aynı anda internet kullanma

Başlatan Mucit23, 03 Temmuz 2017, 11:45:40

Mucit23

Merhabalar

Bir konuda fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

Elazığ'da şehir merkezinde bir evimiz ile birlikte şehir merkezindeki evimize  9km uzaklıkta sulak bir bahçemiz bulunmakta. Kışları şehir merkezindeki evde kalırken yazın genellikle haziran başından itibaren eylül sonuna kadar 4 ay kadar yazlıkta kalıyoruz.

Normalde şehir merkezindeki evimizde TTnet ile internet servisi alıyoruz. Bundan önce 3 senedir yazları haziran aylarında interneti yazlıktaki eve nakil edip kışları ise tekrar şehir merkezindeki eve nakil yaptırıyordum. Bu sene yaptıramadım çünkü hırsızlar sağolsunlar santrala giden kabloları çalmışlar. Türk Telekom ile hatların tamiri için baya uğraştım. Müdürün yanına kadar çıktım ama en son "ekibimiz çok az bu sene olmaz hatta seneyede olmaz" gibi bir cevap aldım. Yapmıyorlar yani seneyede yapacaklarını sanmam.

Bu birazda ben dahil 2 adet abone olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden telekom bizle ilgilenmiyor. Açıkçası hattı taşıdığım zamanlarda da 3 km uzaklıktaki köy santralinden bakır kablo ile interneti aldığım için verim çok düşüktü. Zaten santralde uydudan alıyormuş interneti.

Bu işi daha farklı nasıl çözerim diye araştırma yapıyorum.

İnternette outdoor wireless transmitter cihazlar var. TP-link'in bu şekilde güzel cihazları var. Etherneti kablosuz olarak bir noktadan bir noktaya taşımaya yarıyor.
Bahsettiğim cihaz budur.

Bu cihaz kendi başınada yayın yapsada verim için anten kullanmak gerekiyor. 2.4GZ olanı 30km'ye kadar iletişimden bahsederken 5GZ olanı 50kmden bahsediyor. Hızı ise 300mbps
Ürün linki : http://www.tp-link.com.tr/products/details/cat-37_WBS210.html

bu ürün ile birlikte aşağıdaki anteni kullanmak gerekiyor.

Bu cihazlardan karşılıklı olarak kullanmak için 2 şer tane lazım olacak. Bizim yazlık araç ile 9km olsada kuş uçuşu 7km ancak vardır. Evler hemen hemen birbirini görüyor. Arada bir dağın sadece burun kısmı var.  Verim alırmıyım internet kullanımında onu merak ediyorum. Benzer cihazların düşük mesafeli olanlarını güvenlik kamerası işleriyle uğraşan akrabam sürekli kullanıyor. 

Bu cihazın bana en büyük avantajı şu olacak

1. Yaz kış internet olduğu için yazlık çevresine kamera ekleyip sürekli internetten izleyebileceğim.
2. Sürekli nakil işlemleri ile uğraşmayacağım.

1. seneçek daha önemli açıkçası. Daha önce birçok defa hırsızlık olayları ile karşılaştık. 

Ne dersiniz bu cihazlardan kullanan varmı?

OG

Kullanmadım ama TP Link'in aldatıcı veri (tanıtım) yaptığını duymadım.
Yani,
30Km'den daha uzak mesafelere kablosuz veri aktarımı gerçekleştirmek için TP-LINK çanak anten ile uyumlu bir şekilde çalışır.
demişse doğru demiştir.

300Mbps seviyesine kadar kablosuz N hızı
Bu hız en iyi iletim şartlarında ve en yüksek güçte çalışırkendir, bunu da bilmeli elbet.

EK,
Fiyat göremedim, karşılıklı 2 ünite için fiyatı nedir?

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet_zxc

ubiquiti ve mikrotik ürünlerine bak.

kullandım memnuum.

Mucit23

Hocam Verici cihazların fiyatı 300-350TL civarı değişiyor. Antenler çok pahalı. Antenin fiyatı Yaklaşık 800 lira
2 Adet Anten 2 Adet WBS210 baz istasyonu 2200TL civarı mal olur tahminimce.

CaFFeiNe

8-10gb paketli cep hatları daha uygun maliyetli değil mi?

(torrent, youtube olacaksa olmaz tabi)

ByTEK

UBNT airMAX NanoBeam AC-19 Outdor Anten+ AP

Bu ürünü tavsiye edebilirim. Sahada gayet düzgün çalışıyor.

https://www.wifianten.com/Urun.aspx?id=451[/size][/font][/color]

engerex

Türk Telekom'dan internet bağlatamayacaklarına dair bir yazı almanda fayda var. Yarın bir gün biri şikayet ederse başınız ağrımasın.

Mucit23

Ubiquitinin ürünleride baya iyi görünüyor. Fiyat almam lazin.

coco

Bu internet araçgereçlerine verdiğimiz paralar.......bende modemler wifi antenler kablolar bol miktarda mevcut bir süre sonra bu anten sistemide aynı olucak eğer çok video ve dosya indirme işlemi yapılmayacaksa en güzeli cep telefonunda paylaşım bence

Mucit23

Benim asıl hedefim evin etrafına güvenlik kamerası çekmek.  Sürekli internet olması önemli.   Araştırıyorum ama kablosuz olarak da verim almak zor gibi. Cihazlar doğrudan birbirini göremiyecek. Mesafe Google Maps'den ölçtüğüm kadarıyla kuş uçuşu 6,5km civarı. Birde hedef olan ev yayın yapılacak olan evden 200mt kadar yüksekte.

Bu cihazlar engellere karşı nasıl tepki verir onu bilmiyorum.

30km lik 2.4ghz yayın yapanmı engele karşı daha iyidir yoksa 50km mesafeye sahip 5ghzde yayın yapanmı engele karşı iyidir. ?

yldzelektronik

Daha küçük dalga boyunun nesneler içinden daha iyi geçtiğini düşünürsek, 2,4GHz 5 GHz'e göre daha iyi olarak düşünülebilir (mi?).

Daha evvel çalıştığım yerde, benzeri cihazları benzer amaçlarla kullandıklarını görmüştüm.Oldukça iyi sonuçlar alınıyordu.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

fofo

Engelli alanlarda 2.4GHz daha iyi ama o mesafede cihazların birbirini görmesi şart. 2.4GHz de frekans kirliliği daha fazla ve 5.8GHz e göre band genişliği daha az ,cihazların birbirini görmesi halinde 5.8GHz çok daha performanslı çalışır.  IP kamera kullanırsanız kayıt cihazını izleme yaptığınız yere de koyabilirsiniz.

burak54

5 Ghz ile ilgili uzak mesafede yasal kısıtlama olabilir bir bakmanızı tavsiye ederim