3B yazıcı izli çıkarıyor

Başlatan trgtylcnky, 06 Temmuz 2017, 13:05:06

trgtylcnky

Merhaba,
3B yazıcı düz yüzeylerde resimde görüldüğü gibi izler çıkarıyor. Bu konuda en iyi tahminimiz şu: ekstüder step motoru mikrosteplerde açıyı tam lineer veremediği için step sinyaliyle motor açısı arasında periyodik hatalar meydana geliyor. Resimlerden birinde (büyük olan parça) hatanın azaldığını görebilirsiniz, burada sürücü akımını arttırdık. Bazı forumlarda sürücüyü "mixed decay" moduna almaktan bahsediliyor ama bildiğim kadarıyla bizim kontrol kartı zaten mixed decay modunda geliyor. Yapabileceğimiz başka bir şey var mı?

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Z ekseni milinizin yamuk olma ihtimali yüksek. Z eksenindeki bu tip periyodik hatalar genelde bundan kaynaklanır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

trgtylcnky

Eksenlerle ilgili olduğunu sanmıyorum çünkü hep aynı doğrultuda olmuyor. Ve katmanların boyutunun değiştiği parçalarda bu izlerin açısı değişiyor, çünkü ekstrüder motoru farklı miktarda çalışmış oluyor.

ilyas KAYA

Genelde bayat pla dan ve isidan yapıyor bende bunu. Pla yi ne zaman acmistiniz ? Isi ayarınız nedir ?

muhendisbey

Z ekseninin yamuklugu x ve y eksenlerini periyodik kaydirir.
Soyle dusun ekstruderi 0.1mm one sonra saga sonra arkaya sonra sola  katman katman oynatir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ladybird

Baskı katman yüksekliği ne kadar ? birazda yükseğe benziyor , 0.1mm ile  basa bilir misiniz aynı parçayı ?
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

trgtylcnky

Dediğiniz olayı daha önceden yaşadığım için biliyorum ama bunda farklı. Bir fotoğraf daha ekledim. Onda görebileceğiniz gibi parça kesiti sabit değilse çıkan iz de sabit bir açıda olmuyor. Hatanın frekansı aynı ama fazı her katmanda değişiyor. Bunun da o katman için harcanan plastikle bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

ladybird

Hocam yazıcıyı yeni mi yapıyorsunuz ? Yoksa önceden düzgün basıyor muydu ?
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

ilyas KAYA

Boşa akıtip doğru kalınlıkta çıkıyor mu kontrol edin ve flament hızını kontrol edin. Ben yinede bayat olduğunu düşünüyorum. Çünkü nemlendiginde noozle da  fokur fokur kaynıyor . Varsa yeni bir flament ile deneyin.

muhendisbey

DRV8825 sürücülerde adım kaçırma olayı dolayısıyla bu desenler oluşabiliyor. Periyodik ve katmandan katmana görünce z ekseni düşündürdü.

https://www.aliexpress.com/item/3D-Printer-parts-MKS-Smoother-addon-module-for-3D-pinter-stepper-motor-driver/32796355151.html

Böyle bir ürün kullanmanız ya da yapmanız gerekli. Nasıl düzelttiğini de pek anlamadım. Gerilim düşürmekten başka ne işe yarayacak bilemedim. Ama bir şekilde düzeltiyormuş

https://www.thingiverse.com/thing:1997411
Burada video ve test parçası da mevcut.

trgtylcnky