bu veya buna benzer malzeme hakkında bilgisi, deneyimi olan?

Başlatan Silas, 10 Temmuz 2017, 18:51:52

Silas

merhabalar, bu direnç ya da bobin(ya da her nasıl bir malzemeyse... tam anlayamadım ne olduğunu) hakkında yardıma ihtiyacım var. bunun değeri 50 ohm'muş öyle dediler. aslı var mı yok mu bilmiyorum. üzerinde yalıtım malzemesi olduğundan yırtıp bakamadım da. ama dışardan göründüğü kadarıyla içi boş bir bobine benziyor. üzerinde sarımlar var(sanki 1-1.5 mm^2 lik nyaf kablo ile sarılmış gibi duruyor, sarımları saymadım ama tahminen 20-25 civarı sarım var gibiydi sanki). malzemeyi bi yerlerde ölçtüremedim de. elimde sadece bu fotoğraflar var. üzerinde RFWX50WL yazıyor. bu harfler ne anlama geliyor? bu malzemeyi hazırda bulamıyorum sanırım yaptırmak gerekiyor. yaptırabilmek için de önce bu malzemeyi tanımlayabilmek lazım. bu konu hakkında yardım edebilir misiniz?

tunayk

Watlı direnç gibi duruyor. Bu ebattaki dirence kolay kolay bişey olmaz, olursa zaten dağılmış olur.  Direnç 50Ohm ise, Güç Değeri 100W'ın üzerindedir muhtemelen. Şurada http://www.o2xygen.com/parts/RFWX50WL.htm  RES 50R 50W WW HOLLOW 8IN şeklinde bir tanım var.

Silas

@tunayk hocam, baktım da fotoğraflı bir şeyler pek yok. bir de hep yabancı siteler. bunu Türkiye'de bir yerlerde bulabilir miyiz? ya da bunu direnç üreten firmalara ürettirmek istesek nasıl tarif etmek gerekir?

Mr_YAMYAM

Silas

Mr_YAMYAM

Daha uzun açıklama benden olmamalıdır.
Askeri tip kompenentlerin özellikleri, çalışma sıcaklıkları ve toleransları hakkında genel dökümanlara bakmalısınız.
Bu dökümanlar google amcadan sorulabilir.

OG

50R wattlı RF direnç
RF direnç ne demek? Böyle bir eleman türü yok tabi. L ve C bileşeni sıfıra yakın direnc demek.
Wattlı direnç yaparken kolay yol telli dirençlerdir bilirsiniz. Onlar da bobin gibi sarıldığından bobin bileşeni oluşur/yükselir.
Veya iki uç arası kapasitif bileşen..  gibi.
RF işlerde bu bileşenlerin en aza indirildiği saf rezistif elemana çok ihtiyaç duyulur.
O amaçlı bir eleman.
Fotodaki eski tip, yenileri daha şık görünür.

50R ler çogunlukla dummy load (kör yük denir) işlerinde gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: OG - 11 Temmuz 2017, 00:29:25
50R wattlı RF direnç
RF direnç ne demek? Böyle bir eleman türü yok tabi. L ve C bileşeni sıfıra yakın direnc demek.
Wattlı direnç yaparken kolay yol telli dirençlerdir bilirsiniz. Onlar da bobin gibi sarıldığından bobin bileşeni oluşur/yükselir.
Veya iki uç arası kapasitif bileşen..  gibi.
RF işlerde bu bileşenlerin en aza indirildiği saf rezistif elemana çok ihtiyaç duyulur.
O amaçlı bir eleman.
Fotodaki eski tip, yenileri daha şık görünür.

50R ler çogunlukla dummy load (kör yük denir) işlerinde gerekir.
Eğer @OG  'nin söylediği gibi ise daha kıymetlidir.

Silas

@OG hocam sitede [/size]RES 50R 50W WW HOLLOW 8IN demiş. şimdi bu direnç 50 ohm, 50 watt lık mı oluyor yani? daha doğrusu bizim direnç 50 ohm 50 watt mı oluyor? bir de bunların yeni tiplerini nerden bulabiliriz?

OG

Bilemiyorum, data olmadan bir şey söyleyemem. Datası da zor gibi eski malzeme, ancak basılı eski kitaplarda belki.
Yeni tip;
Eğer dediğim gibi bir şey ise "dummy load" olarak arayın, arama yaparken image seceneği ile çok değişik ürünler görürsünüz.

https://www.google.com.tr/search?q=dummy+load&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjdvKbS6oDVAhXEXhoKHdAAC1wQ_AUICigB&biw=1207&bih=568

gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

anahtar kelime Non-Inductive Resistor    gibi https://www.rfparts.com/resistors/resistors-noninductive.html

iç piyasadan
Dale 15 Ohm - 100W - 3% - Non-Inductive wire-wound power resistor NH10015R00HE01 ilgili değerde Çemenardagülde bulabilirsiniz.

Karaköy Turus elektronikten 10W....250W arası Aliminium Cidride none self resistor bulabilirsiniz  uyarayım 25...150 USD arası..
yada yurt dışından oldukça ucuza
http://www.ebay.com/itm/RF-Termination-Microwave-Resistor-Dummy-Load-RFP-150W-50ohm-150watt-G150N50W4B-/262894211518?hash=item3d35b751be:g:WhAAAOSwfRdZMtn3 temin edip 50 Wattı absorbe edebilecek bir aliminyum soğutucuya monteleyebilirsiniz..

yerim bol diyorsanız 2 kiloohm  watlı dirençleri altlı üstlü delikli plakete  40 adet lehimleyebilirsiniz...

şimdi amaç ne nerede kullanacaksın ? eğer yüksek frekans ölçmeyeceksen yada sonlardırmayacaksan şimdiye kadar saydıklarım ütopik kalır ,,Çığır elektronikten istediğin watt ve ohm aralığında telli yada taş direnç alarak işini görebilirsin..