7segment display ışık şiddetini arttırma

Başlatan serkandemirelk, 15 Temmuz 2017, 22:43:29

serkandemirelk

selamlar 7 segment 9mm displaylerden termometre devresi yaptım yalnız derece gösteren ilk 2 display sönük santigrat gösteren son 2 display parlak yanıyor.BC 548 iptal edip direk com girişine 10K direnç çıkışlarını verdiğimde 88 rakamı çıkıyor.BC 548 durarken 10K dirençleri kısa devre yapınca yine ilk 2 rakam gösteren display sönük yanıyor.BC 548 yerine aynı parlaklığı elde edebileceğim başka bir devre veya eleman kullanabilirmiyim.

mehmet

Kodlarınızı da yayınlarsanız daha iyi olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

470R leri artir derece yazanlar da sonuklessin.
Seytan deliginden kacti.

ete

Derece tarafı direk ve tarama olmadan yandığı için parlak yanıyor. Rakam tarafında tarama var ve led yeterince parlaklığa ulaşamadan display değişiyor tarama nedeni ile. Bence derece tarafı dirençlerini büyütüp rakam tarafı seri dirençlerini küçültmek gerekir.
Direnç değeri deneme yanılma ile bulunabilir ancak ama fazla uğraştıracağını sanmam. Rakam tarafına 220 ohm tak diğer tarafı yine 470 olarak bırakıp bir dene. Olmuyor ise derece tarafına 470 yerine 510 ohm takıver. Oda olmaz ise 680 ohm denersin.
Tarama hızı (yada displaylerin yanık kalma süresi) biraz uzatılarak parlaklık artırılabilir bunuda ayrıca bir alternatif olarak kullanabilirsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

serkandemirelk

http://www.dosya.tc/server9/qc1hwe/digitaltemperaturesensorbasic__1_.rar.html
devrenin hex dosyası.sayfada yeşil indire basıp rekamı kapatıp tekrar yeşil indire basınca hex dosyası
var zipli.470 ohmlarla oynayıp sonuca bakacam

omereliusuk

1- hepsini tarama mantığıyla sür. Hem ışığın gücünü değiştirirsin. hem de bir sonraki projen saat tarih derece olur.
2-  pwm çıkışından son iki digiti transistörle sür. Böylece gücünü istediğin kıvamda değiştirebilirsin.
3- @ete ustanın dediği gibi en kolayı dirençler ile oynayarak ışıgın lüksünü değiştirebirsin.

serkandemirelk

söktüğüm BC548 leri tekrar yerine lehimledim.kablo aralarını açtım enerji verdiğimde düzeldi.transistör ayak bağlantılarında hata yaptım yada
display alt lehimlerinde kısa devre vardı sorun direnç kaynaklı değilmiş.

a.shn

Display tarama işini kesinlikle main içerisinde yapmamalısın.Kod çalışırken uzun süre alacak noktalara geldiğinde displayde "Pırpırlamalar"olabilir.
Display taraması için tarayacağın frekansa uygun timer kur ve her interrup'ta girdiğinde displayleri tara.
Son olarak kaç displayin varsa +1 ekleyerek tarama işlemini yap. Yani  4 displayin varsa 5 display varmış gibi tarama yap. sırası ile 1-2-3-4 displaylerindeki verileri gönder 5. için ise hepsini söndür ve yeniden başa dön. Bu yapı son taranan displayin parlak yanmasını engeller.(özellikle SR kullanılan sürme işlemlerinde etkin sonuç alırsın)

Halada parlaklık ile ilgili sorunların varsa özel tarama yöntemleri var. Onları araştırarak daha parlak ışığa sahip olabilirsiniz.