CNC Yapımı hakkında destek

Başlatan wtrk, 18 Temmuz 2017, 14:16:33

wtrk

Arkadaşlar merhaba.
Uzun zamandır hobi cnc'ye merak sardım. Tahta, mdf veya kontrplak üzerine kazıma yapmak istiyorum, bazende kalemi takayım ucuna birşeyler çizsin kağıt yada tahtaların üzerine.

3 tane nema 23 step motor aldım, 3 tane tb6600 sürücü. Elimde Arduino uno ve nano var..

Şimdi bundan sonrası neyi nasıl yapmam gerekiyor ?

23'lük motorlarla örnek veriyorum 40*40'lık bir alanda nasıl bir şase yapmamı önerirsiniz, yada elinizde çizilmiş hazır şase var mı ? Çünkü şaseyi kafamda canlandıramıyorum, motorlara milmi takmam gerekecek yoksa mil olmadan x-y-z- koordinatlarında nasıl hareket ettireceğim ? Varsa eğer ayrıca projeyede ihtiyacım olacak, elektronik bilgim çok az.

Destekleriniz için teşekkürler.
NoBody Can Stop Me!!!!!

ibra

Aynı ekipmanlara ilave  bilyalı çekmece rayı atx kasa güç kaynağı ile bende yaptım. z ekseninde sorun yaşadım ama aşılamayacak sorun değildi. Arduino ile cnc, hobi işleri için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Ama yapmaya başladıktan sonra yetersiz olduğunu anladım daha iyi birşeyler çıkartmayı düşünüyorum şu anda. Google bi dolu tutorial çıkarıyor.
A_C5h5n5

wtrk

Alıntı yapılan: ibra - 18 Temmuz 2017, 16:45:43
Aynı ekipmanlara ilave  bilyalı çekmece rayı atx kasa güç kaynağı ile bende yaptım. z ekseninde sorun yaşadım ama aşılamayacak sorun değildi. Arduino ile cnc, hobi işleri için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Ama yapmaya başladıktan sonra yetersiz olduğunu anladım daha iyi birşeyler çıkartmayı düşünüyorum şu anda. Google bi dolu tutorial çıkarıyor.

Hocam şase ve yapımıyla ilgili doküman varmı eliniz de ? Bilyalı çekmece rayı ve ATX kasa güç kaynağı bende de mevcut. Şaseyi yaparsam motorları kartları ve bağlantıları yavaş yavaş oturtabileceğimi düşünüyorum.
NoBody Can Stop Me!!!!!

ibra

Çekmece rayı kullanıyorsanız mecburen mdf ye monte etmeniz gerekir. Bunun için döküman, talimat arıyorsanız, işiniz çok zor yerinizfe olsam hiç başlamazdım. Hobinin amacı yaparken öğrenmek. Yani katı sistemler üretmek yerine sonradan toparlanabilir işlemler tasarlayın. Mesela ben rayları vidalarken altına somun koyup yüksekliği ayarlanabikir bir yapı elde ettim faydalı oldu sonra epoksi japon vs ile bu yapıyı sağlamlaştırdım. Sizin belki başka çözümünüz olur.
A_C5h5n5

mert3162

Merhaba bu işe bulaşan çok arkadaşım en sonunda şunu yaptılar

https://www.youtube.com/watch?v=oxsTT-wUOc4

Proxxon mini frezeyi cnc ye dönüştürmek çok daha makul görünüyor mekanik tarafında sorunsuz görünüyor.

Proxxon MF-70 3 Axes CNC Conversation olarak aratırsanız inanılmaz kaynaklar bulunuyor kendiniz tamamen özgün olacağım derseniz işiniz oldukca zor kolay gelsin diyelim[/url][/font][/color]
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ibra

Size tavsiyem çekmece raylarından vs mümkün olduğunca hurda parçalar kullanarak, ki bence en iyi öğrenme yöntemi budur, makinenizin hareket kabliyetini ve sizin yapabilrceklerinizin sınırını anlamanız.   proxon gibi profesyonel ürünlere para harcamayın. Paranızı boşa gitmesin. Öğrendikten sonra daha iyilerini çok daha ucuza yapabileceğinizi anlayacaksınız.
A_C5h5n5

wtrk

Teşekkür ederim, eldeki imkanlarla deneyip sonrasında sigma profile dönmeyi planlıyorum. İlk amacım cihazı çalıştırmak. SOnrasında düzenlemeler yapacağım.
Sigma profil konusunda tecrübem olmadığı için alınacak malzemeler vidasından , somununa kadar hesaplayıp almalı.
NoBody Can Stop Me!!!!!