esp8266 12f programlama

Başlatan serter, 20 Temmuz 2017, 16:48:16

serter

İyi günler. Elimde ESP8266-12F modülü var. Modül üzerindeki işlemciyi programlamak istiyorum. yardımcı olabilir misiniz?

kimlenbu

Arduino kur, ayarlardan kart olarak "node mcu" seç, comport seçimini yap. programını yaz ve upload et.

Eğer sadece chip varsa da bağlantısı şu şekilde :

http://www.instructables.com/id/Getting-Started-with-the-ESP8266-ESP-12/

serter

@kimlenbu   yapıyorum ama
espcomm_sync failed
error: espcomm_open failed
error: espcomm_upload_mem failed

hatalarını alıyorum

kimlenbu

neredeyse hiçbir bilgi vermemişsin. Kullandığın bir geliştirme kartı mı, yoksa direkt modüle kendin mi devre tasarladın, şeman nasıl. Kendin hazırladıysan program atmak için kullandığın usb/seri çeviricide sıkıntı olabilir.

Ayrıca arka planda, açtığın comport'u kullanan bir uygulama varsa önce onu kapat, arduino serial monitor açıksa bile benzer hatayı verebiliyor.

serter

@kimlenbu  öncelikle ESP8266 12f in üzerindeki işlemciyi kendim programlamak istiyorum. Bunun için http://tecrubedenkatreler.com/esp8266-programlama-arduinoyla/ sitesindeki işlemleri gerçekleştirdim. ARduino Uno nun reset pinini gnd ile birleştirerek bir TTL dönüştürücü olarak kullanıyorum. Ve arduino üzerinden esp yi programlamaya çalışıyorum. Verdiğim linkteki işlemleri gerçekleştirince de
espcomm_sync failed
error: espcomm_open failed
error: espcomm_upload_mem failed
hatalarını alıyorum.

ÜC

Çipe bu methodla bir led yak söndür programı yüklediğimizde çipin kendi yazılımı silinip yeni programmı yükleniyor yoksa led yak söndür programıyla tümleşikmi çalışıyor ? Mesela yine AT komutuna cevap geliyormu  , diğer komutlar eskisi gibi kullanılabiliyormu ?

kimlenbu

Bununla uğraşma, testlerini yapmak için aşağıdaki ürünü al, arduino uyumlu. AT komutlarıyla uğraşmana gerek yok, kütüphanesi ve örnek programları var, yarım saate wireless uygulamaları yapar hale gelirsin.

Üzerinde kendi usb/seri dönüştürücüsü olduğu için tak usb'den tertemiz programla. Ayrıca dışarıya gpio pinlerini de verdikleri için harici işlemci kullanmadan oled'de bağlarsın, sensör de bağlarsın.

https://www.robolinkmarket.com/esp8266-nodemcu-mini-gelistirme-karti.html

serter

@umitco  yeni programı yüklediğimizde eskisi siliniyor. AT komutları ile çalıştırabilmemiz için eski haline güncelleme yapmamız gerekiyor

serter

ÜC

@umitco  yeni programı yüklediğimizde eskisi siliniyor. AT komutları ile çalıştırabilmemiz için eski haline güncelleme yapmamız gerekiyor

O zaman bir AP noktası veya server kurulumu gibi birçok işlemin yeni atılan programla yapılması gerekecek ki bu zor bir işlem. Hadi diğer işlemleri istemiyorum kendi programımda bir buton bilgisini ağdaki bir PC ye göndereceğim diyelim , bunu yapmak bile zor. Siz eminmisiniz eski yazılımın silindiğinden ? Bootloader tarzı işliyor olabilirmi ?

ilyas KAYA

Esp yi programlamak için arduino karta  gerek yok. Olursa da olur direk rx tx portlar ini kullanabilirsiniz. Usb rs232 çevirici ile direk de ki ben öyle yapıyorum.
Program yine arduino ide ile yazılıyor.
Ide de Board olarak esp82 66 seçin . Komutlar arduino ile aynı. Kutuphaneyi indirdikten sonra server , ag baglantisi gibi kodlara orneklerinden bakabilirsinz.
İde kendisi esp için derliyor ve .hex i sectiginiz port uzerinden atıyor.
Yükleme yapmadan önce esp yi upload moda sokmayı unutmayın. At firmware artık silinecektir. Zaten at modda kullanmayın çok saçma ve yavaş çalışıyor. En iyisi kendiniz yazmanız

serter

@cezeri ESP yi arduino üzerinden kodlamaya dair bilgi verebilir misiniz? pinlerini falan neye göre seçeceğim?

ibocakir

Alıntı yapılan: serter - 21 Temmuz 2017, 15:19:37
@cezeri ESP yi arduino üzerinden kodlamaya dair bilgi verebilir misiniz? pinlerini falan neye göre seçeceğim?

Elinize bir adet "USB to UART Converter Modul" alın. Yalnız UART seviyesi 3.3V olmalıdır. Örnek : FT232RL Kırmızı modüller.

Bağlantı Şeması : FT232RL               ESP8266
                           VCC -----------------  VCC
                           GND ----------------- GND
                           RX ------------------- TX
                           TX ------------------- RX

ESP12F için RUN Mode : GPIO0 HIGH
                                    GPIO2 HIGH
                                    GPIO15 LOW

BOOT MODE : GPIO0 LOW
                                    GPIO2 HIGH
                                    GPIO15 LOW

Yani ESP'ye kod atmanız için Yukarıdaki bağlantı şeması dediğim bağlantıları yaptıktan sonra GPIO0 pinini LOW, GPIO0 HIGH, GPIO15 LOW yapmanız gerekiyor. Ardından kodun normal çalışması için ESP'nin enerjisini kestikten sonra GPIO0 pinini HIGH olarak başlatın.

Not : ESP'ye her kod attığınızda yeniden kod atabilmeniz için enerjisini bir kere kesip tekrar vermeniz gerekiyor.