OP-AMP ile Akım Okuma devresinde direnç değerleri

Başlatan Cemre., 21 Temmuz 2017, 11:42:38

Cemre.

Merhaba,

Aşağıda eklediğim hesaplar STM32F303vct internal opamp ile akım okumak için kullanılacak. G2 kazancı (R4/R5) MCU içerisinden ayarlanabiliyor. (2-4-8-16 olabiliyor. 16 olduğunda direnç değerini yazdım.) R5'e paralel kapasite de dışarıdan bağlanabiliyor. Bu açıdan çok ciddi tasarruf sağlayacak bir yapı olacak benim için. Ancak merak ettiğim bir konu var.

R1-R2-R3 değerlerini oranlar eşit kalacak şekilde aşağı ve yukarı çektiğimde opamp çıkışındaki sinyalde ne gibi değişiklikler olabilir? Giriş toplam empedansını yüksek/düşük tutmanın ne gibi farklar yaratacağını merak ediyorum.

eeburakdemir

Oranları koruyarak değerleri 10k dan 100k ya kadar lm358 de denedim. ( ben giriş siyali olarak çok küçük genlikte 30mV civarı sinyal verdim. Rshunt yazdığınız için ) Herhangi bir fark oluşmuyor. Benim gözden kaçıracağım kadar minik sapmalar varsa detaylı şekilde bakamadım hocam. Fakat direnç değerleri yüksek tutmanın şöyle bir avantajı oluyor. Dirençlerden olabildiğince çok az akım akıtmak direnç üzerinde kayba sebebiyet vermiyor.  Öteki yandan giriş empadansı yüksek olursa sinyali işlemek , teorik ve pratik hesaplamaların birbirine olan yakılığı artıyor. Empedans düştükçe giriş sinyali bozuluyor. Zaten temelde de bakarsak opampların giriş empedansı yüksek olur ki sinyalinin tamamına yakınını alıp işleyebilelim, çıkışıda küçük empedans olur ki işlenmiş sinyalin tamamını çıkışa aktarabilelim.
Asla pes etme...

Cemre.

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 21 Temmuz 2017, 12:58:14
Oranları koruyarak değerleri 10k dan 100k ya kadar lm358 de denedim. ( ben giriş siyali olarak çok küçük genlikte 30mV civarı sinyal verdim. Rshunt yazdığınız için ) Herhangi bir fark oluşmuyor. Benim gözden kaçıracağım kadar minik sapmalar varsa detaylı şekilde bakamadım hocam. Fakat direnç değerleri yüksek tutmanın şöyle bir avantajı oluyor. Dirençlerden olabildiğince çok az akım akıtmak direnç üzerinde kayba sebebiyet vermiyor.  Öteki yandan giriş empadansı yüksek olursa sinyali işlemek , teorik ve pratik hesaplamaların birbirine olan yakılığı artıyor. Empedans düştükçe giriş sinyali bozuluyor. Zaten temelde de bakarsak opampların giriş empedansı yüksek olur ki sinyalinin tamamına yakınını alıp işleyebilelim, çıkışıda küçük empedans olur ki işlenmiş sinyalin tamamını çıkışa aktarabilelim.

Simulasyonda çok uç değerler arasını incelediğimde, özellikle R1 direnci üzerinden akan akım çok ciddi değişimlere uğradı. (küçük direnç değerleri ile 7mA seviyelerinde iken büyük direnç değerleri ile 50-100uA (abartırsak daha da düşük) değerlerine geriledi.) Bunun yanında opamp girişindeki sinyalde oluşan ripple direnç değerleri arttıkça azaldı (giriş low-pass filtresi mevcut zaten R'yi artırdıkça time constant artıyor doğal olarak.)
Yine ideali benim değerler gibi görünüyor.