bu direnci nasıl yapabiliriz?

Başlatan Silas, 21 Temmuz 2017, 23:07:59

Silas

merhabalar, resimdeki malzemede siyah yuvarlakla gösterdiğim yerlerden birine kablo girmiş diğerinden çıkmış. direncini ölçtüğümde yaklaşık 84 ohm geliyor. altlı üstlü 2 plaka birbirine bir kablo ile seri bağlanmış. ikisini birden ölçünce 168 ohm geliyor. şimdi benim sorularım şunlar; bu üstteki beyaz kısım ne oluyor? onun altına direnç sarılmış sanırım. o plakalara birisi mika dedi ama güvenemedim bu cevaba. mika mıdır? demir saplamalar bu direnci etkiler mi? sanki yalıtımlı gibi?? çıplak olarak duruyor ve bugüne kadar çarpılan da yok  ;D  bu dirençten yapmak istesek bir mika plaka üzerine 84 ohm gelecek şekilde sarsam bobin etkisi oluşur mu? ya da nasıl yapmalı kıvrımlı şekilde mi olmalı? emaye tel ile sarılabilir mi? bunun olduğu yerde 250V 6A var. bunu sardıkları tel beyaz/gri gibi bir renkte. tek damar ve kesiti de yaklaşık 0.8-0.9 mm^2 filan heralde. o beyaz maddeden gerekli midir? onun yerine silikon filan yapsam olur mu? yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Sozuak

Bu malzeme transistör gibi elemanları yalıtıp soğutucuya bağlamada kullanılan şeffaf mikanın bir türevi

https://turkish.alibaba.com/product-detail/silver-mica-sheet-mica-plastic-sheet-375113071.html

linkinde görebilirsiniz. Direnç telini taşımada kullanılan örneğin saç kurutma makinelerinin rezistanslarının da üzerine sarıldığı ısıya dayanıklı, elektrik iletmeyen bükülmeye dayanıklı olmayan bir malzeme.
Sizin daha önce sorduğunuz wattlı tel dirençlerin yapıldığı telden sarılmış. Muhtemelen ısıyı yayabilmesi için geniş bir yüzeye konumlandırılmış bir direnç yapısı. Tel, erimelere karşı dayanıklı olsun diye kenar uçlarından perçinlenmiş. Zaten lehim de tutmaz da, en sağlıklı bağlantı stürüdür bu yapı için. Daha önce sorduğunuz dirençleri yaptırdığınız  yada yaptıracağınız bir firma var ise oraya sorun silindirik seramik malzeme üzerine değil de yassı geniş bir seramik malzeme üzerine sarabilirler mi?  Kritik bir olay değil ama aynısını elde edemez iseniz wattlı tel dirençleri fan ile soğutursanız  yine aynı faydayı sağlayabilirsiniz en azından denemek amaçlı bir örnek yapacaksanız.

Silas

@Sozuak cevabınız için teşekkürler hocam. o dirençleri sipariş ettiğim şirketle görüştüm büyük ihtimalle bunun da siparişini vereceğim. soğutmada sıkıntım yok, büyük bir fan koydum.

benim düşüncem bu direnci kendim yapmak çünkü çok zor bir yapıya benzemiyor ve de maliyet olarak bir yerlere yaptırdığım dirence göre baya bir düşük olacak sanki. bu direnci sipariş edip aynı zamanda kendim de bir tane yapsam benim sistemde tek tek ikisini de deneyip değerleri gözlemleyebilirim. tutarsa başka sipariş etmem kendim yaparım diye düşünüyorum. bakalım göreceğiz artık.

Sozuak

Yapabilirsiniz endise etmeyin. Temel malzemeleri temin edip yaparsiniz. Bir tavsiye. Eger mikaya saracaksaniz telleri dolayacaginiz yerlere yani kenarlara yankeski ile periyodik duzgun centikler acin. Telleri  bu kanallardan dolarsaniz duzgun olur kayip birbirine degmez ozellikle isinip esner ise.

Zoroaster

Ocak malzemesi satanlarsa seramik bocuklar ve seramik çubuklar olur. O boncuk ve çubuklarla daha farklı tasarımlar da yapabilsin.

http://www.endustriyelmalzeme.com/rezistans-seramikleri
Seytan deliginden kacti.