kombi kart arizasindan anlayan varmi ?

Başlatan emrah, 23 Temmuz 2017, 00:46:30

emrah

Merhabalar,  bacali sistem auer marka kombi ateşleme yapmiyordu, gelen servis kart arizali dedi ve ankarada iki kombi karttamircisinden baska yapan yokmus. Bendr karta baktim lehimleri yeniledim gozle gorunen birseyde bulamadim.

x0403df src var onuda kontrol ettim saglam.Atesleme arizasi neden olabilir ?

Kartin resmi;

cetin1990

Sırada gözle değil de ölçü aletiyle yapılacak kontrol var. Besleme yokken ölçülebilir. Sigortalar, transistör, diyod vs  sağlam mı?

Bulamadıysanız, kart yerinde iken besleme verilerek bakılır. Regülatör entegresi çıkışında gerilim var mı?  Örneğin 7805varsa bunun çıkışında 5v var mıdır?

Açma kapama işlevini sağlayan,röle, tristör gibi eleman vardır. Buraya tetikleme geliyor mu? Gelmiyorsa adım adım öncesine bakılır. Tetiklemeyi gönderen entegreye  sensör yerine direnç bağlanarak deneme yapılır, yine röle çekmiyorsa işlemcinin kafası karışmış, programı silinmiş olabilir. Belki de yanmıştır.

x0403df nasıl kontrol ettiniz? Sağlam olduğu nereden belli oluyor?

emrah

Cevap icin tesekkurler. Besleme trafosu ve regulatorleri kontrol etmistim saglam. Birde x0403df tristoru olcu aleti ile kontrol ettim oda saglam. Atesleme kisminda sıkıntı oldugu icin resimde gorulen sag alt ve ust tarafta iki ser cikis var. Yuksek voltaj cikartamiyor kart. Yuksek voltaj cikis yolunda kondansatorler var onlarida ölcemiyorum olcu aleti ile.

Burda sorma amacim kombi tamiri yapan arkadslarin tecrubelerinden yararlanarak hizli çozume gitmek

Zoroaster

Kartın yuksek voltajı baslat sinyal girişi vardır. Bu noktaya sinyal geliyormu geliyorsa nereye kadar ilerliyor araştır.

Bu sinyali kendin ver vs vs. Bu sorunu sen çözeceksin. Oyuncak senin elinde bizde değil.
Seytan deliginden kacti.

derbeder

naçizane  tavsiyem kombi kart tamiri  işi pek sağlıklı işler değil şöyleki  yarın birgün bu kombide  gaz kaçağı  v.s  bir şey olursa  sizin başınız  ağrıyabilir....

emrah

Oneriler icin tesekkur ederim . Aslnda kart eski bir sistem ve resimde gorunuyormu pc ram gibi bi kart koymuslar uzerinde birsuru smd transistor smd diyot ve direncler var . Bu kartta olay bitiyor sanirim .