3 Fazlı Motor Sürücü Yapımı Hakkında

Başlatan ladybird, 26 Temmuz 2017, 14:01:42

ladybird

İyi günler arkadaşlar,
Ortalama 100 V 40A BLDC(motor sensörlü) motor sürücü yapmak istiyorum. Uzun araştırmadan sonra bazı soruları çözmedim. Mosfetlerle iyi kötü 1 yıldır bir ilişkimiz var. Klasik ir2110,ir2106,ir2104 ile baya uygulama yaptım. Elimde bu mosfetler(IPB117N20NFD) den var bolca bunlar uygunumdur? (Sürücüde biraz daha gelişmiş mosfet sürücüler kullanmak istiyorum, bana 1,2 yıl kadar hiç sorun çıkarmayacak devre kurmaya çalışacağım )
1.   Mosfet sürücü olarak ne kullanmalıyım?
2.   Mosfet anahtarma frekansım kaç Khz olmalı, bunu hangi kritere bakarak belirliyoruz?(Elim deki ESC 10Khz kullanmış. )
3.   Akım ölçmek için direnç mi yoksa akım sensörü mü (acs759 gibi) ?
4.   Bir mosfetin veya mosfet sürücünün en fazla Khz anahtara yapacağını datasheet bakarak nasıl hesaplıyoruz?
5.   BLDC motorlarda kaçak endüktans oluyor mu?
6.   MCU olarak STM32F334R8T6 seçtim oda uygun olur mu? (Elimde geliştirme kiti olduğu için seçtim)
7.   Son olarak bu sürücünün amatör değil de profesyonel bir sürücü olması için neler gerekli?(Sizin için böyle bir sürücün can alıcı noktası neresidir)
Sürücüyü yapacağım go-kartdan daha küçük bir araçta kullanacağım.(Onu da tahtadan yapacağım.)
Aracıda okula gidip gelirken. (Polislere yakalanmadan.)

"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

Cemre.

http://vedder.se/2015/01/vesc-open-source-esc/

Tam ihtiyacınız olan kaynak.

"Akım kontrolü/sınırlaması" anahtar kelimelerden biri.

DRVxxxx serisi bir BLDC pre-drive kullanmak çok mantıklı olabilir bu proje için.

ladybird

Hocam vesc baya faydalandım. Ti(DRV83 serisi) mosfet sürücüsünü kullanmak istiyorum ama o seride max 60 volt benim en az 120 volt mosfet sürücü olması lazım diye düşünüyorum.Belki olusacak ani gerilim yükselmeleri de katarsak biraz daha yüksek olabilir.
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

Cemre.

Alıntı yapılan: ladybird - 26 Temmuz 2017, 17:44:25
Hocam vesc baya faydalandım. Ti(DRV83 serisi) mosfet sürücüsünü kullanmak istiyorum ama o seride max 60 volt benim en az 120 volt mosfet sürücü olması lazım diye düşünüyorum.Belki olusacak ani gerilim yükselmeleri de katarsak biraz daha yüksek olabilir.

Neye göre 120V? Elinizde motor var mı? Mosfet Vds(max) geriliminiz 60V ile sınırlı değil ki? Sadece sistemi besleyebileceğiniz max. gerilim 60V ile sınırlı.

ladybird

Alıntı yapılan: Cemre. - 26 Temmuz 2017, 20:47:08
Neye göre 120V? Elinizde motor var mı? Mosfet Vds(max) geriliminiz 60V ile sınırlı değil ki? Sadece sistemi besleyebileceğiniz max. gerilim 60V ile sınırlı.

Evet elimde motor mevcut ( elektrikli araç projesinden) . DRV83 serisi  bootstrap ile tetiklediği için  söylemiştim.(Tam emin değilim biraz baktım ama devre şeması bulamadım 120 volt için.)Motor Etiketinde 96 Volt 28 Amper peak Akım içinde 36 yazıyor .120 volt demenin sebebi ani gerilim yükselmeleri için adını tam hatırlayamadım. (Kaçak endüktansda oluyorla öyle bi şey)

analog06

@Cemre.  hocam siz kullanırken mosfetlerin çıkışıyla motor fazı arasına bi filtre uyguluyomusunuz istenmeyen sinyaller oluşuyor engelleyemiyorum

Cemre.

Alıntı yapılan: memeto - 26 Temmuz 2017, 22:58:32
@Cemre.  hocam siz kullanırken mosfetlerin çıkışıyla motor fazı arasına bi filtre uyguluyomusunuz istenmeyen sinyaller oluşuyor engelleyemiyorum

Hayır. Layout dizaynından gate şarj akımına kadar bir sürü etmen var bu durumun oluşması için. 3 Fazli Inverter dizaynı ile ilgili bir konumuz vardı orada ortaya çıkan ürün oldukça başarılı idi tavsiye ederim incelemenizi. Açık kaynakli duruyor.

cann

Cemre hocam sizin projenin voltaj ve akım max değerleri kaçdır? Teşekkürler

Cemre.

ladybird

Alıntı yapılan: Cemre. - 26 Temmuz 2017, 20:47:08

Cemre hocam baya araştırdım , 60V üzeri DRVxxxx seri şema bulamadım sizin bildiğiniz var mı ?

Cemre.

Alıntı yapılan: ladybird - 29 Temmuz 2017, 15:13:21
Cemre hocam baya araştırdım , 60V üzeri DRVxxxx seri şema bulamadım sizin bildiğiniz var mı ?

Pardon, benim hatam. Bir an için mosfet driver katının da DRVxxxx içerisinde olduğunu unutmuşum. Doğrudur, 60V ve üzeri durumlarda bu seriyi kullanamazsınız. Bir bakayım, harici driver IC ile olabilme ihtimali nedir...