Uykudaki PIC'in güc harcamasını tespit yöntemi arıyorum.

Başlatan OG, 26 Temmuz 2017, 17:53:20

OG

Cihaz ayda 1 kere çalışıp, yapacağı işlemi birkaç saniye sürecek ve bitecek, cihaz pil ile çalışacak.
Pilinin uzun ömürlü olması için pic'i mümkün olduğunca uykuda tutmayı düşünüyorum. 
Uyutma-uyandırma işlemini WDT ile düşünüyorum, RTC kullanılmayacak, çünkü o da pilden tüketecek.

Max wdt süresine ayarlanıp, uyu, wdt ile uyan, 'kaç kere uyandın say' usülünce 1 aylık periyodlara ulaşmayı düşündüm.
Böyle bir iş için belki daha uygun bir donanım vs vardır ama ben bilmiyorum.

Esas konu, filan kapasitedeki (mAh) pil ne kadar dayanacak bunun hesabını yapmam gerekiyor.
1-2 haftalık periyodlu bir süre içinde ölçüm yaparak, hesaplamak suretiyle ay/yıl türünden pil dayanımı değerine ulaşmak istiyorum
PIC uyuduğu zaman 60-100nA ler veya 1-2uA ler seviyesinde tüketim yapacağından bu süreler için wattsaat (mikrowattsaat) türünden nasıl ölçeceğime karar veremedim.
Gerçekçi sonuçlara varabileceğim öneri sahibi varmıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cetin1990

Ayda bir yapılacak işlemi hızlandıralım. Saniyede 1000kere yapılsın. Ve devre sürekli çalışsın (deneme amaçlı)

Bu devrede 1saniyede 1000aylık iş yapılmış olur.   Bu esnada ölçü aleti ile beslemeden çekilen dc akımı ölçelim.  Bu aslında ortalama akımdır. Ölçü aletinde Sürekli sabit bir akım değeri okuruz.
Çıkan değeri 1000e bölerek besleme gerilimi ile çarparak 1 aydaki güç sarfiyatı bulunabilir.

Niye 1000?  Ölçü aleti DC olarak ortalama gösterdiğinden dolayı, aletin gösterebilmesi için 1000 seçildi.100de olur.  Okuduğumuz akımı 100e böleriz. Eğer alet gösteremiyorsa 10 bin veya 100bin de seçilebilir.

Lisede hoca jiletin kalınlığını ölçecekti. Kumpas gösteremiyor diye 10tanesini ölçüyordu.

OG

İş yapacağı andaki tüketimi biliyoruz. Ve bu süre çok kısa, ayda birkaç saniye. Bunu önemsemiyoruz.
İş yapacağı değil de uykuda kalacağı sürenin tüketimi önemli. Bunu tespit edebilirsek 'filan pil ile şu kadar ay/yıl çalışır' diyebileceğiz.

cetin1990

Uykudaki devrelerden 10tane paralel bağlayıp çekilen toplam akımı ölçmeye çalışalım. Sonra devre sayısına böleriz.  Alet gösteremiyorsa daha fazla bağlanır.

Veya beslemeye seri bağlanacak direnç üzerinde düşen gerilim vasıtasıyla çekilen akım hesaplanır.

OG

Çok sayıda cihaz ile ölçmek, en kolayı bu olacak gibi.

sadogan

Hocam tuketecegi enerjiyi guc cinsinden deyilde mah cinsinden hesaplayin.
Bunun icinde mikro amper metreye ihtiyaciniz olacak. Zamanlama hassas ise wdt cok guvenmeyin tmr1 bagli 32kz kristal daha kararli .

Eren Eraslan

https://www.eevblog.com/product/ucurrentgold/

uzun zamandır bu ürün dave in stoğunda kalmamıştı,  yeni üretim çıkmış ben aldım.
böyle işler için rahatça kullanabilirsiniz
osiloskopa bağlayıp datayı log ettikten sonra birim zamandaki istediğiniz güç hesaplamalarını yapabilirsiniz
youtube da ucurrent diye aratırsanız kullanımına hemen öğrenebilirsiniz.
diğer method için yüksek adetli ürün + hassas akım ölçere ihtiyacınız olduğundan hem paradan hem üründen tasarruf edersiniz.
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

OG

Alıntı yapılan: sadogan - 26 Temmuz 2017, 19:15:19
Hocam tuketecegi enerjiyi guc cinsinden deyilde mah cinsinden hesaplayin.
Wattsaat dediğime bakmayın, esas olan akım, batarya kapasitesini de genelde akım-saat olarak andığımız için hesaplama kolaylığı var. Watt üzerinden gitsek, düşmekte olan pil voltajı hesaplamayı daha da zorlaştıracaktır.

Alıntı yapılan: Eren Eraslan - 26 Temmuz 2017, 20:12:50
https://www.eevblog.com/product/ucurrentgold/

uzun zamandır bu ürün dave in stoğunda kalmamıştı,  yeni üretim çıkmış ben aldım.
böyle işler için rahatça kullanabilirsiniz
osiloskopa bağlayıp datayı log ettikten sonra birim zamandaki istediğiniz güç hesaplamalarını yapabilirsiniz
youtube da ucurrent diye aratırsanız kullanımına hemen öğrenebilirsiniz.
diğer method için yüksek adetli ürün + hassas akım ölçere ihtiyacınız olduğundan hem paradan hem üründen tasarruf edersiniz.

Bu arkadaşın ürün sattığını bilmiyordum, Avustralya'da olduğunu da AU$89.00 rakamını görünce öğrendim. @Zoroaster bilginize.

kantirici

Böyle uzun süreli hesaplar için pilin "self discharge" akımı da hesaba katılmalı.

Bir diğer sorunda bir aylık periyot ne kadar hassasiyette isteniyor. ? Wdt ile kristal kayması kompanse edilemez ama timer ve rtc için mümkün. Tabi bu durumda gün için de sürekli uyanıp kristal kaymasını kompanse etmek gerek.

Andromeda

Maks değer alınıp en kötü ihtimallle "şu kadar yıl .." denebilir..
100 ma lik bir pil varsa..
1 uA alsak  ..
11 yıl yapar..
fazlası kullananın yanına kâr kalır..
yanlış yapmadım umarım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Zoroaster

Sadece sesli dusunuyorum.

Islemciye en uzun sureli watch dog ile uyandirip hemen geri yatiran bir kod yaz.

Picin besleme uclarina 1uf kapasitor bagla. (100n, 470n, 10uF vs de denenebilir)

5 voltu uygula ve cek.

x10 yada varsa x100 problu scop ile kapasitor uclarindaki gerilim 5v dan islemcinin calisamayacagi voltaja kadar dusmesi icin gecen sureyi olc.

Yontem aklina yattiysa kapasitorden asilinan enerjiyi daha sonra hesaplariz.

Sure de belli. Guc de hesaplanir.

Avustralya cok buyuk bir ulke. Yarin 4 saat ucarak bir baska sehire gidecegim. e-e blogcu da pek yakin sayilmaz.
Seytan deliginden kacti.

yesilu

Süperkapasitörleri araştırırken aklıma bir soru takıldı, 1 farad kaç mah dir, yoksa böyle bir hesaplama yapılamaz mı (gerilimlerin önemi varsa ikisini de 1 volt farzedelim).

XX_CİHAN_XX

Bazı RTC'ler çalışırken PIC'in WDT'sinden daha düşük akım harcıyor. Microchip'in bu tarz bir RTC'si vardı adını hatırlamıyorum diğer bilgisyarıma geçince bakarım. Bu RTC'nin alarm çıkışı vardı. Ayda bir uyanmak isterseniz her uyku öncesi mevcut tarihin 1 ay sonrasına alarm kurup uykuya yatarsanız güç tüketiminiz oldukça düşer. Buna ek uyumadan önce bütün perhipheralleri kapatıp eğer donanım imkan veriyor ise bütün pinleri dijital output low yapmak gerekiyor. Tabii ki böyle yapmanız donanımınız da ekstra bir güç tüketimine neden olmayacak ise yapın, olacak ise o pinler hariç diğer mümkün olan bütün pinler dijital output low yapın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kimlenbu

Alıntı yapılan: yesilu - 27 Temmuz 2017, 14:23:06
Süperkapasitörleri araştırırken aklıma bir soru takıldı, 1 farad kaç mah dir, yoksa böyle bir hesaplama yapılamaz mı (gerilimlerin önemi varsa ikisini de 1 volt farzedelim).

internette "farad to mah" yazarsan çıkar hesabı. Yalnız şöyle bir sıkıntı var, kapasitörler pil gibi değil, akım geçtikçe voltaj da buna bağlı olarak düşeceğinden hesaplarını buna göre yapman gerek.

Zoroaster

Onerdigim deney duzeneginde kapasitor voltajini olcme isinden vazgecelim ve islemci uyanip bir pini toogle edip geri uyusun.

2. Bir islemci de toglle durumunu algilayip islemci su kadar sn, dk calisiyor bilgisi uretsin.

Gerisi ayni. Boylece scop probunun kapasitoru bosaltma etkisinden kurtulunmus olur.
Seytan deliginden kacti.