BLDC motorlarda tek yönde çok akım çekme sorunu

Başlatan analog06, 28 Temmuz 2017, 20:35:49

analog06

@Cemre.  hocam motorları ürettirdiğimiz yerdeki hall sensörlü sürücüde sıkıntısız çalışmış lakin benim sürücümde 2 motor arasında çektikleri akım ve mosfetlerin ısınması konusunda baya fark var sebebi ne olabilir acaba

Cemre.

Sorun yazılımda veya donanımda olabilir. Hall sensör sinyallerini nasıl okuyorsunuz? Hall sensör çıkışlarını bir XOR kapısına girip çıkışını MCU ext. interrupt girişine girerek ve kesme rutinini komütasyon işlemini yapmada kullanarak sorunu büyük oranda çözeceğinizi düşünüyorum.

z

Alıntı yapılan: analog06 - 28 Temmuz 2017, 20:35:492 adet BLDC motorum var

bu tabloya göre sürüyorum yalnız 2 motorda tek yöne düzgün dönüyolar diğer yönde yüksek akım çekiyolar ve mosfetler baya ısınıyo acaba tablomu yanlış yoksa sürekli tek yöne sürüldüğü için mi oluyor ? çözümü nedir ?
şimdididen teşekkür ederim

Bu konuyu zamaninda cokca kafa yormustuk.

Sorunun ne oldugunu dun anladim ve apar topar bu basligi aradim.

Hall sensorler komutasyon noktalarini belirler. Adamlar yanlis hall sensor takmislar.

Bildiginiz gibi hall sensorlerin pek cok cesiti var. Hysteresiz araligi cok acik bir sensor takildi ise tam da bu basliktaki sorun olusur.

Soyle dusun. Mil 0 referans pozisyonunda ve mili cevirdin cevirdin sensor cikisi 0'dan 1'e gecti. Tam burasi 60 derece.

Simdi mili geri cevir. Tam burada sensor cikisi 1'den 0'a dusecek mi? Tabiki hayir. cunku hysteresis var.
Peki diyelimki 55 dereceye kadar cevirdin ve sensor konum degistirdi. Ne oldu sensordeki hysteresis 5 derecelik hataya neden oldu.

Komutasyon noktasindaki bu hata akimdaki artisan nedeni. Motor bir yonde donerken gecisler dogru acida. Diger yonde donerken komutasyon noktalari kayik.

Cozum ne?

Sensorleri daha dusuk hysteresis degerli olanlarla degistir. Ya da hic hysteresis olmasin. Fakat bu da dusuk devirlerde sorun olusturur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

analog06

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2019, 03:24:05Bu konuyu zamaninda cokca kafa yormustuk.

Sorunun ne oldugunu dun anladim ve apar topar bu basligi aradim.

Hall sensorler komutasyon noktalarini belirler. Adamlar yanlis hall sensor takmislar.

Bildiginiz gibi hall sensorlerin pek cok cesiti var. Hysteresiz araligi cok acik bir sensor takildi ise tam da bu basliktaki sorun olusur.

Soyle dusun. Mil 0 referans pozisyonunda ve mili cevirdin cevirdin sensor cikisi 0'dan 1'e gecti. Tam burasi 60 derece.

Simdi mili geri cevir. Tam burada sensor cikisi 1'den 0'a dusecek mi? Tabiki hayir. cunku hysteresis var.
Peki diyelimki 55 dereceye kadar cevirdin ve sensor konum degistirdi. Ne oldu sensordeki hysteresis 5 derecelik hataya neden oldu.

Komutasyon noktasindaki bu hata akimdaki artisan nedeni. Motor bir yonde donerken gecisler dogru acida. Diger yonde donerken komutasyon noktalari kayik.

Cozum ne?

Sensorleri daha dusuk hysteresis degerli olanlarla degistir. Ya da hic hysteresis olmasin. Fakat bu da dusuk devirlerde sorun olusturur.

Hocam bu mesajınız için  tekrar teşekkür ederim ileti bana aitti kullanılan hall effect sensör https://www.digikey.com/product-detail/en/honeywell-sensing-and-productivity-solutions/SS411P/480-5195-ND/2207415
buydu hocam yalnız hall effect histeresizi dışında motora konumlandırmasında da problem olabılecegını düşünüyorum

z

Tabiki sensörlerin yerleşimi hayati önemli.

https://www.youtube.com/watch?v=9ifZqK_en40&t= bu videoda 1ç30 da sensörlerin yerleşim açısını basit bir parametre ile simüle edilmekte. Açıyı değiştirdiğimiz anda motorun çektiği akım acaip fırlıyor.

Bir parametre ile aynı devirde çok düşük akımla (bir kaç yüz mA) dönen motor, parametrenin değişimi ardından gene aynı devir sayısını ancak 2..3A çekerek dönebiliyor.

analog06

elimizde bir japon markası motor vardı bi de ankarada üretilmiş bldc vardı japon olan çok daha stabil dönüyodu problem çıkarmıyodu yalnız ben bunu denediğimde sorunun hep devrede olduğunu düşünüyodum bu konuda bldc sürücü donanımı kısmında tavsiyeleriniz nelerdir hocam klasik mos+mos sürücü+mcu olan kapalı çevrim bi sistemde sizce ek neler olmalıdır

z

STSPIN32F0 çipine ait eval kiti alıp aynen klonlayın.